dnes
Úterý - jasno
23°C
zítra
Středa - bourky
23°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
18°C
Poškozenou lípu na Ládví nahradí tři nové
U lípy dochází k odumírání kmene. Foto: FB P8

Poškozenou lípu na Ládví nahradí tři nové

Praha 8 si na začátku letošního roku nechala zpracovat znalecký posudek ve věci odborného posouzení lípy stříbrné kvůli rozšiřující se hnilobě na bázi kmene. Lípa stříbrná roste v rabátku u staré kašny v těsné blízkosti frekventovaného chodníku a laviček na Ládví, kde se pořádají farmářské trhy a další akce.

lipa-ladvi-kmen Posudkem bylo prokázáno, že dochází ve značném rozsahu k odumírání báze kmene, na které se nacházejí dvě rozsáhlá plošná poškození kůry a dřeva, mezi kterými je jen slabý pás dosud funkčních vodivých pletiv.

„Poškozená báze kmene zabírá přibližně 50 % obvodu báze kmene, na povrchu dřeva se již vyskytuje hniloba. Provozní bezpečnost je v současné době již nebezpečně snížená, nelze ji zvýšit na dostatečnou úroveň arboristickými opatřeními – zejména nelze zvýšit kvalitu ukotvení lípy stříbrné. Lípa stříbrná proto bezprostředně ohrožuje frekventované okolí a z bezpečnostních důvodů je doporučeno ji pokácet,“ informuje Praha 8 na svém facebooku.

Vzhledem k bezprostřednímu ohrožení zdraví občanů bude na základě vydaného pravomocného rozhodnutí přistoupeno ke kácení v co nejkratší možné době.

Před samotným kácením bude provedena vizuální kontrola z hlediska případného zahnízdění ptactva.

Na podzim budou za pokácenou lípu stříbrnou vysázeny 2 nové lípy stříbrné ´Brabant´ u staré kašny a 1 lípa srdčitá ´Rancho´ v rabátku u nové kašny na Ládví.


Další články
Nahoru