dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
5°C
pozítří
Středa - zatazeno
7°C
Poslanci budou znovu řešit stíhání exprimátora Svobody kvůli Opencard
Bohuslav Svoboda byl pražských primátorem v letech 2010 až 2013. Foto: archiv MHMP

Poslanci budou znovu řešit stíhání exprimátora Svobody kvůli Opencard

Poslanci se budou na nynější schůzi zabývat také žádostí o vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) k trestnímu stíhání. Dodatečně ji dnes zařadili do programu při jeho schvalování.

Stíhání Svobody se týká případu pražské městské karty Opencard, jejíž počátky spadají do období působení primátora ODS Pavla Béma. Svoboda už byl vydán minulou Sněmovnou a loni nepravomocně odsouzen, ale odvolal se. Kvůli říjnovému znovuzvolení Svobody poslancem musela policie o vydání požádat znovu.

Sněmovna v programu schválila už dříve navrhované posouzení policejní žádosti o vydání předsedy ANO Andreje Babiše a místopředsedy tohoto hnutí Jaroslava Faltýnka v případu dotace na výstavbu farmy Čapí hnízdo. Není ale zřejmé, kdy se k tomu poslanci dostanou.

Žádosti má předjednat sněmovní mandátový a imunitní výbor, na dnešním jednání se k nim ale nedostal. Až na další schůzi by tak měl doporučit dolní komoře, zda má poslance ANO vydat, nebo ne. Totéž se týká také Svobody. Žádost o jeho vydání dorazila do Sněmovny minulý pátek.

Poslanci už Svobodu vydali ke stíhání v roce 2014. Policie ho s dalšími pražskými radními vinila z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže kvůli jedné zakázce v kauze Opencard.

Svoboda s vydáním souhlasil, ačkoli stíhání označil za nesmyslné a politické. Loni v září mu soud udělil podmíněný trest 2,5 roku. Svoboda se proti rozsudku odvolal, odvolací soud zatím nerozhodl.


Nejdéle působící pražský starosta Žďárský byl opět zvolen

15. listopadu 2018 v 11:57

Pavel Ždárský (Kbely náš domov), který vede pražské Kbely už 21 let, byl včera opět zvolen starostou. Na ustavujícím zasedání o tom městské části dnes rozhodli v říjnu zvolení zastupitelé Prahy 19. Jeho uskupení získalo 11 křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu.

Starostou Uhříněvsi byl zvolen Vojtěch Zelenka

15. listopadu 2018 v 11:54

Starostou pražské Uhříněvsi byl na včerejším prvním povolebním jednání zastupitelstva zvolen Vojtěch Zelenka ze STAN. Starostové a nezávislí se Svobodnými, kteří ve volbách kandidovali spolu, utvořili koalici s uskupením Praha 22 Naše město, které je složené z TOP 09, Pirátů a KDU-ČSL a...

Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na jednání pražského zastupitelstva bod týkající se dopravy. Neuspěl

15. listopadu 2018 v 10:16

Opoziční zastupitel Petr Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na dnešní ustavující zastupitelstvo bod, který by řešil dopravní priority v hlavním městě. 

Jaroslav Kubera zvolen předsedou Senátu

14. listopadu 2018 ve 12:47

Senát na svém středečním ustavujícím zasedání zvolil svým předsedou Jaroslava Kuberu z ODS. Kubera obdržel ve 2. kole hlasy 46 senátorů. Hlavním úkolem Senátu je podle Kubery ochrana Ústavy, demokracie a svobody. Podle předsedy ODS Petra Fialy bude Kubera díky svým zkušenostem horní komoru...

Další články
Nahoru