Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Ze sociálních sítí

Portlík: Jiránkovu vilu se společně podařilo zachránit

Záchrana Jiránkovy vily je jedním z těch příkladů, kdy se víra vyplácí. Navzdory vydanému demoličnímu výměru se nakonec podařilo dohodnout s investorem a zachránit podstatnou část kulturního dědictví. 

Poděkování za dohodu tak patří nejen investorovi, ale vám všem, kteří jste nám při záchraně Jiránkovy vily pomáhali. Vložili jste se do toho společně s námi a po několika společných setkání s investorem se nám společně podařilo zachránit Jiránkovu vilu, přilehlé arboretum i zredukovat i počet bytů, které by zejména pro Hrdlořezy znamenaly zvýšenou dopravní zátěž. 

Podle nového projektu bude Jiránkova vila, stejně jako navazující obytné budovy zachována a jen některé z nich budou zvýšeny maximálně o jedno podlaží. Budova bývalé čokoládovny bude nahrazena novým obytným domem v industriálním stylu. Stavební práce se nedotknou stávající zeleně a ty krásné vzrostlé stromy zůstanou zachovány, stejně jako naprosto úžasný komín. 

Devítka se musí dynamicky rozvíjet a být moderní čtvrtí, nikdy ale nesmíme zapomínat chránit odkaz, který naši městskou část i nás po desetiletí formoval. Proto musíme vždy chránit naše symboly i památky. I přesto, že Národní památkový ústav nepovažoval tento objekt za památku. My to viděli jinak a zvládli jsme si poradit sami. Jiránkovu vilu jsme společně zachránili. 

Nejzajímavější částí historie Jiránkovy vily je posledních 100 let, kdy ji získali tři bratři Jiránkové od významných podnikatelů v chemickém průmyslu rodiny Řivnáčových. Vilu prodali Ladislavu Jiránkovi, nejstaršímu z bratrů, který do Hrdlořez přemístil své podnikání, výrobu čokolády, sušenek a sucharů. Další z bratrů, Antonín, doplnil okolí vily a továrny zdobenou zdí. 

Nejmladší bratr, malíř a grafik Miloš Jiránek, k podnikání vztah neměl, a svého podílu v továrně se vzdal ve prospěch svého bratra Antonína. Ten jej, a řadu dalších umělců, podporoval jako mecenáš umění a známý galerista. Jiránkova sbírka se v roce 1945 stala součástí Národní galerie.

Miloš Jiránek, ačkoliv zemřel velmi mlád, ve 36 letech, se do dějin českého výtvarného umění zapsal velmi významně. Za studií na gymnáziu bydlel v rodině básníka Jaroslava Vrchlického, zvládal cizí jazyky natolik, že mnohé knihy z básníkovy knihovny dokázal číst v originálu. Při studiu gymnázia se Jiránek věnoval kreslení u Františka Gretsche. V dalším vzdělávání pokračoval na akademii, ale zároveň se zapsal na filozofii, kde přednášel Masaryk. 

Zajímavostí vily určitě je, že návrhy na zahradu kolem spolu, spolu s arboretem vytvářel nejspíš František Josef Thomayer (1856–1938), bratr známého pražského lékaře. Zahrada vznikla kolem roku 1910 a mnohé dřeviny v ní najdeme dodnes. 

Thomayer rodinu Jiránkových prokazatelně často navštěvoval, je autorem návrhu velmi dobře udržované zahrady u nedaleké Jiráskovy vily v sousedících Malešicích. Dnes je to opravdu botanická zahrada, kde se připravují budoucí zahradníci. 

Podoba Jiránkovy vily, jejího okolí i továrny, se v průběhu století měnila úměrně své době, ale také tomu, jak rostla výroba v ní. Poměrně dobře zmapované je období od roku 1800, přes někdy zásadní stavební změny tváře vily, umožňuje stále hledat genius loci místa. Je skvělé, že se podařilo zajistit propojení historie se současností, a dát vile i okolí novou perspektivu. Dobrá práce a díky Devítko! Víra, že se to nakonec podaří, se vyplatila! 

Příspěvek starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka na jeho facebookovém profilu


Valovič: Je potřeba zlepšit financování radnic, shodl se Sněm starostů

17. září 2023 v 10:21

„Pražští starostové táhnou za jeden provaz! I když každá městská část má svá specifika, jsou výzvy, kterým čelíme společně. Typicky se týkají rozpočtu, ať už jde o financování škol nebo přerozdělování prostředků v rámci hlavního města. Právě o tom, jak zefektivnit, zjednodušit, a hlavně zlepšit...

