dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - oblacno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Meziválečná reklamní masáž na Smíchově: Cestovní přezůvky za tři pětky, nohy jak v bavlnce
Cestovní přezůvky za tři pětky. Ilustrační foto: galerie-portheimka.cz

Meziválečná reklamní masáž na Smíchově: Cestovní přezůvky za tři pětky, nohy jak v bavlnce

Ve smíchovské Galerii Portheimka dnes začíná výstava Zapomenutá inspirace-Česká reklamní tvorba z éry 1. republiky. Vystaveny budou plakáty a další reklamní předměty z meziválečného období.

Galerie Portheimka

Štefánikova 12, Praha 5

Otevřeno: úterý až neděle 13 až 18 hodin

Vstupné: dospělí 30 Kč, žáci, studenti, důchodci 15 Kč, skupiny (od 10 členů) 10 Kč, držitelé ZTP zdarma

Galerie Portheimka se užité reklamní tvorbě věnuje už čtvrtým rokem. Po výstavách divadelních a filmových plakátů ze 60. až 80. let a výstavě mapující grafickou a výtvarnou tvář československého jazzu a rocku předlistopadového období přináší v dubnu právě výstavu prvorepublikové reklamní tvorby, často poetické, nápadité i výtvarně osobité.

Československá reklamní tvorba tehdy v mnohém směru navazovala na poetiku někdejší rakousko-uherské monarchie, ale byla průběžně oživována novými, zejména technickými prostředky a vynálezy. Zatímco například reklamní poutače a drobný merkantil v potravinářství ještě držel takříkajíc linii „starého světa“, reklamy na automobily, bicykly, gramofony či rádia už jdou pevně v tempu moderní doby, inspirovány i obrovským boomem produktivity ze zámoří – USA.

Rekvizity dobového života za 1. republiky

portheimka5-nahled

Galerie Portheimka

Výstava je právě konfrontací obou zdánlivě nesouměřitelných, ale souběžně jdoucích světů – idyly éry valčíků, a svižného rytmu nastupující éry swingu, řečeno hudební terminologií. Na výstavě jsou k vidění nejen klasické plakáty a poutače, ale i drobné reklamní předměty či rekvizity dobového života za 1. republiky. Na výstavě participují také Rádio Color a nová tvář Rádia Ethno.

Plakáty s cyklistickou tematikou zapůjčilo 1. České muzeum cyklistiky v Nových Hradech, plakáty firmy Baťa zapůjčila Nadace Tomáše Bati Zlín. Výstava se koná pod záštitou generálního ředitele Českého rozhlasu Petera Duhana a za pomoci archivních a programových fondů.

zapomenuta-inspirace-plakat-nahled


Další články
Nahoru