dnes
Sobota - polojasno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
5°C
Pořádně přituhne! Praha se chystá na severskou zimu, letos i z Grónska
Festival zahájí film s názvem Proti přírodě. Jde o příběh muže, který svou životní krizi řeší útěkem do hor, aby zde znovu nalezl svou identitu. Foto: archiv SFK

Pořádně přituhne! Praha se chystá na severskou zimu, letos i z Grónska

Za necelé tři týdny začne v pražském kině Lucerna již pátý ročník oblíbeného filmového festivalu Severská filmová zima. Diváci se mohou těšit na příběhy z ledových plání či skandinávských metropolí. Budou mít možnost vidět 25 filmů ze Švédska, Finska, Norska, Dánska, Islandu a novinkou letošního ročníku budou snímky z Grónska.

Uvedeny budou jak filmy nové, tak méně známé snímky staršího data výroby. Na přání diváků opět dojde i na opakování některých úspěšných titulů z minulých ročníků. Nabídka bude pestrá i žánrově – od komedií, přes dramatické a dokumentární snímky až po detektivní příběhy a jeden horor.

Festival bude slavnostně zahájen 16. února českou premiérou norského filmu Proti přírodě (2014). Jedná se o příběh muže, který svou životní krizi řeší útěkem do hor, aby zde znovu nalezl svou identitu a radost ze života. Pozvání na zahájení přijal režisér, scénárista a představitel hlavní role v jedné osobě, Ole Giæver.

Druhým hostem festivalu bude Hivshu, pravnuk Roberta Pearyho, hlavní aktér filmu Cena za pól. Oba hosté budou po svém filmu odpovídat na dotazy diváků. Novinkou letošního ročníku je Grónská sekce. Nelehký život Gróňanů, opředený nejrůznějšími mýty, divákům přiblíží hned několik filmů.

Jako doprovodný program v Lucerně je připravena výstava fotografií 3913 Tasiilaq. Autorem fotografií i stejnojmenné knihy je dánský badatel Ole G. Jensen, který se již přes třicet let zabývá grónským uměním a kulturou. Ve své knize vzdává hold obyvatelům grónského městečka Tasiilaq, jedné z nejvíce izolovaných osad na světě.

cena-za-pol-nahled

Cena za pól. Hlavní aktér přijede na promítání.

Festival je jako jediný v Čechách plně přizpůsobený neslyšícím divákům. Všechny filmy jsou již tradičně opatřeny barevně upravenými titulky, doplněnými o informace o hlucích a všech dějích, které jsou mimo záběr. Zahájení festivalu bude tlumočeno do znakového jazyka, zajištěn je také simultánní přepis.

severni-blata-nahled

Islandská detektivka Severní blata.

Festival se kromě metropole uskuteční i v dalších českých a moravských městech. Pořádá ho občanské sdružení Severský filmový klub za podpory Severského kulturního fondu se sídlem v Kodani, Ministerstva kultury, Hlavního města Prahy a ambasád severských států.

Více informací o festivalu, jednotlivých filmech i doprovodném programu najdete na stránkách Severského filmového klubu www.sfklub.cz.


České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru