dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Poradna: jaké jsou sankce, když se nestihne podat daňové přiznání
Ilustrační foto: archiv

Poradna: jaké jsou sankce, když se nestihne podat daňové přiznání

Na jakou pokutu z prodlení se musí připravit ten, kdo nestihne do konce března včas podat daňové přiznání? Jsou sankce udělovány automaticky?

Tuto problematiku řeší Zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád. Ve svém paragrafu 250 ukládá povinnost daňovému subjektu uhradit pokutu za opožděné podání tvrzení (daňového přiznání) a jasně vymezuje její výši a jak se počítá.

Je zde i zakotvena jistá tolerance, kdy nebude pokuta vyměřena, a to 5 následujících pracovních dní po zákonem stanoveném termínu. To znamená, že v letošním roce je termín pro podání daňového přiznání 1. dubna a pět pracovních dní nám posouvá termín bez sankce na datum 8. dubna.

Nutno dodat, že v tomto případě již musí být doručeno na finanční úřad, takže poslání v tento den poštou vás sankce nezbaví. Z výše uvedeného vyplývá, že žádná omluva nepomůže a finanční úřad pokutu nepromíjí, protože její vyměření mu ukládá zákon.

Výpočet výše pokuty je stanoven v odst. 1 stejného paragrafu a je následující:
0,05% stanovené daně v přiznání za každý den prodlení, nejvýše však 5% ovšem na druhou stranu nejméně 500 korun.
0,01% stanovené daňové ztráty za každý den prodlení, opět nejvýše 5% a nejméně 500 korun.

V obou případech platí, že se každý jeden den prodlení počítá až po oněch zmíněných 5 pracovních dnech.

Je také zcela jasné, že se nevyplatí s podáním otálet, protože i když máte nízkou daňovou povinnost, nebo třeba ztrátu a 0,05% nebo 0,01% by dělalo haléře, je v zákoně zakotvena minimální výše pokuty, a to 500 korun.

Autorem odpovědi je Jaroslav Strašil z pražské účetní kanceláře JASTR.


Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Nový zákon o platebním styku bude účinný od 13. ledna 2018

10. prosince 2017 v 10:04

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Další články
Nahoru