Dnes Sobota - oblacno 14°C
Zítra Neděle - skorojasno 23°C
Sobota 8. 5. 2021
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Právo

Poslanci budou rozhodovat o posílení ochrany spotřebitelů na tuzemském trhu

Novela energetického zákona po dvou letech příprav dorazila do Parlamentu ČR. Poslanci v příštích měsících rozhodnou o tom, jak moc se posílí ochrana spotřebitelů na tuzemském trhu. Poprvé budou například definovat, kdo je to zprostředkovatel v energetickém obchodě a jaký má být obsah jeho činnosti. Výsledkem by mělo být zavedení povinné registrace zprostředkovatelů a dalších opatření, která se dotknou také dodavatelů elektřiny a plynu. innogy ČR změny vítá a je na ně připravena.

Podle vládního návrhu má být podmínkou pro činnost zprostředkovatele povinná registrace v registru zprostředkovatelů. Narovnává se tak současný stav, kdy pod dozor Energetického regulačního úřadu (ERÚ) podléhali pouze dodavatelé energií jako držitelé licence. Povinná registrace, bez níž nebudou moci zprostředkovatelé vykonávat svou činnost, dá ERÚ účinný nástroj pro jejich kontrolu a postihování nekalých obchodních praktik.

„Věřím, že ERÚ pročistí trh stejně, jako se to podařilo České národní bance s obdobným registrem na trhu s finančními službami. Energošmejdi otravují český trh s energiemi už příliš dlouho. Doufám, že novela energetického zákona projde hladce i zbytkem legislativního procesu tak, aby mohla být účinná nejpozději od začátku příštího roku. Její příprava trvala mnohem déle, než kdokoli čekal, a současná situace nadále nahrává šmejdům, protože lidé v době epidemie opět více slyší na úspory,“ říká Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR.

Mezi další novinky, které posilují práva spotřebitelů, patří například zákaz smluv na dobu určitou trvající déle než 36 měsíců nebo povinnost dodavatelů zveřejnit podmínky dodávek elektřiny a plynu na svém webu. Spotřebitele pak budou muset informovat o zvýšení ceny nebo změnách dodávek elektřiny a plynu nejpozději třicátý den přede dnem jejich účinnosti.

Spotřebitel, který s takovou změnou nebude souhlasit, ji bude moci kdykoli do desátého dne přede dnem účinnosti vypovědět. To by nemělo platit pouze v případech, pokud bude důvodem změny podmínek zvýšení regulované složky ceny, růst daní nebo státem definovaných poplatků, či změna právního předpisu.

Zákazník nově dostane rovněž právo vypovědět smlouvu bez postihu i v případech, že ji uzavřel distančním způsobem nebo mimo běžné obchodní prostory dodavatele. Tuto možnost bude mít kdykoliv do patnáctého dne od zahájení dodávky. Bude přitom na dodavateli, aby prokázal, že tato smlouva byla skutečně uzavřena distančním způsobem nebo mimo obvyklé obchodní prostory, a spotřebitel bude mít právo na její vypovězení bez jakékoli sankce.

„Jako jeden z největších tuzemských dodavatelů se svých chováním podílíme na stanovování standardů pro podnikání na trhu se zemním plynem a elektřinou. V oblasti péče o zákazníky už dnes snaše smlouvy respektují převážnou většinu změn, se kterými novela přichází. S dalšími novinkami si určitě rychle poradíme. Ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu jsme se podíleli na vzniku Deklarace na ochranu spotřebitelů a v kultivaci celého trhu hodláme i v budoucnu pokračovat,“ vysvětluje David Konvalina, ředitel innogy pro maloobchod a marketing.


První pražské zkušenosti s prosazováním nových zákonných pravidel pro online platformy zprostředkující krátkodobé ubytovací služby

16. února 2021 v 10:52

V loňském roce Parlament přijal novelu zákona, který stanoví povinnosti online platformám, které zprostředkují ubytovací služby. Na základě tohoto zákona živnostenské odbory pražských městských částí zaslaly výzvy platformám jako např. Airbnb, Booking.com apod., aby sdělily informace o uzavřených...

innogy řeší týdně desítky stížností na energošmejdy

26. ledna 2021 ve 21:11

Přes padesát stížností týdně na jednání energošmejdů řeší v době epidemie koronaviru zaměstnanci skupiny innogy v České republice. Na denním pořádku jsou velmi často úplně beznadějné případy seniorů, kterým hrozí mnohatisícové sankce. innogy varuje před negativním fenoménem posledních měsíců,...

Přednáška: Pracovní právo

7. ledna 2021 v 06:33

Městská knihovna připravila na 8. února v 17 hodin on-line přednášku o základech pracovního práva zaměřenou na nejdůležitější práva a povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele.

Šikanovaným seniorům v pobytových zařízeních by měla pomoci novela zákona o sociálních službách

3. prosince 2020 ve 21:48

Ponižování, nadávky, výsměch… i tak vypadá šikana seniorů v pobytových zařízeních, kterou musí někteří z nich trpět. Pomoci by jim měla novela zákona o sociálních službách z pera Ministerstva práce a sociálních věcí, její předložení je ale v nedohlednu.  

Bezplatná právní poradna v Praze 9 je zrušena i v prosinci

30. listopadu 2020 v 11:51

Právní poradna, kterou poskytuje devátá městská část zdarma, je vzhledem ke karanténním opatřením zrušena i v prosinci.

Další články
Nahoru