Dnes Pátek - jasno 11°C
Zítra Sobota - oblacno 11°C
Pátek 22. 10. 2021
Svátek má Sabina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Poškozenou lípu na Ládví nahradí tři nové
U lípy dochází k odumírání kmene. Foto: FB P8

Poškozenou lípu na Ládví nahradí tři nové

Praha 8 si na začátku letošního roku nechala zpracovat znalecký posudek ve věci odborného posouzení lípy stříbrné kvůli rozšiřující se hnilobě na bázi kmene. Lípa stříbrná roste v rabátku u staré kašny v těsné blízkosti frekventovaného chodníku a laviček na Ládví, kde se pořádají farmářské trhy a další akce.

lipa-ladvi-kmen Posudkem bylo prokázáno, že dochází ve značném rozsahu k odumírání báze kmene, na které se nacházejí dvě rozsáhlá plošná poškození kůry a dřeva, mezi kterými je jen slabý pás dosud funkčních vodivých pletiv.

„Poškozená báze kmene zabírá přibližně 50 % obvodu báze kmene, na povrchu dřeva se již vyskytuje hniloba. Provozní bezpečnost je v současné době již nebezpečně snížená, nelze ji zvýšit na dostatečnou úroveň arboristickými opatřeními – zejména nelze zvýšit kvalitu ukotvení lípy stříbrné. Lípa stříbrná proto bezprostředně ohrožuje frekventované okolí a z bezpečnostních důvodů je doporučeno ji pokácet,“ informuje Praha 8 na svém facebooku.

Vzhledem k bezprostřednímu ohrožení zdraví občanů bude na základě vydaného pravomocného rozhodnutí přistoupeno ke kácení v co nejkratší možné době.

Před samotným kácením bude provedena vizuální kontrola z hlediska případného zahnízdění ptactva.

Na podzim budou za pokácenou lípu stříbrnou vysázeny 2 nové lípy stříbrné ´Brabant´ u staré kašny a 1 lípa srdčitá ´Rancho´ v rabátku u nové kašny na Ládví.


Autor: TZ, red

Praha podpoří integraci mladých lidí z dětských domovů

20. října 2021 v 10:54

Rada hl. m. Prahy schválila finanční podporu projektu Patron – podpora sociální integrace dospívajících z dětských domovů organizace Liga otevřených mužů ve výši 199,8 tisíc korun. 

Další články
Nahoru