Dnes Pondělí - polojasno -1°C
Zítra Úterý - jasno -1°C
Pondělí 6. 2. 2023
Svátek má Vanda
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Poruchu fetálního alkoholického spektra mají v Česku při narození tisíce dětí
V Česku se ročně narodí přes sto tisíc dětí. Foto: Lucie Rychlá

Poruchu fetálního alkoholického spektra mají v Česku při narození tisíce dětí

Alkohol do období těhotenství a kojení nepatří. I občasná sklenička může mít zásadní vliv na vývoj dítěte. Nová kampaň Kliniky adiktologie VFN a 1. LF UK v Praze vybízí nastávající maminky, aby alkohol ze svého života dočasně zcela vyřadily. Server Pražský patriot o tom informovala mluvčí VFN Martina Voráčková.

Každoročně přijde v České republice podle lékařských statistik na svět zhruba 300 novorozenců s diagnózou Fetálního alkoholového syndromu (FAS). Další odhady uvádějí, že se až tři tisíce dětí ročně narodí s Poruchou fetálního alkoholického spektra.

Ročně přitom v naší zemi porodí zhruba 110 tisíc žen, a rozhodně se tak nejedná o zanedbatelná čísla. Odborníci mají o viníkovi jasno, je jím alkohol. Vytvořili proto osvětovou kampaň, která na rizika užívání alkoholu v těhotenství a při kojení všechny maminky neodsuzující formou upozorňuje.

„Dlouhodobě považuji za velmi důležité hovořit o negativních dopadech pití alkoholu, zvláště pak v zemi, kde bývá tento fenomén marginalizován. Chtěl bych, aby všichni věděli, jaká rizika s sebou nese pití alkoholu v těhotenství, a právě tato kampaň by mohla v osvětě výrazně pomoci,” řekl ministr zdravotnictví profesor Vlastimil Válek (TOP 09). 

Těhotné ženy se ze strany nejbližšího okolí často setkávají se zlehčováním nutnosti abstinence během těhotenství.

„Když jsme hledali ústřední motiv celé kampaně, nejčastěji se ozývalo, že těhotné cítí určitý tlak svého sociálního okolí. Zvolili jsme proto apel na budoucí maminky, respektive rodiče, které dítě chrání před alkoholem a vytváří pro něj bezpečné a láskyplné prostředí. Úkolem kampaně není a nebylo moralizovat nebo zastrašovat, ale působit osvětově a zároveň preventivně. Léčba FAS není možná, ale lze jí stoprocentně předejít tím, pokud alkohol nebude v těhotenství vůbec konzumován,“ uvedla spoluautorka kampaně Anna Jarmarová z KAD VFN a 1. LF UK.

„Neužívat alkohol v těhotenství a během kojení by mělo být zcela běžné. Nenechte si od svého okolí vnutit opak,“ apeloval na každou těhotnou ženu Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie VFN a 1. LF UK.

U těhotných žen totiž neexistuje žádné bezpečné množství alkoholu a nic na tom nemění ani druh alkoholu. Stejně škodlivý je podle profesora Miovského veškerý alkohol, včetně vína nebo piva. 

„Existuje celá řada studií, které jasně prokázaly poškození vývoje plodu při chronickém užívání alkoholu. U nižších dávek (1 až 4 sklenice za týden) se sice výsledky výzkumů různí, zároveň však existují takové studie, které tvrdí, že i malé dávky alkoholu mohou mít negativní vliv na vývoj dítěte,“ zdůraznil Miovský s tím, že adiktologové rozhodně doporučují těhotným ženám úplnou abstinenci a apelují především na ambulantní gynekology, aby jim konzumaci alkoholu během těhotenství nedoporučovali ani v minimálním množství.

„Nenarozené dítě, plod nebo nitroděložně uložené dítě přijímá velmi rychle alkohol z krve matky prostřednictvím placenty. Je prokázáno, že alkohol v krvi plodu dosahuje stejné nebo o něco nižší koncentrace, než je hladina alkoholu v krvi matky. Současně mu ale trvá dvakrát pomaleji, než jej ze svého organismu vyloučí. Odbourání alkoholu totiž umožňují jaterní enzymy, které ale dítě nemá. Dítě je nejvíce citlivé na příjem alkoholu v prvním trimestru těhotenství. Ani po této době nemá ale ještě své orgány (játra a ledviny) vyvinuty natolik, aby se dokázalo bezpečně vyrovnat s přítomností alkoholu v těle,“ vysvětlil profesor Antonín Pařízek, vedoucí perinatologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze (GPK).

Pití alkoholu v těhotenství může podle odborníků znamenat pro dítě řadu rizik, dokonce může způsobit mentální retardaci. Při zvýšeném požívání alkoholu jsou matka i plod od počátku těhotenství vystaveni nebezpečí. U dítěte může alkohol ohrozit především správný vývoj orgánů a centrální nervové soustavy. 

Pravidelné a nadměrné užívání alkoholu v těhotenství vede u dítěte k fetálnímu alkoholovému syndromu (FAS). Syndrom může mít na svědomí také poruchy chování, vznik neurologických a psychických poruch nebo mentální retardaci.

U dětí se dále objevuje zvýšená impulzivita a agresivita nebo problémy s učením a porozuměním v sociálních situacích. „Z fyzických obtíží se u dětí matek, které konzumují v těhotenství alkohol, může vyskytnout nízká porodní váha a poruchy růstu, abnormality v oblasti hlavy a mozku, srdeční a cévní vady nebo poruchy týkající se motorických dovedností a koordinace pohybů,“ doplňuje lékařka Veronika Vaisová z GPK, která se problematice alkoholu v těhotenství dlouhodobě věnuje.


Autor: Lucie Rychlá

Kolagen jako lék proti bolestivým kloubům

Dnes v 06:14

Bolest kloubů je pro mnohé ochromující, proto je její snížení závažnosti důležité pro každodenní činnosti. Artritida je všeobecný název, pod kterým se skrývá mnoho dalších typů bolestí kloubů. Ať už je bolest způsobená jakýmkoliv typem nemoci, je velmi nepříjemná. Většina nepříjemných stavů kloubů...

Pět nejčastějších chyb při dávání novoročního předsevzetí. Děláte je také?

20. ledna 2023 ve 13:48

Zhubnu do plavek, začnu si hlídat stravu nebo konečně přestanu kouřit. Také patříte mezi ty, kteří si s příchodem ledna dávají nové životní cíle? Ať už jsou tato novoroční předsevzetí jakákoliv, šance na jejich dodržení bývá obvykle malá. Víte proč? Toto je pět nejčastějších chyb, kterých se...

Oči v zimě trpí více než kdy jindy. Jak v tomto období správně pečovat o náš zrak?

17. ledna 2023 v 18:56

Sníh, mráz, vítr, teplotní výkyvy i suchý vzduch v místnostech. Během zimních měsíců jsou naše oči vystavovány extrémním podmínkám. Častou jsou pak podrážděné, citlivé a začervenalé. S jakými problémy se nejčastěji setkáváme? A co dělat, aby zvládly všechny...

Fashion market v Praze 11

16. ledna 2023 ve 12:02

V sobotu 21. ledna se od 10 do 14 hodin koná Fashion market v Kulturním centru a kavárně Mezi Domy.

Další články
Nahoru