dnes
Pátek - jasno
21°C
zítra
Sobota - jasno
21°C
pozítří
Neděle - jasno
19°C
Poslanci budou znovu řešit stíhání exprimátora Svobody kvůli Opencard
Bohuslav Svoboda byl pražských primátorem v letech 2010 až 2013. Foto: archiv MHMP

Poslanci budou znovu řešit stíhání exprimátora Svobody kvůli Opencard

Poslanci se budou na nynější schůzi zabývat také žádostí o vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) k trestnímu stíhání. Dodatečně ji dnes zařadili do programu při jeho schvalování.

Stíhání Svobody se týká případu pražské městské karty Opencard, jejíž počátky spadají do období působení primátora ODS Pavla Béma. Svoboda už byl vydán minulou Sněmovnou a loni nepravomocně odsouzen, ale odvolal se. Kvůli říjnovému znovuzvolení Svobody poslancem musela policie o vydání požádat znovu.

Sněmovna v programu schválila už dříve navrhované posouzení policejní žádosti o vydání předsedy ANO Andreje Babiše a místopředsedy tohoto hnutí Jaroslava Faltýnka v případu dotace na výstavbu farmy Čapí hnízdo. Není ale zřejmé, kdy se k tomu poslanci dostanou.

Žádosti má předjednat sněmovní mandátový a imunitní výbor, na dnešním jednání se k nim ale nedostal. Až na další schůzi by tak měl doporučit dolní komoře, zda má poslance ANO vydat, nebo ne. Totéž se týká také Svobody. Žádost o jeho vydání dorazila do Sněmovny minulý pátek.

Poslanci už Svobodu vydali ke stíhání v roce 2014. Policie ho s dalšími pražskými radními vinila z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže kvůli jedné zakázce v kauze Opencard.

Svoboda s vydáním souhlasil, ačkoli stíhání označil za nesmyslné a politické. Loni v září mu soud udělil podmíněný trest 2,5 roku. Svoboda se proti rozsudku odvolal, odvolací soud zatím nerozhodl.


Primátor Hřib poslal předsedovi TOP 09 Pospíšilovi otevřený dopis. Zde si ho celý můžete přečíst

14. dubna 2019 v 17:33

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vytkl v otevřeném dopise předsedovi TOP 09 a pražskému zastupiteli Jiřímu Pospíšilovi jeho mediální výstupy a řadu dalších věcí. Zde si celý dopis můžete přečíst.

Další články
Nahoru