dnes
Sobota - skorojasno
9°C
zítra
Neděle - oblacno
13°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
10°C
Poříční útvar městské policie má u Císařské louky novou služebnu
Nová služebna pražských strážníků. Foto: MP Praha

Poříční útvar městské policie má u Císařské louky novou služebnu

Strážníci Poříčního útvaru pražské městské policie využívali 71 let starý ponton. Nyní dostali zbrusu nový a moderní, který městská policie pořídila za necelých 11,5 miliónů korun bez DPH.

„Poslední velká obměna technického vybavení proběhla v roce 2016, kdy strážníci dostali novou loď. Jednasedmdesát let starý ponton využívala pražská městská policie posledních jedenáct let, a protože by další lodní osvědčení ke způsobilosti pro plavbu na vodě tento ponton nedostal, bylo nutné pořídit nový,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Nový ponton lze rozdělit na dvě základní části, a to plovákovou soustavu a obytnou nástavbu. Plováková soustava je složena z 10 samostatných plovákových ocelových těles, do kterých je zakomponovaná nádrž na odpadní vody a ocelového rámu, který tvoří základnu pro nástavbu.

Nástavba je řešena jako nízkoenergetická stavba. Vnitřní prostory odpovídají nezbytnému pracovnímu zázemí pro nepřetržitou 24 hodinovou službu až šesti strážníků ve čtyřech směnách a technickému zázemí až pro čtyři lodě, které Poříční útvar využívá.

Součástí vnitřních prostorů je také kuchyňka s jídelnou a obývací částí, koupelna s umyvadlem a sprchovým koutem, toaletou a 4 samostatné šatny. Dále je zde technická místnost, velký sklad, jehož součástí jsou 4 samostatné úložné kóje na potápěčskou výstroj a sušárna této výstroje. Velký sklad bude sloužit i k uložení nafukovacího člunu v zimních měsících.

„Dodavatel nového pontonu vzešel z veřejné zakázky, v rámci které byla stanovena maximální předpokládaná hodnota na 13 miliónů bez DPH. Podmínkou byla také projektová dokumentace a schválení Státní plavební správy. Vítěz společnost Loděnice Vltava, s.r.o. dodal nový ponton za necelých 11,5 milionů korun bez DPH,“ uvedl ředitel městské policie Eduard Šuster. „Jsem rád za tu cenu, všude se zvyšují náklady,“ podotkl náměstek Hlubuček.

Pražská městská policie má Poříční útvar od roku 2003 a od té chvíle strážníci dohlíží na Vltavu v nepřetržité hlídkové činnosti. V současné době je zde plný stav, tedy 22 strážníků. „Je to jeden z útvarů, který netrpí podstavem. Zájem o práci zde je obrovský," řekl Šuster s tím, že do roku 2023 počítají s navýšením zhruba o čtyři místa.

Strážníkům útvaru se podařilo zachránit už 19 lidí, kteří byli v bezprostředním ohrožení života. K další činnosti patří tisíce dalších zákroků proti nelegálnímu rybolovu, neosvětleným plavidlům, předmětům v toku a mnohé další.

Starý ponton byl postaven v roce 1948 a z počátku sloužil jako plovárenská šatnová hala na Vyšehradských plovárnách. Poté sloužil jako plovoucí zařízení hasičské základny, než byl v roce 2008 předán do užívání Městské policie. Životnost nového pontonu odhaduje výrobce na 100 let, strážníci spíše na 70 let.

Mezi nejčastější přestupky, které strážníci Poříčního útvaru řeší, jsou neosvětlená plavidla večer, podnapilí vůdci malých plavidel, koupání v plavební dráze nebo skoky z mostů do vody, vyjmenoval vedoucí Poříčního útvaru Jaroslav Netroufal.


Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

Dnes v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

Dnes v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Volby: Telefonní čísla pro hlasování doma do přenosné volební schránky

24. září 2020 v 09:05

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v Praze uskuteční ve třech volebních obvodech volby do Senátu Parlamentu České republiky. Voličům v nařízené karanténě nebo izolaci je podle v srpnu schváleného zákona umožněno hlasovat u drive-in volebního stanoviště...

Další články
Nahoru