Praha 6: Bavíme se o Vokovicích a Veleslavínu

15. září 2023 v 07:53

Praha 6 zve veřejnost na setkání s radními do areálu veleslavínského zámečku ve středu 20. září od 16:30 hodin.

Praha 6 pozvala ukrajinské děti na „prázdniny“

14. září 2023 v 09:03

Partnerství Prahy 6 s ukrajinským městem Chmelnyckyj netrvá dlouho, ale je o to intenzivnější. Kromě humanitární pomoci, kterou tam šestá městská část od vypuknutí války pravidelně posílá, se rozhodla, že pozve na návštěvu ukrajinské školáky.

Starosta Prahy 6 Stárek zve na diskusi s občany nad zákuskem a kávou

14. září 2023 v 08:49

V restauraci Libocký dvůr v Rybničné ulici se ve čtvrtek 21. září uskuteční od 17 do 19 hodin setkání se starostou Prahy 6 Jakubem Stárkem (ODS), který zve občany na otevřenou diskusi nad zákuskem a kávou.  

Portlík: Prosecký rybníček bude opraven

10. září 2023 v 09:01

Prosecký rybníček by měl být konečně po dlouhé době opraven. Informoval o tom na svém facebookovém profilu starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

Valovič: Osud staré radnice budeme řešit v kontextu celé lokality

8. září 2023 v 08:45

Poprvé jsem jednali v nové budově ve Vinohradské, kam se celý úřad postupně stěhuje. Důvody ke stěhování jsem zde popsal mnohokrát, tak je tentokrát jen shrnu. Jsem přesvědčen, že pro pozitivní změnu je potřeba být aktivní. Stará radniční budova se po letech omezených investic stala pomyslným...

Stárek: Válka je hrozivý vůl!

31. srpna 2023 v 06:30

Každý z vás, kdo mě alespoň trochu zná, tak ví, že si na prvoplánové provokace a teatrální gesta příliš nepotrpím. Naopak, mam rád účinnou a praktickou pomoc. Za svou výhodu považuji i fakt, že příliš nepropadám emocím. Jsem proste realista, který stojí oběma nohama...

V Praze 10 zasedne Zdravotní a sociální výbor, radnice zveřejnila program

23. srpna 2023 v 17:23

Zdravotní a sociální výbor zasedá ve středu 30. srpna v 17 hodin v Radničním salonku ve Vršovické ulici.

Bezpečnost má zelenou. Kooperativa představuje nový blog

1. srpna 2023 v 10:51

Blog Bezpečnost má zelenou přináší praktické tipy, návody, ale i triky a zkratky, jak životem procházet bezpečněji. Je věnován především těm, kteří si dokážou naplno užívat života a nechtějí při tom ohrozit sebe, a už vůbec ne ty druhé.

Praha 18 nesouhlasí se zrušením parkování u zdi před Rezidencí Veselská

31. července 2023 ve 21:28

Minulý měsíc se na protihlukové zdi před Rezidencí Veselská v Letňanech objevily cedule informující o změně zaběhlých zvyků. Dlouhodobě zde bylo možné parkovat, od června je zde zákaz parkování z důvodu údržby.

Praha 1 řeší zábory veřejného prostranství, připravuje novelizaci vyhlášky

30. července 2023 v 11:40

Praha 1 připravuje návrh novelizace vyhlášky č. 5/2011 Sb. hl. m. Prahy o místním poplatku za užívání veřejného prostranství. Na základě iniciativy Finančního výboru se uvedenou vyhláškou zabývalo Zastupitelstvo městské části Prahy 1 na svém červnovém zasedání, které uložilo výboru návrh...

Praha 6 hledá spolupracovníky pro participativní projekty

22. července 2023 v 07:43

„Jde nám především o konzultace a poradenství, pomoc při zpracování anket, organizaci veřejných setkávání a obecně práci s veřejností u již zavedených projektů jako je Nápad pro šestku, Šance do škol a Dáme hlavy dohromady,“ informuje radnice.

V Letňanech zasedne Finanční výbor Prahy 18, radnice zveřejnila program

19. července 2023 v 10:44

Jednání se bude konat v pondělí 24. července ve velké zasedací místnosti budovy Úřadu městské části Praha 18 -Letňany, Bechyňská 639.

Kučera: Letňany se nebrání nové výstavbě, ale …

26. června 2023 ve 21:00

V médiích se již poněkolikáté objevily články o plánované výstavbě v areálu bývalé Avie. Je v nich uvedeno, že změnu územního plánu již odsouhlasily Čakovice, kterých se výstavba také dotýká. A také se píše, že letňanská radnice má výhrady a čeká na dokončení smlouvy mezi městem, městským částmi a...

Další články
Nahoru