Dnes Čtvrtek - polojasno 2°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
PORR a Vinci: Vyloučení našeho sdružení z tendru na metro D je nezákonné
Stavba prvního úseku metra D. Foto: Hochtief

PORR a Vinci: Vyloučení našeho sdružení z tendru na metro D je nezákonné

Sdružení společností PORR, Vinci a Marti (PVM) podalo pražskému dopravnímu podniku (DPP) námitky proti svému vyloučení sdružení z tendru na výstavbu druhé části metra D z Olbrachtovy na Nové Dvory a také na výběr dodavatele, sdružení vedené firmou Subterra. Vyloučení i výběr podle sdružení firem bylo nezákonné. Stížnost zaslalo PVM i Evropské investiční bance (EIB), u které má DPP předjednán úvěr. Pokud DPP námitkám nevyhoví, obrátí se PVM na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Novinářům to ve čtvrtek řekli generální ředitelé PORR Dušan Čížek a Vinci Martin Borovka. Podle DPP je podání námitek právo každého uchazeče a vypořádá je, za svým rozhodnutím si nicméně stojí.

DPP začal stavět novou linku metra z Pankráce do Písnice loni. Jako první začal vznikat úsek z Pankráce na Olbrachtovu, který vyjde na 14,5 miliardy korun a práce potrvají 90 měsíců, tedy asi sedm a půl roku. Součástí jsou dvě stanice, kdy stanice Pankrác bude přestupní na nynější stejnojmennou stanici na lince C.

„Ve středu uplynula lhůta pro podání námitek a my podali dvě. Jsme svědky nezákonného vyloučení a nezákonného výběru někoho, kdo byl vybrán, ale jehož nabídka měla být vyloučena pro nesplnění podmínek," řekl Čížek.

Vedoucí odboru komunikace DPP Daniel Šabík k tomu uvedl, že podání námitek je zákonným právem uchazečů, podnik je obdržel a ve stanovené lhůtě je vypořádá. „Pokud ani to nebude kterémukoliv uchazeči stačit, může se následně obrátit na ÚOHS. Ostatně úřad, případně soudy jsou jedinými arbitry. My si za našimi rozhodnutími stojíme," uvedl. Dodal, že ÚOHS i soudy ve všech dosavadních případech týkajících se metra D potvrdily správnost postupu DPP.

Sdružení nesouhlasí třeba s argumentem vyloučení kvůli špatnému harmonogramu výstavby. DPP podle Borovky tvrdí, že podle harmonogramu PVM se nedá stavět a špatně jej vyplnili. Harmonogram ale není hodnotícím kritériem, zároveň smlouva říká, že bude aktualizován 28 dní po podpisu smlouvy, řekl Borovka. Sdružení jej podle něho doplnilo a opravilo. Tvrzení DPP, že výzvy k nápravám PVM ignorovalo, odmítl.

PVM také nesouhlasí s tím, že podaly mimořádně nízkou nabídkovou cenu, a to 27,7 miliardy korun. Očekávaná cena byla přitom okolo 24 miliard. „Všechny tři nabídky jsou nad cenou očekávanou. My jsme o tři miliardy dražší než očekávaná cena a zadavateli připadá cena mimořádně nízká?" řekl Čížek.

Vyloučit uchazeče z tendru lze podle něj tehdy, pokud se stavba za danou cenu objektivně nedá postavit nebo cena ohrozí dodavatele, a ten může zkrachovat. Sdružení podle ředitelů ale svou cenu řádně vysvětlilo. „Myslíme to vážně, nešli jsme podat nabídku jen tak ze sportu a jsme připraveni metro postavit. Síla našich společností je taková, že si to můžeme dovolit," řekl Čížek.

Při posuzování ceny PVM vadí, že DPP údajně porovnával ceny obvyklé v Česku, respektive v Praze, ale nebral ohled na ty evropské. Firmy si nechaly udělat posudky v Česku i Rakousku a z nich podle nich vyplynulo, že nabídnuté ceny jsou obvyklé.

Borovka a Čížek odmítají také takzvané skryté zálohy, kterým podnik argumentoval. To podle nich právně neexistuje, navíc z plánu čerpání peněz je podle ředitelů jasné, že by ze stejného důvodu museli být vyloučeni také ostatní uchazeči.

Výběr firem sdružených pod vedením Subterry je nezákonné, neboť nebyl splněn třeba požadavek technické kvalifikace či referencí. DPP se pak nezabýval, zda nabídky dalších dvou uchazečů nejsou koordinované, řekli ředitelé. DPP podle nich ignoroval také výrok výběrové komise, že nabídka PVM je ekonomicky nejvýhodnější.

DPP má nyní na vyřízení 15 dní a pokud PVM nevyhoví, obrátí se na ÚOHS, který má na posouzení 60 dní. Kromě zaslání námitek sdružení poslalo stížnost prezidentu EIB, u které má DPP předjednán úvěr 23 miliard. „Pokud DPP a Prahu nezajímá, že se zbytečně investují peníze, tak EIB to zajímat bude," dodal Čížek.


Autor: ČTK

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

Dnes v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

Včera ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

Včera v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

5. prosince 2023 v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

5. prosince 2023 v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Další články
Nahoru