Dnes Středa - zatazeno 21°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 24°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Porota na dostavbu Vítězného náměstí vybrala deset architektonických týmů
Vítězné náměstí pohledem od severu. Zástavba se plánuje v části, která je na snímku napravo. Foto: MHMP

Porota na dostavbu Vítězného náměstí vybrala deset architektonických týmů

Mezinárodní porota soutěže na dostavbu severozápadní části Vítězného náměstí v Praze 6 vybrala deset architektonických týmů pro první kolo soutěže. Porota vybírala z celkem 44 doručených přihlášek. Architektonická studia se nyní zúčastní tzv. soutěžního dialogu, při kterém se do přípravy návrhů s projektanty zapojí také zástupci všech zúčastněných stran. Z dialogu následně vzejde konečný návrh dostavby náměstí. ČTK to sdělil Marek Vácha, mluvčí Institutu plánování a rozvoje (IPR). Na pozemcích mezi ulicemi Evropská a Jugoslávských partyzánů by měly vzniknout kanceláře, obchody, bytové prostory a nová budova Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT).

Mezi týmy, které porota vybrala, jsou mimo jiné významná architektonická studia jako MVRDV, Snøhetta nebo Office for Metropolitan Architecture (OMA). Z desítky kanceláří jich je pětice z České republiky.

„Zájem o účast v soutěži projevily týmy složené z často velmi renomovaných architektů, urbanistů, krajinářských architektů a dopravních inženýrů z Evropy, Ameriky i Asie," uvedl Vácha.

Mezinárodní soutěž se uskuteční formou soutěžního workshopu, který nebude anonymní. Soutěžní porota, v níž zasednou kromě architektů a zadavatelů také zástupci hlavního města, Prahy 6, VŠCHT nebi IPR, povedou se soutěžícími dialog.

„Vybraní účastníci přijedou na konci října do Prahy, aby se v rámci prvního soutěžního workshopu seznámili s řešeným územím. Následně bude každý tým pracovat na konceptu dostavby čtvrtého kvadrantu. Ten soutěžní porotě představí na druhém soutěžním workshopu v únoru 2023," sdělil Petr Návrat z kanceláře ONplan, která soutěž organizuje.

Týmy, které postoupí do druhé fáze soutěže, pak dopracují podrobný návrh dostavby. Vítězný návrh by měl být znám v červnu příštího roku.

Konsorcium developerů koupilo pozemky o rozloze 20.122 metrů čtverečních, tedy převážnou část zastavitelné plochy tzv. čtvrtém kvadrantu Vítězného náměstí mezi ulicemi Evropská a Jugoslávských partyzánů, zhruba za miliardu korun v listopadu roku 2021.

Ředitel komerční výstavby Penty Real Estate Pavel Streblov tehdy avizoval, že by měla vzniknout polyfunkční zástavba, jejíž realizaci developeři předpokládají do roku 2028. VŠCHT prodala pozemky developerům s tím, že za získané peníze postaví novou univerzitní budovu s výukovými prostory a zázemím pro studenty a akademiky.

Vítězné náměstí vzniklo v roce 1925 a od té doby mělo několik názvů, například v letech 1952 až 1990 se jmenovalo Říjnové revoluce. Mezi Pražany se pro něj nicméně vžil název „Kulaťák". Se zástavbou tohoto území počítá dlouhodobě i územní plán Prahy.


Autor: ČTK

Vedení Prahy 1 řešilo další rozvoj Nemocnice na Františku

Dnes v 16:40

Rada městské části Praha 1 aktuálně schválila převod získaných prostředků a řešila ekonomické výsledky Nemocnice na Františku (NNF) od začátku roku 2023. Zabývala se také dalším rozvojem zdravotnického zařízení.

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

5. června 2023 ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

Další články
Nahoru