dnes
Pondělí - jasno
4°C
zítra
Úterý - zatazeno
3°C
pozítří
Středa - snih
2°C
Právo

Poslanci budou rozhodovat o posílení ochrany spotřebitelů na tuzemském trhu

Novela energetického zákona po dvou letech příprav dorazila do Parlamentu ČR. Poslanci v příštích měsících rozhodnou o tom, jak moc se posílí ochrana spotřebitelů na tuzemském trhu. Poprvé budou například definovat, kdo je to zprostředkovatel v energetickém obchodě a jaký má být obsah jeho činnosti. Výsledkem by mělo být zavedení povinné registrace zprostředkovatelů a dalších opatření, která se dotknou také dodavatelů elektřiny a plynu. innogy ČR změny vítá a je na ně připravena.

Podle vládního návrhu má být podmínkou pro činnost zprostředkovatele povinná registrace v registru zprostředkovatelů. Narovnává se tak současný stav, kdy pod dozor Energetického regulačního úřadu (ERÚ) podléhali pouze dodavatelé energií jako držitelé licence. Povinná registrace, bez níž nebudou moci zprostředkovatelé vykonávat svou činnost, dá ERÚ účinný nástroj pro jejich kontrolu a postihování nekalých obchodních praktik.

„Věřím, že ERÚ pročistí trh stejně, jako se to podařilo České národní bance s obdobným registrem na trhu s finančními službami. Energošmejdi otravují český trh s energiemi už příliš dlouho. Doufám, že novela energetického zákona projde hladce i zbytkem legislativního procesu tak, aby mohla být účinná nejpozději od začátku příštího roku. Její příprava trvala mnohem déle, než kdokoli čekal, a současná situace nadále nahrává šmejdům, protože lidé v době epidemie opět více slyší na úspory,“ říká Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR.

Mezi další novinky, které posilují práva spotřebitelů, patří například zákaz smluv na dobu určitou trvající déle než 36 měsíců nebo povinnost dodavatelů zveřejnit podmínky dodávek elektřiny a plynu na svém webu. Spotřebitele pak budou muset informovat o zvýšení ceny nebo změnách dodávek elektřiny a plynu nejpozději třicátý den přede dnem jejich účinnosti.

Spotřebitel, který s takovou změnou nebude souhlasit, ji bude moci kdykoli do desátého dne přede dnem účinnosti vypovědět. To by nemělo platit pouze v případech, pokud bude důvodem změny podmínek zvýšení regulované složky ceny, růst daní nebo státem definovaných poplatků, či změna právního předpisu.

Zákazník nově dostane rovněž právo vypovědět smlouvu bez postihu i v případech, že ji uzavřel distančním způsobem nebo mimo běžné obchodní prostory dodavatele. Tuto možnost bude mít kdykoliv do patnáctého dne od zahájení dodávky. Bude přitom na dodavateli, aby prokázal, že tato smlouva byla skutečně uzavřena distančním způsobem nebo mimo obvyklé obchodní prostory, a spotřebitel bude mít právo na její vypovězení bez jakékoli sankce.

„Jako jeden z největších tuzemských dodavatelů se svých chováním podílíme na stanovování standardů pro podnikání na trhu se zemním plynem a elektřinou. V oblasti péče o zákazníky už dnes snaše smlouvy respektují převážnou většinu změn, se kterými novela přichází. S dalšími novinkami si určitě rychle poradíme. Ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu jsme se podíleli na vzniku Deklarace na ochranu spotřebitelů a v kultivaci celého trhu hodláme i v budoucnu pokračovat,“ vysvětluje David Konvalina, ředitel innogy pro maloobchod a marketing.


Jaké jsou povinnosti podnikatelů po založení s.r.o.?

7. listopadu 2020 v 16:42

Založili jste právě společnost s ručením omezeným a nevíte si rady, jak dál? V našem článku najdete návod na to, jak po zápisu společnosti do obchodního rejstříku postupovat a jakým povinnostem se nevyhnete.

Praha 15 přerušila poskytování právních konzultací

19. října 2020 v 07:08

S ohledem na stávající epidemiologický stav je poskytování právních konzultací v právní poradně na ÚMČ Praha 15, ve dnech úterý a čtvrtek přerušeno do 2. listopadu 2020.

Umístění sídla v bytě: Výhoda či komplikace?

10. října 2020 ve 20:37

Co je sídlo společnosti? Definici sídla, jako takového, v právních předpisech příliš nenalezneme, avšak mnoho předpisů se problematikou sídla zabývá. Zmínky o něm nalezneme například v občanském zákoníku, zákoně o obchodních korporacích či živnostenském...

Praha 13: Právní poradna zdarma

10. října 2020 v 07:45

Rady v oblastech rodinného a pracovního práva, náhrady škody, ve spotřebitelských záležitostech, v otázkách nájmu a podnájmu, dluhů, migrace, v problematice menšin i v trestně právní oblasti dostanou zdarma obyvatelé Prahy 13.

Právní poradna pro seniory a matky samoživitelky

18. září 2020 v 07:08

Senioři a matky samoživitelky Prahy 15 se mohou obrátit na právní poradnu, která je k dispozici na radnici každou středu od 9 hodin.

Nemáte povinné údaje na svých webových stránkách? Pozor, hrozí vám pokuty

25. srpna 2020 ve 14:10

Nabízíte na svém webu služby, zboží nebo jste pouze podnikatelem, který využívá webové stránky jako svou vizitku? Uvádíte zde všechny povinné údaje? Za nedostatečné informace na vašich webových stránkách hrozí pokuta až do výše 100 000 tisíc korun, v horším případě pozastavení činnosti až na rok....

Praha 15: Právní poradna pro seniory a matky samoživitelky

10. srpna 2020 v 15:27

Senioři a matky samoživitelky se mohou obrátit na právní poradnu, která je k dispozici každou středu od 9 hodin.

Jak funguje úschova kupní ceny a proč je důležitá?

30. července 2020 v 11:29

Při uzavírání kupní smlouvy na nemovitost je nezbytná úschova kupní ceny. Úschova oběma smluvním stranám, tedy jak prodávajícímu, tak kupujícímu, zaručí, že se peníze dostanou ve správném okamžiku do správných rukou.

Další články
Nahoru