dnes
Úterý - jasno
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
Pořízek vážící 230 kilogramů vytuhnul, domů ho nenalákala ani Nataša. Nakonec pomohla příroda
Eberhard se rozhýbal a za svou oblíbenou ošetřovatelkou Natašou Velenskou a pamlskem mířil pomalu domů. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Pořízek vážící 230 kilogramů vytuhnul, domů ho nenalákala ani Nataša. Nakonec pomohla příroda

Trochu starostí přidělal svým chovatelům jeden z nejznámějších obyvatelů pražské zoo, samec želvy sloní santacruzské Eberhard. Celá skupina velkých želv si užívala letošní krásné léto ve výbězích a vysoké teploty jim vůbec nevadily. Na noc chodily všechny do pavilonu, tak jak je to chovatelka naučila, tedy kromě Eberharda. Tomu se v teplých letních nocích domů nikdy nechtělo a zůstával venku.

Tento víkend samec opět nechtěl večer domů a zůstal ve výběhu. Teplotní zlom, který přinesl (pro Eberharda nečekaný) pokles teplot, mu však přinesl problém. Druhý den se nemohl pohnout, protože kvůli chladu u něj došlo k přirozené reakci a samec se přestal hýbat.

Jemu samotnému to sice nevadilo, protože vnitřní tělesné orgány velkých želv si udržují stálou teplotu několik dnů, ale chovatelé nechtěli riskovat a rozhodli se Eberharda dostat domů. Vzhledem k tomu, že ani na lákání jeho milované chovatelky dopoledne opět nereagoval, nastoupili odpoledne silní ošetřovatelé.

 

zelva-1-nahled

Připravený tým silných chovatelů v čele s kurátorem Petrem Velenským sleduje, jak Eberhard mizí do svého domova v pavilonu. Ještě poslední centimetry a už nehrozí, že by museli 230 kilogramů vážícího samce odnést.

 

Přenést těžkého Eberharda je totiž práce pro čtyři mohutné muže. V pondělí bylo celý den zataženo, ale naštěstí právě v tu chvíli vysvitlo asi na půl hodiny slunce, Eberhard „roztál“ a začal se hýbat sám. Dobrovolně následoval ošetřovatelku Natašu Velenskou domů, i když to připravení silní muži raději ještě jistili.

„Eberharda by už teď náhlá změna teploty neměla zaskočit, a tak šel dnes normálně ven. Věřím, že se vrátí domů sám, protože už bude v podvečer cítit chlad. Pokud budou všechny želvy chodit na noc domů, mohou být ve výbězích ještě celé září,“ říká kurátor Petr Velenský.  


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Praha 6 chystá řadu akcí, kterými připomene sto let od vzniku republiky

11. ledna 2018 v 15:46

Praha 6 při příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa pořádá celou řadu kulturních a vzpomínkových akcí, které jsou rozloženy do celého roku.

Další články
Nahoru