dnes
Sobota - prehanky-dest
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Poruchová, zastaralá. Pražské planetárium nabídne kvalitnější projekci
Planetárium ve Stromovce. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Poruchová, zastaralá. Pražské planetárium nabídne kvalitnější projekci

Pražské planetárium ve Stromovce plánuje modernizaci projekčního zařízení v sále nazvané Starvid. Technologie je zastaralá a poruchová. Od podzimu se tak návštěvníci mohou těšit na kvalitnější projekci, řekl v rozhovoru s ČTK zástupce ředitele Jan Šifner. Podle věstníku zakázka vyjde na více než čtyři miliony korun.

Planetárium loni zmodernizovalo projekční systém v sále s názvem Cosmorama. Šlo o investici za 30 milionů korun. Vedlejší sál tak podle Šifnera zůstával vedle Cosmoramy jakousi popelkou.

„Do něj bylo v roce 2005 instalováno první digitální planetárium v ČR, které ovšem promítalo na ploché plátno. Po více než deseti letech provozu je systém morálně zastaralý, poruchový, ale hlavně promítaný obraz nemá dostatečnou kvalitu," uvedl. Nová technologie podle něj zjednoduší obsluhu a sníží náklady na údržbu i přípravu nových pořadů.

Pražské planetárium ve Stromovce je příspěvkovou organizací města, otevřené bylo v roce 1960 a patří mezi 50 největších v Evropě. Nabízí program pro veřejnost a školy a pro zájemce o astronomii i řadu zájmových kurzů a kroužků. Vlastních pořadů o vesmíru má kolem 50.

Planetárium, pod které spadá Štefánikova hvězdárna na Petříně a hvězdárna v Ďáblicích, ročně dostává od města na provoz asi 20 milionů korun. Ročně ho navštíví několik desítek tisíc lidí.


Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

Včera ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

Včera v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru