dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - oblacno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Pražský život

Porodnice v pražském Podolí se otevřela před 100 lety

Pražské sanatorium umístěné v Podolí pod vyšehradskou skálou otevřelo svoje brány poprvé před 100 lety, 28. června 1914. Pět spojených budov komfortního zdravotnicko-hotelového zařízení tehdy ohromilo veřejnost. Dnes zde sídlí Ústav pro péči o matku a dítě, který od roku 1998 prožívá znovu rozkvět a patří ke špičkovým zařízením svého druhu u nás.

Sanatorium, velkoryse navržené architektem Rudolfem Kříženeckým, zahrnovalo odborné ústavy a operační sály, salónní síň vodoléčebnou, lázně uhličité, hydroelektrické a slatinné. Otevřeno bylo po čtyřech letech výstavby jen krátce před začátkem první světové války. První „bloková nemocnice“ v Praze byla promyšlená do posledního detailu. Pokoje nemocných směřovaly na jih a operační sály na sever, porodnice počítala s vyhřívanými lůžky pro nedonošené novorozence ve zvláštním izolovaném pokoji.

Za první světové války sloužila část sanatoria Červenému kříži a fungovala jako vojenská nemocnice, za druhé světové války tu byl lazaret jednotek SS a v květnu 1945 byla budova poškozena zásahy dělostřelectva.

Po válce vznikla nemocnice pro tuberkulózní vězně z koncentračních táborů a roku 1946 bylo sanatorium vyvlastněno a převedeno do správy ministerstva školství a osvěty.

Ohromný komplex prošel v roce 1948 rekonstrukcí a byl přidělen III. gynekologicko-porodnické klinice profesora Jiřího Trapla a kojenecké klinice, u jejíhož zrodu stál profesor Josef Švejcar. V roce 1951 se z kliniky stal Ústav pro péči o matku a dítě.

V jeho zdech dodnes pokračuje péče o matky-diabetičky, klade se důraz na vazbu mezi matkou a dítětem a rozvíjí perinatální medicína. Osmdesátá léta zavedla do praxe tehdy senzační novinku, umělé oplodnění.

Loni se zde narodilo 5330 dětí, z nich 162 dvojčat a dvoje trojčata, což je nejvíc v ČR. Zcela unikátní byl porod přirozeně počatých paterčat, která letos v červnu oslavila rok, napsala ČTK.


Další články
Nahoru