Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - polojasno 0°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Ze sociálních sítí

Portlík: Jiránkovu vilu se společně podařilo zachránit

Záchrana Jiránkovy vily je jedním z těch příkladů, kdy se víra vyplácí. Navzdory vydanému demoličnímu výměru se nakonec podařilo dohodnout s investorem a zachránit podstatnou část kulturního dědictví. 

Poděkování za dohodu tak patří nejen investorovi, ale vám všem, kteří jste nám při záchraně Jiránkovy vily pomáhali. Vložili jste se do toho společně s námi a po několika společných setkání s investorem se nám společně podařilo zachránit Jiránkovu vilu, přilehlé arboretum i zredukovat i počet bytů, které by zejména pro Hrdlořezy znamenaly zvýšenou dopravní zátěž. 

Podle nového projektu bude Jiránkova vila, stejně jako navazující obytné budovy zachována a jen některé z nich budou zvýšeny maximálně o jedno podlaží. Budova bývalé čokoládovny bude nahrazena novým obytným domem v industriálním stylu. Stavební práce se nedotknou stávající zeleně a ty krásné vzrostlé stromy zůstanou zachovány, stejně jako naprosto úžasný komín. 

Devítka se musí dynamicky rozvíjet a být moderní čtvrtí, nikdy ale nesmíme zapomínat chránit odkaz, který naši městskou část i nás po desetiletí formoval. Proto musíme vždy chránit naše symboly i památky. I přesto, že Národní památkový ústav nepovažoval tento objekt za památku. My to viděli jinak a zvládli jsme si poradit sami. Jiránkovu vilu jsme společně zachránili. 

Nejzajímavější částí historie Jiránkovy vily je posledních 100 let, kdy ji získali tři bratři Jiránkové od významných podnikatelů v chemickém průmyslu rodiny Řivnáčových. Vilu prodali Ladislavu Jiránkovi, nejstaršímu z bratrů, který do Hrdlořez přemístil své podnikání, výrobu čokolády, sušenek a sucharů. Další z bratrů, Antonín, doplnil okolí vily a továrny zdobenou zdí. 

Nejmladší bratr, malíř a grafik Miloš Jiránek, k podnikání vztah neměl, a svého podílu v továrně se vzdal ve prospěch svého bratra Antonína. Ten jej, a řadu dalších umělců, podporoval jako mecenáš umění a známý galerista. Jiránkova sbírka se v roce 1945 stala součástí Národní galerie.

Miloš Jiránek, ačkoliv zemřel velmi mlád, ve 36 letech, se do dějin českého výtvarného umění zapsal velmi významně. Za studií na gymnáziu bydlel v rodině básníka Jaroslava Vrchlického, zvládal cizí jazyky natolik, že mnohé knihy z básníkovy knihovny dokázal číst v originálu. Při studiu gymnázia se Jiránek věnoval kreslení u Františka Gretsche. V dalším vzdělávání pokračoval na akademii, ale zároveň se zapsal na filozofii, kde přednášel Masaryk. 

Zajímavostí vily určitě je, že návrhy na zahradu kolem spolu, spolu s arboretem vytvářel nejspíš František Josef Thomayer (1856–1938), bratr známého pražského lékaře. Zahrada vznikla kolem roku 1910 a mnohé dřeviny v ní najdeme dodnes. 

Thomayer rodinu Jiránkových prokazatelně často navštěvoval, je autorem návrhu velmi dobře udržované zahrady u nedaleké Jiráskovy vily v sousedících Malešicích. Dnes je to opravdu botanická zahrada, kde se připravují budoucí zahradníci. 

Podoba Jiránkovy vily, jejího okolí i továrny, se v průběhu století měnila úměrně své době, ale také tomu, jak rostla výroba v ní. Poměrně dobře zmapované je období od roku 1800, přes někdy zásadní stavební změny tváře vily, umožňuje stále hledat genius loci místa. Je skvělé, že se podařilo zajistit propojení historie se současností, a dát vile i okolí novou perspektivu. Dobrá práce a díky Devítko! Víra, že se to nakonec podaří, se vyplatila! 

