Dnes Úterý - zatazeno 28°C
Zítra Středa - polojasno 19°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Porota vybere podobu nového sídla pražské záchranky
Vozidla pražské záchranky. Foto: archiv

Porota vybere podobu nového sídla pražské záchranky

Odborná porota o tomto víkendu rozhodne o vítězném návrhu architektonické soutěže na stavbu nového sídla Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy (ZZS) na Proseku. Ve finálním kole vybírá porota ze šesti postupujících. Nové sídlo na Proseku bude sloužit jako dispečink, středisko pro výcvik záchranářů nebo například pro servis sanitních vozů. Podoba nové stavby bude veřejnosti představena po schválení pražskými radními na některém z příštích jednání.

Ve finálním kole architektonické soutěže se utká šest týmů, které odevzdaly své dopracované návrhy na konci července. Porota na svém dnešním a zítřejším jednání znovu posoudí kvalitu jejich architektonického řešení včetně stavebně konstrukčního řešení, ekonomičnost budoucího provozu a sociální a ekologickou kvalitu navržené budovy. Rozhodnutí poroty budou v příštích týdnech schvalovat pražští radní. Vítěz soutěže poté vypracuje kompletní projekční práce včetně autorského dozoru.  

„Začalo druhé kolo architektonické soutěže, díky které se realizace nového sídla našich pražských záchranářů už pomalu stává realitou. Těší mě, že součástí poroty jsou také zástupci Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy, protože právě oni nejlépe znají své potřeby. Věřím tedy, že nové sídlo našich strážných andělů bude nejen esteticky krásná stavba, ale zároveň funkční a praktická,“ řekla Alexandra Udženija (ODS), náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví. 

Hlavní město mezinárodní soutěž na nové sídlo záchranné služby vyhlásilo v září 2022. Metropole obdržela celkem 19 návrhů od mezinárodních týmů. Konkrétní jména soutěžících jsou nadále anonymní a všechny návrhy budou veřejnosti představeny až po ukončení soutěže. 

„Máme před sebou velmi vysokou kvalitu návrhů s velice komplexním programem, soutěžící odvedli veliký kus práce. Vysokou úrovní rozpracovaností návrhů kladou na porotu velikou odpovědnost. Výběr vítězných návrhu bude velice náročný,“ sdělil předseda poroty Martin Sobota.  

Nové sídlo by mělo být hotové v roce 2030, nyní záchranáři sídlí v Korunní ulici v budově, kterou sdílí se strážníky městské policie. Do novostavby na pozemcích vedle Polikliniky Prosek by se měl přemístit dispečink, kde pracovníci přijímají tísňové hovory a řeší krizové situace, dále pak Vzdělávací a výcvikové středisko pro záchranáře, administrativní zázemí nebo zařízení pro servis a údržbu sanitních vozů.  

ZZS byla založena 8. prosince 1857, kdy začala fungovat díky skupině dobrovolníků. Služba dlouho vykonávala svou funkci v rámci různých provozů a nemocnic. První oficiální sídlo pražského zdravotnického operačního střediska vzniklo v 50. letech 20. století v ulici Dukelských hrdinů v Holešovicích, kde vydrželo až do konce 20. století, kdy se přesunulo do ulice Korunní na Vinohradech.

Zrekonstruovaná budova je však pro celkový provoz ZZS nevyhovující, a tak od roku 2005 vznikají plány na výstavbu nové centrální budovy, kde by se kromě dispečinku – zdravotnického operačního střediska – sdružovaly i další provozy, jako například administrativní zázemí, servis sanitních vozidel nebo Vzdělávací a výcvikové středisko. Současná architektonická soutěž po 11 letech od prvního záměru hledá podobu nového sídla ZZS.


Autor: puc

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

Včera ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Včera ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

1. října 2023 v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

1. října 2023 ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru