Dnes Neděle - skorojasno 9°C
Zítra Pondělí - zatazeno 8°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Porota na dostavbu Vítězného náměstí vybrala deset architektonických týmů
Vítězné náměstí pohledem od severu. Zástavba se plánuje v části, která je na snímku napravo. Foto: MHMP

Porota na dostavbu Vítězného náměstí vybrala deset architektonických týmů

Mezinárodní porota soutěže na dostavbu severozápadní části Vítězného náměstí v Praze 6 vybrala deset architektonických týmů pro první kolo soutěže. Porota vybírala z celkem 44 doručených přihlášek. Architektonická studia se nyní zúčastní tzv. soutěžního dialogu, při kterém se do přípravy návrhů s projektanty zapojí také zástupci všech zúčastněných stran. Z dialogu následně vzejde konečný návrh dostavby náměstí. ČTK to sdělil Marek Vácha, mluvčí Institutu plánování a rozvoje (IPR). Na pozemcích mezi ulicemi Evropská a Jugoslávských partyzánů by měly vzniknout kanceláře, obchody, bytové prostory a nová budova Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT).

Mezi týmy, které porota vybrala, jsou mimo jiné významná architektonická studia jako MVRDV, Snøhetta nebo Office for Metropolitan Architecture (OMA). Z desítky kanceláří jich je pětice z České republiky.

„Zájem o účast v soutěži projevily týmy složené z často velmi renomovaných architektů, urbanistů, krajinářských architektů a dopravních inženýrů z Evropy, Ameriky i Asie," uvedl Vácha.

Mezinárodní soutěž se uskuteční formou soutěžního workshopu, který nebude anonymní. Soutěžní porota, v níž zasednou kromě architektů a zadavatelů také zástupci hlavního města, Prahy 6, VŠCHT nebi IPR, povedou se soutěžícími dialog.

„Vybraní účastníci přijedou na konci října do Prahy, aby se v rámci prvního soutěžního workshopu seznámili s řešeným územím. Následně bude každý tým pracovat na konceptu dostavby čtvrtého kvadrantu. Ten soutěžní porotě představí na druhém soutěžním workshopu v únoru 2023," sdělil Petr Návrat z kanceláře ONplan, která soutěž organizuje.

Týmy, které postoupí do druhé fáze soutěže, pak dopracují podrobný návrh dostavby. Vítězný návrh by měl být znám v červnu příštího roku.

Konsorcium developerů koupilo pozemky o rozloze 20.122 metrů čtverečních, tedy převážnou část zastavitelné plochy tzv. čtvrtém kvadrantu Vítězného náměstí mezi ulicemi Evropská a Jugoslávských partyzánů, zhruba za miliardu korun v listopadu roku 2021.

Ředitel komerční výstavby Penty Real Estate Pavel Streblov tehdy avizoval, že by měla vzniknout polyfunkční zástavba, jejíž realizaci developeři předpokládají do roku 2028. VŠCHT prodala pozemky developerům s tím, že za získané peníze postaví novou univerzitní budovu s výukovými prostory a zázemím pro studenty a akademiky.

Vítězné náměstí vzniklo v roce 1925 a od té doby mělo několik názvů, například v letech 1952 až 1990 se jmenovalo Říjnové revoluce. Mezi Pražany se pro něj nicméně vžil název „Kulaťák". Se zástavbou tohoto území počítá dlouhodobě i územní plán Prahy.


Autor: ČTK

V Podolí hořela garáž

Dnes v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

Včera v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Před magistrátem demonstrovali mladí lidé proti zdražení MHD

22. února 2024 v 10:29

Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí ve středu demonstrovalo několik desítek převážně mladých lidí proti možnému zdražení ročního kuponu na městskou hromadnou dopravu, informovala ČTK.

Praha 14: Setkání k revitalizaci parku Bílý kůň

22. února 2024 v 08:24

Radnice Prahy 14 zve ve středu 28. února do Kyjosku na Hutích – Splavná 652, kde můžete vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích.

Další články
Nahoru