Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - oblacno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Poruchu štítné žlázy odhalila u Heleny (49) praktická lékařka
Má radost, že se zákrok podařil. Foto: se souhlasem paní Heleny

Poruchu štítné žlázy odhalila u Heleny (49) praktická lékařka

Paní Helenu (49) z Prahy nikdy žádné zdravotní problémy netrápily. Že trpí poruchou štítné žlázy, se dozvěděla před třemi lety – díky preventivní prohlídce u svého praktika..

„V roce 2021 jsem prodělala covid a moje praktická lékařka mi hned po něm udělala ještě preventivní prohlídku. Při ní zjistila, že hodnoty hormonů štítné žlázy nejsou v normálu. Odeslala mě proto na endokrinologii,“ popisuje Helena.

Následné testy odhalily tzv. hypotyreózu – sníženou funkci štítné žlázy. Endokrinoložka, k níž Helena od té doby docházela, jí nasadila léčbu a pravidelně ji kontrolovala. Při jedné z prohlídek lékařka zjistila, že má Helena na štítné žláze malý uzlík o velikosti necelého centimetru.

„Na začátku to nevypadalo nijak vážně, uzlík se ale postupně zvětšoval, a tak mě paní doktorka pro jistotu poslala na biopsii,“ vzpomíná Helena.

Výsledky biopsie byly negativní, uzlík však stále rostl. Helena proto podstoupila další odběr vzorku jeho tkáně, který byl znovu negativní.

Jeho kontrolu v té době prováděl Jan Jiskra z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. „Pan docent si mě vzal do péče a z uzlíku odebral další vzorky. Výsledky sice dopadly dobře, uzlík už ale měl 2,7 cm. Docent Jiskra mi proto vysvětlil, že by bylo lepší jej odstranit, a vyvarovat se tak případných obtíží v budoucnu,“ říká Helena.

Poté se docent Jiskra spojil s Heleninou endokrinoložkou a popsal jí speciální zákrok, který doporučoval pacientce podstoupit – tzv. radiofrekvenční ablaci. Tato metoda je založena na tepelných účincích vysokofrekvenčního elektrického proudu na tkáně.

„Po dohodě s oběma lékaři jsem se nakonec pro zákrok rozhodla. Laicky jsem to chápala tak, že mi při něm lékaři uzlík ‚opálí‘,“ přibližuje Helena. Zákrok, který trval asi hodinu, zvládla při plném vědomí.

„Umrtvili mi lokálně jenom místo, kde se uzlík nacházel. Celou dobu jsem tedy vnímala, co se děje. Po zákroku jsem se cítila dobře, jen mě lehce bolel obličeji, jako když vás bolí zuby,“ doplňuje Helena, která terapii podobného typu absolvovala v Praze jako jedna z prvních pacientek u nás.

„Jsem moc ráda, že se zákrok podařil,“ říká Helena a dodává, že kdyby jí štítnou žlázu nevyšetřila praktická lékařka při preventivní prohlídce, dodnes by netušila, že s ní má problém. „Uzlík jsem si sama nikdy nenahmatala. Lékařům vděčím za to, že na něj přišli včas a uchránili mě před dalšími komplikacemi spojenými s jeho zvětšováním, které by mohlo vyústit až do operace štítné žlázy,“ uzavírá Helena.


Autor: Lucie Rychlá

Praha 13 zve na Den zdraví na Slunečním náměstí

14. června 2024 v 07:07

Praha 13 zve na jednodenní festival zdraví a zdravého životního stylu – Den zdraví, který nabídne bohatý program partnerů akce, informace ze světa zdraví a prevence proti nemocem. Děti si mohou zasoutěžit o zajímavé ceny.

Praha 15: Setkání u kulatého stolu pro pečující osoby

8. června 2024 v 18:01

Pečujete o děti, mladistvé, dospělé osoby se zdravotním postižením (jakéhokoliv handicapu), partnery po úraze, akutních příhodách, dlouhodobě vážně nemocné, rodiče seniory, kteří vyžadují z důvodu svého zdravotního a psychického stavu pomoc druhé osoby?

Databáze ukáže, který praktik očkuje proti černému kašli

8. června 2024 v 07:53

Zájemci o očkování proti černému kašli už nebudou hledat, kde vakcínu dostanou. Díky nově spuštěné webové databázi snadno zjistí, kdo ze všeobecných praktických lékařů v jejich okolí proti nemoci aktuálně očkuje a jak se mohou objednat. Praktici totiž ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví...

Reuse den na Smíchově

7. června 2024 v 08:57

Před kostelem sv. Václava se koná Reuse den od 11 do 17 hodin.

Pádluj pomáhat se spolkem ALSA a Take up

4. června 2024 v 10:25

Už pošesté proběhne v pražském Podolí výjimečná akce spojující sport, zábavu a dobrou věc. Spolek ALSA, který se dlouhodobě věnuje pacientům s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) a jejich rodinám, pořádá v sobotu 15. června Prague City Swim: Plav a pádluj...

Andělské Pivobraní

1. června 2024 v 10:35

Setkání pěti spřátelených pražských pivovarů, kde se bude slavit láska k pivu, dobrému jídlu a skvělé zábavě.

Kožené pantofle, proč jsou tak oblíbené? Který model bude nejmódnější?

31. května 2024 v 06:49

Kožené pantofle se staly velmi oblíbeným doplňkem nejen na pláži, ale i ve městě. Pohodlí, elegance a univerzálnost jsou hlavními důvody, proč si je vybírá stále více lidí. Ale co konkrétně dělá kožené pantofle tak atraktivními a jaký model bude letos nejvíce trendy?

Další články
Nahoru