Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 5. 2024
Svátek má Maxmilián a Maxim
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Porota vybere podobu nového sídla pražské záchranky
Vozidla pražské záchranky. Foto: archiv

Porota vybere podobu nového sídla pražské záchranky

Odborná porota o tomto víkendu rozhodne o vítězném návrhu architektonické soutěže na stavbu nového sídla Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy (ZZS) na Proseku. Ve finálním kole vybírá porota ze šesti postupujících. Nové sídlo na Proseku bude sloužit jako dispečink, středisko pro výcvik záchranářů nebo například pro servis sanitních vozů. Podoba nové stavby bude veřejnosti představena po schválení pražskými radními na některém z příštích jednání.

Ve finálním kole architektonické soutěže se utká šest týmů, které odevzdaly své dopracované návrhy na konci července. Porota na svém dnešním a zítřejším jednání znovu posoudí kvalitu jejich architektonického řešení včetně stavebně konstrukčního řešení, ekonomičnost budoucího provozu a sociální a ekologickou kvalitu navržené budovy. Rozhodnutí poroty budou v příštích týdnech schvalovat pražští radní. Vítěz soutěže poté vypracuje kompletní projekční práce včetně autorského dozoru.  

„Začalo druhé kolo architektonické soutěže, díky které se realizace nového sídla našich pražských záchranářů už pomalu stává realitou. Těší mě, že součástí poroty jsou také zástupci Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy, protože právě oni nejlépe znají své potřeby. Věřím tedy, že nové sídlo našich strážných andělů bude nejen esteticky krásná stavba, ale zároveň funkční a praktická,“ řekla Alexandra Udženija (ODS), náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví. 

Hlavní město mezinárodní soutěž na nové sídlo záchranné služby vyhlásilo v září 2022. Metropole obdržela celkem 19 návrhů od mezinárodních týmů. Konkrétní jména soutěžících jsou nadále anonymní a všechny návrhy budou veřejnosti představeny až po ukončení soutěže. 

„Máme před sebou velmi vysokou kvalitu návrhů s velice komplexním programem, soutěžící odvedli veliký kus práce. Vysokou úrovní rozpracovaností návrhů kladou na porotu velikou odpovědnost. Výběr vítězných návrhu bude velice náročný,“ sdělil předseda poroty Martin Sobota.  

Nové sídlo by mělo být hotové v roce 2030, nyní záchranáři sídlí v Korunní ulici v budově, kterou sdílí se strážníky městské policie. Do novostavby na pozemcích vedle Polikliniky Prosek by se měl přemístit dispečink, kde pracovníci přijímají tísňové hovory a řeší krizové situace, dále pak Vzdělávací a výcvikové středisko pro záchranáře, administrativní zázemí nebo zařízení pro servis a údržbu sanitních vozů.  

ZZS byla založena 8. prosince 1857, kdy začala fungovat díky skupině dobrovolníků. Služba dlouho vykonávala svou funkci v rámci různých provozů a nemocnic. První oficiální sídlo pražského zdravotnického operačního střediska vzniklo v 50. letech 20. století v ulici Dukelských hrdinů v Holešovicích, kde vydrželo až do konce 20. století, kdy se přesunulo do ulice Korunní na Vinohradech.

Zrekonstruovaná budova je však pro celkový provoz ZZS nevyhovující, a tak od roku 2005 vznikají plány na výstavbu nové centrální budovy, kde by se kromě dispečinku – zdravotnického operačního střediska – sdružovaly i další provozy, jako například administrativní zázemí, servis sanitních vozidel nebo Vzdělávací a výcvikové středisko. Současná architektonická soutěž po 11 letech od prvního záměru hledá podobu nového sídla ZZS.


Autor: puc

Konal se již desátý ročník mezinárodního sympozia

Dnes v 07:55

V uplynulém týdnu se ve dnech 23. a 24. května již podesáté setkali odborníci z celého světa k diskusi nad tématy udržitelného konceptu dopravy, kvality života a dalších oblastí spojených s chytrými městy. Konalo se sympozium Smart Cities Symposium Prague 2024 (SCSP).

Dotační program Prahy 15 pro sociální oblast

Dnes v 07:07

Praha 15 vyhlásila dotační program pod názvem „MČ Praha 15 pro sociální oblast 2024“. Dotace se vztahuje na pomoc dětem a mládeži, pomoc seniorům, pomoc osobám se zdravotním postižením a ostatní služby a činnosti v oblasti sociální prevence.

Na Žižkově srazila tramvaj muže, přebíhal přes koleje

27. května 2024 ve 21:06

V pondělí krátce před třináctou hodinou v Seifertově ulici poblíž fotbalového stadionu klubu Viktoria Žižkov došlo k dopravní nehodě. Zhruba šedesátiletý muž přebíhal přes koleje a srazila ho tramvaj. Podle záchranářů utrpěl úraz hlavy a další poranění.

Další články
Nahoru