Příspěvek starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka na jeho facebookovém profilu


Praha 11 chce pro mateřské a základní školy navýšit finance na běžný provoz

12. ledna 2023 ve 21:38

Členové vedení Prahy 11 – starostka Prahy 11 Šárka Zdeňková, místostarostka Ivana Hovorková (obě Hnutí pro Prahu 11) a radní pro školství Michal Veselský (Praha 11 Sobě) – se v uplynulých dnech setkali s řediteli mateřských a základních škol a vedoucími a dalšími pracovníky ekonomického a...

Vrecionová: Schůzka Babiše s Macronem je nepřijatelným zasahováním do voleb

10. ledna 2023 v 11:07

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš se tři dny před konáním prezidentských voleb schází s francouzským prezidentem Macronem. Podle europoslankyně Veroniky Vrecionové (ODS) se jedná o nepřijatelné zasahování do voleb v Česku.

Zajímá vás budoucnost pozemku na Sokolovské 284?

24. listopadu 2022 v 18:28

Poslední dobou se množí dotazy na demolici bývalého objektu firmy Julius Meinl mezi ul. U Skládky a K Moravině a logicky se zajímáte, co se na tomto pozemku bude dít dál.

Hřib: Vládnout slušně, ale jen někdy?

6. října 2022 ve 20:25

Pražské SPOLU bezpodmínečně trvá na dosazení trestně stíhaného politika do Rady hlavního města. Pan Petr Fiala přitom dříve psal: „Trestně stíhaná osoba nebude členem vlády a taková osoba nesmí ani zastávat politickou pozici ve státní správě." Takže vládnout slušně, ale...

Černochová: Tichomir Mirkovič byl legendou a vzácným člověkem

15. dubna 2022 v 06:23

Když ve čtvrtek ve věku 93 let zemřel ve vinohradské nemocnici válečný veterán z druhé světové války Tichomír Mirkovič, na sociálních sítích na něj zavzpomínala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Portlík: Jedno nové místo stojí dvě stě tisíc korun

28. února 2022 v 08:13

Od začátku letoška jsem dostal několik dotazů, kolik se nám za poslední dva roky podařilo na Praze 9 odtáhnout autovraků. Zóny to v mnohém usnadnily, takže nakonec to bylo od roku 2019 celkem 208 vozidel.

Portlík: Praha 9 plánuje vyčlenit část obecních bytů pro ukrajinské uprchlíky

27. února 2022 v 19:40

Vzhledem k četným dotazům ohledně Devítkové pomoci Ukrajině uvádím, že s kolegy plánujeme vyčlenit část obecních bytů pro rodiny ukrajinských uprchlíků a zajistit dětem místa v mateřských a základních. Pokud to bude jen trochu možné, budeme zajišťovat také...

Lepš: Bidenovo uřeknutí odkrylo karty a možná dodalo Putinovi kuráž pro útok

22. února 2022 v 16:15

Putin bohužel zopakoval svůj již vyzkoušený scénář z Gruzie (2008) a Krymu (2014) a vojensky napadl východ Ukrajiny.

Praha 6: Dnes se ve školách testovalo i rozdávalo vysvědčení

31. ledna 2022 ve 13:05

Po dnešním testování je ve školkách a školách šesté městské části 338 pozitivních žáků. 307 v ZŠ a 31 v MŠ. V případě ZŠ jde o množství žáků včetně dnešního antigenního testování. Počet se ještě může zítra změnit na základě testů PCR. V porovnání s minulými týdny již čísla významně...

Prokop: Zavrhování ANO v Praze dlouho před volbami? My se budeme rozhodovat až podle programu

28. ledna 2022 v 16:28

Baví mě všechna ta silná prohlášení denně v mediích, s kým kdo půjde nebo nepůjde po komunálních volbách do koalice. Taky se mě na to novináři ptají. Víte, my v hnutí ANO se budeme rozhodovat hlavně podle programu.

Zajíčková: Není možné, aby tu někteří doktoři svou praxí podporovali kšeftování s předpisy

20. ledna 2022 v 09:34

„Boj proti drogám ve veřejném prostoru Pětky pokračuje. Jako členka Výboru pro zdravotnictví připravuji řadu kroků souvisejících se zamezením zneužívání substituční léčby drogově závislých,“ napsala na svůj facebookový profil starostka Prahy 5 a poslankyně Renáta...

Další články
Nahoru