Dnes Čtvrtek - jasno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 20°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
PORR a Vinci: Vyloučení našeho sdružení z tendru na metro D je nezákonné
Stavba prvního úseku metra D. Foto: Hochtief

PORR a Vinci: Vyloučení našeho sdružení z tendru na metro D je nezákonné

Sdružení společností PORR, Vinci a Marti (PVM) podalo pražskému dopravnímu podniku (DPP) námitky proti svému vyloučení sdružení z tendru na výstavbu druhé části metra D z Olbrachtovy na Nové Dvory a také na výběr dodavatele, sdružení vedené firmou Subterra. Vyloučení i výběr podle sdružení firem bylo nezákonné. Stížnost zaslalo PVM i Evropské investiční bance (EIB), u které má DPP předjednán úvěr. Pokud DPP námitkám nevyhoví, obrátí se PVM na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Novinářům to ve čtvrtek řekli generální ředitelé PORR Dušan Čížek a Vinci Martin Borovka. Podle DPP je podání námitek právo každého uchazeče a vypořádá je, za svým rozhodnutím si nicméně stojí.

DPP začal stavět novou linku metra z Pankráce do Písnice loni. Jako první začal vznikat úsek z Pankráce na Olbrachtovu, který vyjde na 14,5 miliardy korun a práce potrvají 90 měsíců, tedy asi sedm a půl roku. Součástí jsou dvě stanice, kdy stanice Pankrác bude přestupní na nynější stejnojmennou stanici na lince C.

„Ve středu uplynula lhůta pro podání námitek a my podali dvě. Jsme svědky nezákonného vyloučení a nezákonného výběru někoho, kdo byl vybrán, ale jehož nabídka měla být vyloučena pro nesplnění podmínek," řekl Čížek.

Vedoucí odboru komunikace DPP Daniel Šabík k tomu uvedl, že podání námitek je zákonným právem uchazečů, podnik je obdržel a ve stanovené lhůtě je vypořádá. „Pokud ani to nebude kterémukoliv uchazeči stačit, může se následně obrátit na ÚOHS. Ostatně úřad, případně soudy jsou jedinými arbitry. My si za našimi rozhodnutími stojíme," uvedl. Dodal, že ÚOHS i soudy ve všech dosavadních případech týkajících se metra D potvrdily správnost postupu DPP.

Sdružení nesouhlasí třeba s argumentem vyloučení kvůli špatnému harmonogramu výstavby. DPP podle Borovky tvrdí, že podle harmonogramu PVM se nedá stavět a špatně jej vyplnili. Harmonogram ale není hodnotícím kritériem, zároveň smlouva říká, že bude aktualizován 28 dní po podpisu smlouvy, řekl Borovka. Sdružení jej podle něho doplnilo a opravilo. Tvrzení DPP, že výzvy k nápravám PVM ignorovalo, odmítl.

PVM také nesouhlasí s tím, že podaly mimořádně nízkou nabídkovou cenu, a to 27,7 miliardy korun. Očekávaná cena byla přitom okolo 24 miliard. „Všechny tři nabídky jsou nad cenou očekávanou. My jsme o tři miliardy dražší než očekávaná cena a zadavateli připadá cena mimořádně nízká?" řekl Čížek.

Vyloučit uchazeče z tendru lze podle něj tehdy, pokud se stavba za danou cenu objektivně nedá postavit nebo cena ohrozí dodavatele, a ten může zkrachovat. Sdružení podle ředitelů ale svou cenu řádně vysvětlilo. „Myslíme to vážně, nešli jsme podat nabídku jen tak ze sportu a jsme připraveni metro postavit. Síla našich společností je taková, že si to můžeme dovolit," řekl Čížek.

Při posuzování ceny PVM vadí, že DPP údajně porovnával ceny obvyklé v Česku, respektive v Praze, ale nebral ohled na ty evropské. Firmy si nechaly udělat posudky v Česku i Rakousku a z nich podle nich vyplynulo, že nabídnuté ceny jsou obvyklé.

Borovka a Čížek odmítají také takzvané skryté zálohy, kterým podnik argumentoval. To podle nich právně neexistuje, navíc z plánu čerpání peněz je podle ředitelů jasné, že by ze stejného důvodu museli být vyloučeni také ostatní uchazeči.

Výběr firem sdružených pod vedením Subterry je nezákonné, neboť nebyl splněn třeba požadavek technické kvalifikace či referencí. DPP se pak nezabýval, zda nabídky dalších dvou uchazečů nejsou koordinované, řekli ředitelé. DPP podle nich ignoroval také výrok výběrové komise, že nabídka PVM je ekonomicky nejvýhodnější.

DPP má nyní na vyřízení 15 dní a pokud PVM nevyhoví, obrátí se na ÚOHS, který má na posouzení 60 dní. Kromě zaslání námitek sdružení poslalo stížnost prezidentu EIB, u které má DPP předjednán úvěr 23 miliard. „Pokud DPP a Prahu nezajímá, že se zbytečně investují peníze, tak EIB to zajímat bude," dodal Čížek.


Autor: ČTK

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru