dnes
Čtvrtek - skorojasno
8°C
zítra
Pátek - zatazeno
4°C
pozítří
Sobota - zatazeno
3°C
Poslanci budou znovu řešit stíhání exprimátora Svobody kvůli Opencard
Bohuslav Svoboda byl pražských primátorem v letech 2010 až 2013. Foto: archiv MHMP

Poslanci budou znovu řešit stíhání exprimátora Svobody kvůli Opencard

Poslanci se budou na nynější schůzi zabývat také žádostí o vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) k trestnímu stíhání. Dodatečně ji dnes zařadili do programu při jeho schvalování.

Stíhání Svobody se týká případu pražské městské karty Opencard, jejíž počátky spadají do období působení primátora ODS Pavla Béma. Svoboda už byl vydán minulou Sněmovnou a loni nepravomocně odsouzen, ale odvolal se. Kvůli říjnovému znovuzvolení Svobody poslancem musela policie o vydání požádat znovu.

Sněmovna v programu schválila už dříve navrhované posouzení policejní žádosti o vydání předsedy ANO Andreje Babiše a místopředsedy tohoto hnutí Jaroslava Faltýnka v případu dotace na výstavbu farmy Čapí hnízdo. Není ale zřejmé, kdy se k tomu poslanci dostanou.

Žádosti má předjednat sněmovní mandátový a imunitní výbor, na dnešním jednání se k nim ale nedostal. Až na další schůzi by tak měl doporučit dolní komoře, zda má poslance ANO vydat, nebo ne. Totéž se týká také Svobody. Žádost o jeho vydání dorazila do Sněmovny minulý pátek.

Poslanci už Svobodu vydali ke stíhání v roce 2014. Policie ho s dalšími pražskými radními vinila z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže kvůli jedné zakázce v kauze Opencard.

Svoboda s vydáním souhlasil, ačkoli stíhání označil za nesmyslné a politické. Loni v září mu soud udělil podmíněný trest 2,5 roku. Svoboda se proti rozsudku odvolal, odvolací soud zatím nerozhodl.


Pražští Piráti představili své nominanty do eurovoleb

11. ledna 2019 v 15:59

Ladislav Koubek, Mikuláš Peksa, Matěj Šandor a Jiří Hoskovec. To jsou čtyři Piráti, kteří získali podporu v nominaci do evropských voleb. Jejich jména se tak mohou s vysokou pravděpodobností objevit na hlasovacích lístcích ve volbách do Evropského parlamentu. Volí se už letos...

Radní Prahy 10 se sešli, aby nepropadla milionová dotace na základní školu

28. prosince 2018 ve 20:02

Jen pár dnů před vánočními svátky dorazila z hlavního města dotace jeden milion korun pro ZŠ U Roháčových kasáren. Aby dotace nepropadla, musela se k jejímu rozdělení sejít Rada MČ Praha 10 takřka ze dne na den, konrétně ve čtvrtek 20. prosince. „Roháčovky“ tak o peníze na opravu sportovního...

Radního vyměnili zastupitelé Prahy 3

19. prosince 2018 v 19:59

Praha 3 bude mít nového radního pro majetek a investice. Bude jím Jan Materna (TOP 09). Nahradí Jana Bínu (TOP 09), který odstoupil ze zdravotních důvodů. Rozhodli o tom včera zastupitelé městské části, informovala ČTK.

Další články
Nahoru