dnes
Neděle - snih
9°C
zítra
Pondělí - skorojasno
4°C
pozítří
Úterý - snih
4°C
Portheimku na Smíchově čeká rekonstrukce, začít by mohla v roce 2021. Do letohrádku přibude další vstup
Pohled na Portheimku od jihu. Záměrem je vybudovat z chodníku ve Štefánikově ulici (na snímku vlevo) další vstup do letohrádku. Nyní se vchází z přilehlého parku (na snímku vpravo). Foto: PP

Portheimku na Smíchově čeká rekonstrukce, začít by mohla v roce 2021. Do letohrádku přibude další vstup

Smíchovský barokní letohrádek Portheimka je ve špatném technickém stavu, radnice Prahy 5 proto chystá jeho rekonstrukci, která by mohla začít do dvou let. Zároveň by měl vzniknou nový bezbariérový přístup z ulice Štefánikova. Server Pražský patriot o tom informoval místostarosta páté městské části Lukáš Herold.
portheimka-z-parku-nahled

Pohled na Portheimku z parku

V uplynulých letech byla opravena venkovní fasáda, Portheimka má i novou střechu. Co se týče vnitřních rozvodů, ty jsou ve velmi špatném stavu. „Je tam dramatický problém s odpady, občas se kvůli tomu musí na nějaký čas zavřít kavárna i celá galerie. Špatné je topení, uniká teplo. Musí se proto udělat nová kotelna. Bojler na vodu je starý, rozvody elektřiny jakbysmet,“ uvedl místostarosta Herold, do jehož kompetencí patří kultura, obnova památek a majetek Prahy 5.

O rekonstrukci Portheimky se hovoří už několik let, projekt je z části nachystán. Proto byla nájemní smlouva s Museem skla uzavřena jen poloviny roku 2021. „Cílem je, aby se do té doby stihly přípravy a na konec nájmu navázala rekonstrukce, kterou bychom následně chtěli stihnout během jednoho roku,“ sdělil Herold.

Opravená Portheimka by se tak mohla otevřít v průběhu roku 2022. V rozpočtu na příští rok tak ještě nejsou na rekonstrukci vynaloženy konkrétní prostředky, hrazeny budou jen projektové práce. S těmi obecně rozpočet počítá.

V rámci oprav v útrobách památkově chráněné budovy chce Praha 5 vybudovat nový bezbariérový vstup ze Štefánikovy ulice. Vznikl by snížením chodníku. Aby byl zachován volný průchod pro pěší, došlo by k rozšíření cesty do vozovky. Je dokončována dopravní studie, která prověřuje funkčnost takového řešení. Památkáři s ním předběžně souhlasí.

portheimka-ze-stefanikovi-nahled

Pohled na Portheimku ze Štefánikovy ulice

Po dokončení studie bude zahájen proces vedoucí k získání stavebního povolení, jednat se také bude o závazném vyjádření památkářů k celkové rekonstrukci. Na dopravní studii navážou jednání o stavebním povolení a závazném vyjádření památkářů k celkové rekonstrukci.

Prahu 5, která má Portheimku svěřenou do správy, čeká rozhodování, co v letohrádku bude po dokončení rekonstrukce. Nyní v něm kromě Musea skla sídlí galerie městské části a kavárna.

„Já se přikláním k tomu, aby tam v nějaké podobě zůstalo muzeum, stejně tak výstavní prostory městské části. I se současným provozovatelem kavárny jsou dobré zkušenosti. Nabízí se také využití podkrovních prostor, kde by třeba mohly také být výstava,“ dodal místostarosta Prahy 5 Lukáš Herold. Prostory pod střechou v současnosti kvůli špatnému technickému stavu trámů nelze plně využívat.


Praha 13 rozdala tisíc litrů dezinfekce

27. března 2020 v 09:10

Radnice Prahy 13 zajistila 1000 litrů dezinfekce, Bezpečnostní rada Prahy 13 rozhodla o její redistribuci. Celkem čtyři sta litrů dostanou polikliniky, které jsou v majetku městské části.

Praha 21 se připojila k Mobilnímu rozhlasu

26. března 2020 v 15:14

Mobilní rozhlas je nástroj pro sdělování okamžitých a praktických informací veřejnosti. V tuto chvíli jde o nejrozšířenější aplikaci určenou pro moderní komunikaci města a obcí s občany – aktuálně jej používá více jak 600 českých samospráv a 300 000 lidí. Jedná se o systém, který má silné zázemí a...

Praha 15: Návrhy k participativnímu rozpočtu pouze elektronicky

26. března 2020 v 11:57

Od 1. dubna mohou občané Prahy 15 podávat své návrhy do 2. ročníku Participativního rozpočtu. V rámci této výzvy budou přijímány návrhy na investiční projekty určené na úpravu veřejně přístupného prostranství na území patnácté městské části, na pozemcích svěřených Praze 15. Přijímány budou...

Nový komunikační kanál PRAHA1.ONLINE informuje o dění v první městské části

24. března 2020 ve 14:31

Radnice Prahy 1 připravila nový komunikační kanál PRAHA1.ONLINE, který informuje o aktuálním dění v první městské části.

Praha 8 nepřijímá žádosti o nový cestovní pas

24. března 2020 ve 12:41

Od 23. března do odvolání nepřijímá ÚMČ Praha 8 žádosti o nový cestovní pas.

Další články
Nahoru