Dnes Sobota - oblacno 17°C
Zítra Neděle - polojasno 17°C
Sobota 22. 6. 2024
Svátek má Pavla
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ze sociálních sítí

Portlík: Jiránkovu vilu se společně podařilo zachránit

Záchrana Jiránkovy vily je jedním z těch příkladů, kdy se víra vyplácí. Navzdory vydanému demoličnímu výměru se nakonec podařilo dohodnout s investorem a zachránit podstatnou část kulturního dědictví. 

Poděkování za dohodu tak patří nejen investorovi, ale vám všem, kteří jste nám při záchraně Jiránkovy vily pomáhali. Vložili jste se do toho společně s námi a po několika společných setkání s investorem se nám společně podařilo zachránit Jiránkovu vilu, přilehlé arboretum i zredukovat i počet bytů, které by zejména pro Hrdlořezy znamenaly zvýšenou dopravní zátěž. 

Podle nového projektu bude Jiránkova vila, stejně jako navazující obytné budovy zachována a jen některé z nich budou zvýšeny maximálně o jedno podlaží. Budova bývalé čokoládovny bude nahrazena novým obytným domem v industriálním stylu. Stavební práce se nedotknou stávající zeleně a ty krásné vzrostlé stromy zůstanou zachovány, stejně jako naprosto úžasný komín. 

Devítka se musí dynamicky rozvíjet a být moderní čtvrtí, nikdy ale nesmíme zapomínat chránit odkaz, který naši městskou část i nás po desetiletí formoval. Proto musíme vždy chránit naše symboly i památky. I přesto, že Národní památkový ústav nepovažoval tento objekt za památku. My to viděli jinak a zvládli jsme si poradit sami. Jiránkovu vilu jsme společně zachránili. 

Nejzajímavější částí historie Jiránkovy vily je posledních 100 let, kdy ji získali tři bratři Jiránkové od významných podnikatelů v chemickém průmyslu rodiny Řivnáčových. Vilu prodali Ladislavu Jiránkovi, nejstaršímu z bratrů, který do Hrdlořez přemístil své podnikání, výrobu čokolády, sušenek a sucharů. Další z bratrů, Antonín, doplnil okolí vily a továrny zdobenou zdí. 

Nejmladší bratr, malíř a grafik Miloš Jiránek, k podnikání vztah neměl, a svého podílu v továrně se vzdal ve prospěch svého bratra Antonína. Ten jej, a řadu dalších umělců, podporoval jako mecenáš umění a známý galerista. Jiránkova sbírka se v roce 1945 stala součástí Národní galerie.

Miloš Jiránek, ačkoliv zemřel velmi mlád, ve 36 letech, se do dějin českého výtvarného umění zapsal velmi významně. Za studií na gymnáziu bydlel v rodině básníka Jaroslava Vrchlického, zvládal cizí jazyky natolik, že mnohé knihy z básníkovy knihovny dokázal číst v originálu. Při studiu gymnázia se Jiránek věnoval kreslení u Františka Gretsche. V dalším vzdělávání pokračoval na akademii, ale zároveň se zapsal na filozofii, kde přednášel Masaryk. 

Zajímavostí vily určitě je, že návrhy na zahradu kolem spolu, spolu s arboretem vytvářel nejspíš František Josef Thomayer (1856–1938), bratr známého pražského lékaře. Zahrada vznikla kolem roku 1910 a mnohé dřeviny v ní najdeme dodnes. 

Thomayer rodinu Jiránkových prokazatelně často navštěvoval, je autorem návrhu velmi dobře udržované zahrady u nedaleké Jiráskovy vily v sousedících Malešicích. Dnes je to opravdu botanická zahrada, kde se připravují budoucí zahradníci. 

Podoba Jiránkovy vily, jejího okolí i továrny, se v průběhu století měnila úměrně své době, ale také tomu, jak rostla výroba v ní. Poměrně dobře zmapované je období od roku 1800, přes někdy zásadní stavební změny tváře vily, umožňuje stále hledat genius loci místa. Je skvělé, že se podařilo zajistit propojení historie se současností, a dát vile i okolí novou perspektivu. Dobrá práce a díky Devítko! Víra, že se to nakonec podaří, se vyplatila! 

Příspěvek starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka na jeho facebookovém profilu


Vandalismus v praxi

Dnes v 07:13

Jak vypadá vandalismus v praxi, jste se mohli přesvědčit o víkendu na víceúčelovém hřišti Tenisová. V pátek a v sobotu probíhala výměna sítí na hřišti, neboť současné sítě byly značně potrhané a často se stávalo, že otvorem v sítí proletěl míč přímo...

Praha 9: Uzavření Stavebního úřadu

20. června 2024 v 05:55

V pondělí 24. června bude v čase 10:30 až 13 hodin z provozních důvodů uzavřen Stavební úřad.

V Trmalově vile se děkovalo ředitelům škol v Praze 10

19. června 2024 v 10:01

Starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS), radní Ondřej Počarovský (TOP 09) a senátor Jan Pirk (Spolu) se společně v Trmalově vile setkali s řediteli škol na území desáté městské části. „Poděkovali jsme jim za to, jakou skvělou práci se svými pedagogickými sbory během roku odváděli,“ napsal na...

Hnutí pro Prahu 11: Mocenská výměna na Praze 11 dokončena

13. června 2024 ve 21:20

Mocenská výměna na Praze 11 dokončena – Sedeke (ODS) zvolen starostou. Sedeke (ODS) zvolen starostou. Převzetí moci spočívá v návratu ODS do vedení městské části výměnou za kumulaci placených funkcí v komisích a výborech pro neuvolněné zastupitele ANO a TOP 09-STAN a masivní navýšení odměn. Dále...

Přijďte darovat krev, potřebujeme vás. Světový den dárců krve ve VFN

12. června 2024 v 10:42

V pátek 14. června oslaví Všeobecná fakultní nemocnice v Praze na Fakultním transfuzním oddělení Světový den dárců krve.

Praha 9 pokračuje v přípravách na výstavbu další základní školy

10. června 2024 v 19:05

Příprava výstavby druhé základní školy Elektra 2 běží v plném proudu a začíná tak vedle kreslení, dohadování a představování projektu další složitý závod, a tím není nic ,snazšího", než zajišťování finančních prostředků na projektování a výstavbu.

Olympiáda mateřských škol Prahy 9

6. června 2024 ve 12:31

V Mateřské škole U Vysočanského pivovaru v Praze 9 se 5. června konala tradiční Olympiáda mateřských škol Prahy 9. Na sociálních sítích o tom informovala radnice Prahy 9.

Sousedská Tančírna v Praze 9

6. června 2024 v 10:00

V pondělí 3. června proběhla první sousedská Tančírna na plácku vedle budovy Afi City. Přesto, že počasí nebylo zrovna ideální, nakonec se sešla více jak desítka tanečních párů. Příjemným překvapením bylo, že přišlo i několik sólo tanečníků, kteří si taneční partnery našli přímo na místě. Na...

Pěvecká soutěž Bubble Star zná vítěze

5. června 2024 v 15:49

Koncem května se ve Švehlově sokolovně v Praze 15 konala ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy a ZŠ Nad Přehradou celopražská pěvecká soutěž Bubble Star. Na sociálních sítích o tom informovala patnáctá městská část.

Na zastávce Branické náměstí je nový přístřešek

2. června 2024 v 16:43

V pátek začal cestujícím sloužit v Praze 4 nový přístřešek na autobusové zastávce Branické náměstí. Na sociálních sítích i tom informoval radní čtvrté městské části Tomáš Hrdinka (ANO).

Další články
Nahoru