Dnes Úterý - polojasno 24°C
Zítra Středa - bourky 26°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Poruchu fetálního alkoholického spektra mají v Česku při narození tisíce dětí
V Česku se ročně narodí přes sto tisíc dětí. Foto: Lucie Rychlá

Poruchu fetálního alkoholického spektra mají v Česku při narození tisíce dětí

Alkohol do období těhotenství a kojení nepatří. I občasná sklenička může mít zásadní vliv na vývoj dítěte. Nová kampaň Kliniky adiktologie VFN a 1. LF UK v Praze vybízí nastávající maminky, aby alkohol ze svého života dočasně zcela vyřadily. Server Pražský patriot o tom informovala mluvčí VFN Martina Voráčková.

Každoročně přijde v České republice podle lékařských statistik na svět zhruba 300 novorozenců s diagnózou Fetálního alkoholového syndromu (FAS). Další odhady uvádějí, že se až tři tisíce dětí ročně narodí s Poruchou fetálního alkoholického spektra.

Ročně přitom v naší zemi porodí zhruba 110 tisíc žen, a rozhodně se tak nejedná o zanedbatelná čísla. Odborníci mají o viníkovi jasno, je jím alkohol. Vytvořili proto osvětovou kampaň, která na rizika užívání alkoholu v těhotenství a při kojení všechny maminky neodsuzující formou upozorňuje.

„Dlouhodobě považuji za velmi důležité hovořit o negativních dopadech pití alkoholu, zvláště pak v zemi, kde bývá tento fenomén marginalizován. Chtěl bych, aby všichni věděli, jaká rizika s sebou nese pití alkoholu v těhotenství, a právě tato kampaň by mohla v osvětě výrazně pomoci,” řekl ministr zdravotnictví profesor Vlastimil Válek (TOP 09). 

Těhotné ženy se ze strany nejbližšího okolí často setkávají se zlehčováním nutnosti abstinence během těhotenství.

„Když jsme hledali ústřední motiv celé kampaně, nejčastěji se ozývalo, že těhotné cítí určitý tlak svého sociálního okolí. Zvolili jsme proto apel na budoucí maminky, respektive rodiče, které dítě chrání před alkoholem a vytváří pro něj bezpečné a láskyplné prostředí. Úkolem kampaně není a nebylo moralizovat nebo zastrašovat, ale působit osvětově a zároveň preventivně. Léčba FAS není možná, ale lze jí stoprocentně předejít tím, pokud alkohol nebude v těhotenství vůbec konzumován,“ uvedla spoluautorka kampaně Anna Jarmarová z KAD VFN a 1. LF UK.

„Neužívat alkohol v těhotenství a během kojení by mělo být zcela běžné. Nenechte si od svého okolí vnutit opak,“ apeloval na každou těhotnou ženu Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie VFN a 1. LF UK.

U těhotných žen totiž neexistuje žádné bezpečné množství alkoholu a nic na tom nemění ani druh alkoholu. Stejně škodlivý je podle profesora Miovského veškerý alkohol, včetně vína nebo piva. 

„Existuje celá řada studií, které jasně prokázaly poškození vývoje plodu při chronickém užívání alkoholu. U nižších dávek (1 až 4 sklenice za týden) se sice výsledky výzkumů různí, zároveň však existují takové studie, které tvrdí, že i malé dávky alkoholu mohou mít negativní vliv na vývoj dítěte,“ zdůraznil Miovský s tím, že adiktologové rozhodně doporučují těhotným ženám úplnou abstinenci a apelují především na ambulantní gynekology, aby jim konzumaci alkoholu během těhotenství nedoporučovali ani v minimálním množství.

„Nenarozené dítě, plod nebo nitroděložně uložené dítě přijímá velmi rychle alkohol z krve matky prostřednictvím placenty. Je prokázáno, že alkohol v krvi plodu dosahuje stejné nebo o něco nižší koncentrace, než je hladina alkoholu v krvi matky. Současně mu ale trvá dvakrát pomaleji, než jej ze svého organismu vyloučí. Odbourání alkoholu totiž umožňují jaterní enzymy, které ale dítě nemá. Dítě je nejvíce citlivé na příjem alkoholu v prvním trimestru těhotenství. Ani po této době nemá ale ještě své orgány (játra a ledviny) vyvinuty natolik, aby se dokázalo bezpečně vyrovnat s přítomností alkoholu v těle,“ vysvětlil profesor Antonín Pařízek, vedoucí perinatologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze (GPK).

Pití alkoholu v těhotenství může podle odborníků znamenat pro dítě řadu rizik, dokonce může způsobit mentální retardaci. Při zvýšeném požívání alkoholu jsou matka i plod od počátku těhotenství vystaveni nebezpečí. U dítěte může alkohol ohrozit především správný vývoj orgánů a centrální nervové soustavy. 

Pravidelné a nadměrné užívání alkoholu v těhotenství vede u dítěte k fetálnímu alkoholovému syndromu (FAS). Syndrom může mít na svědomí také poruchy chování, vznik neurologických a psychických poruch nebo mentální retardaci.

U dětí se dále objevuje zvýšená impulzivita a agresivita nebo problémy s učením a porozuměním v sociálních situacích. „Z fyzických obtíží se u dětí matek, které konzumují v těhotenství alkohol, může vyskytnout nízká porodní váha a poruchy růstu, abnormality v oblasti hlavy a mozku, srdeční a cévní vady nebo poruchy týkající se motorických dovedností a koordinace pohybů,“ doplňuje lékařka Veronika Vaisová z GPK, která se problematice alkoholu v těhotenství dlouhodobě věnuje.


Autor: Lucie Rychlá

Vzácná nemoc lidem bere schopnost dýchat i polykat

20. června 2022 v 11:39

Dvojité vidění, neschopnost hýbat se, mluvit, polykat, nebo dokonce dýchat – to vše patří mezi projevy vzácného autoimunitního onemocnění myastenie gravis (MG), kterým v Česku trpí 2 500 až 3 000 lidí. Tělo při něm samo vytváří protilátky, které brání přenosu impulsů z nervů do svalu. Lidé, kteří...

Fest ArBest léto 2022

16. června 2022 v 15:46

Fest ArBest léto 2022 se koná s pátek a v sobotu 17. a 18. června od 10:30 do 21:30 na Arbesově náměstí v Praze 5.

Tip na výlet: Den otevřených dveří na Úpravně vody Želivka a Vodárenské nádrži Švihov

8. června 2022 ve 13:33

Příležitost k prohlídce největší úpravny vody u nás, hráze vodárenské nádrže Švihov a Vodního domu budete mít v sobotu 11. června.

Dny otevřených center pro léčbu migrény

7. června 2022 v 08:09

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku okolo milionu, mohou přijít zdarma konzultovat svůj stav se specialisty. Brány čtyř specializovaných center pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy se letos otevřou všem lidem trpícím tímto onemocněním. Do osvětové akce se v červnu zapojí Fakultní nemocnice...

Praha 2: Apetit piknik v Havlíčkových sadech

6. června 2022 v 17:36

Den plný delikates od špičkových českých výrobců v sobotu 18. června od 10 hodin nabídne kuchařskou show, tombolu, program pro děti, hudbu a tanec.

Nemocnice sv. Kříže Žižkov vyzývá pacienty k preventivním prohlídkám

1. června 2022 v 09:00

Nemocnice sv. Kříže Žižkov zahájila informační kampaň pro pacienty, ve které je motivuje navštívit specializovaná pracoviště k preventivním prohlídkám. Ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami Ambulantní centrum Nemocnice Žižkov nabízí pacientům kvalifikované lékaře i moderní diagnostické...

Slunečnice rozsvítí Kateřinskou zahradu

28. května 2022 v 07:13

Desítky slunečnic vysadí v pondělí 30. května v Kateřinské zahradě v Praze 2 pacienti s roztroušenou sklerózou (RS). Akce s názvem Rozsviťme Českou republiku se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny před polednem. Pacienti chtějí upozornit na nemoc, kterou v Česku trpí přes...

Další články
Nahoru