Dnes Čtvrtek - zatazeno 11°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Poradenské centrum zaměřené na problémy s bydlením otevřela Praha 1
Kontaktní centrum je v průchodu radnice ve Vodičkově ulici. Foto: P1

Poradenské centrum zaměřené na problémy s bydlením otevřela Praha 1

Praha 1 ve spolupráci s hlavní městem zřídila ve svém úřadu ve Vodičkově ulici kontaktní centrum, ve kterém pracovníci poradí lidem řešícím životní situace týkající se bydlení. V pondělí 5. února jej otevřeli zástupci radnice a magistrátu. Podobná kontaktní centra postupně vznikají na magistrátu a dalších městských částech.

Kontaktní místo vzniklo ve spolupráci Prahy 1 a pražského magistrátu v rámci projektů Zabydlování a podpora bydlení domácností, kontaktní místa pro bydlení a poradci pro nájemníky, financovaných z prostředků Evropského sociálního fondu.

„Věřím, že občanům přinese lepší přehled o složité bytové problematice a poradí každému, kdo má obtíže s bydlením anebo třeba s úhradou nákladů, které jsou s ním spojeny,“ sdělila při otevření kanceláře starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09).

„Kontaktní místo je primárně informační prostor, kde si lidé, kteří mají nějakou potřebu úpravy bytu, zajištění plateb a podobně, mohou nechat poradit. Třeba na nízkopříjmové seniory dopadly náklady na energie, protože bydlí zpravidla ve velkometrážních bytech, tak zde dostanou informace, jak třeba dostat státní či jinou podporu, nebo jak vyměnit byt. Budou to pro ně konkrétní rady, jakým způsobem si uchovat bydlení, aby nemuseli opouštět Prahu 1,“ dodala.

Obrátit se na zdejší pracovníky mohou rovněž nájemníci bytů ve správě městské části Praha 1, kteří řeší potíže spojené s užíváním bytů anebo mají nějaké nejasnosti ohledně svého bydlení.

„Chceme, aby se centrum hlavního města přestalo vylidňovat a nestala se z něj jen jakási turistická atrakce. Naším cílem je naopak, aby zde bydleli i běžní občané, rodiny s dětmi a aby se jim u nás hlavně žilo dobře,“ zdůraznila radní Prahy 1 pro sociální věci a bezbariérovost Ivana Antalová (dříve Piráti).

„Jsme si ale také vědomi, že získat a udržet si bydlení není v Praze a zejména v jejím centru vůbec jednoduché a mnoho občanů města je v situaci bytové nouze. Chceme jim proto pomoct a nabídnout různé formy podpory a poradenství,“ dodala.

Zaměstnance centra podle ní platí magistrát. „Pozice jsou financovány hlavním městem Prahy, který má projekt z evropského sociálního fondu," uvedla. Doplnila, že při rozjezdu centra se Praha 1 inspirovala v Praze 3 a Praze 7, kde již podobná pracoviště nějakou dobu fungují.

Jak informoval náměstek ministra pro místní rozvoj Lukáš Černohorský, jenž se otevření Kontaktního místa pro bydlení zúčastnil, návrh Zákona o podpoře bydlení už projednala Legislativní rada vlády, jež doporučila některé úpravy. Ty teď podle náměstka budou zapracovány a návrh zákona bude postoupen k dalšímu projednávání.

Kontaktní místo pro bydlení:

Vodičkova 18, Praha 1
Tel.: 221 097 100
Úřední hodiny: pondělí a středa od 8:00 do 18:00

Zdroj: MČ Praha 1


Autor: red

Praha 14 pokračuje v programech prevence

Dnes v 10:52

Praha 14 realizuje několik programů prevence rizikového chování, zaměřuje se na žáky. O podrobnostech informovala o tom koordinátorka protidrogové prevence a prevence kriminality Veronika Havlíčková.

Praha 8 vypsala konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala

Dnes v 10:27

Praha 8 vyhlásila konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala. Přihlášky mohou zájemci podávat do středy 13. března. 

Praha 14 vyhlásí Sportovce roku 2023

Dnes v 08:25

Vyhlášení sportovce roku Prahy 14 proběhne v úterý 26. března v KD Kyje. Připraven je doprovodný program, vystoupí Anna Slováčková.

Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi Prahy 4

Dnes v 08:05

Praha 4 zve na Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi. Koná se v úterý 26. března na Nuselské radnici v dopoledních i odpoledních hodinách. Vyberte si variantu, která vám více vyhovuje, obě lekce jsou identické. Tentokrát si s dětmi vyrobíte barevnou vitráž a hebounkou...

Praha 3: Osudy legionářů

Dnes v 07:29

U příležitosti 85. výročí německé okupace představí Martin Říha počátky vzniku nejrozsáhlejší vojenské ilegální odbojové organizace, její strukturu, činnost i plány v roce 1939. Současně budou na příkladu několika vybraných osobností popsány osudy legionářů...

PVK oslaví světový den vody

Včera v 11:37

Pražské vodovody a kanalizace oslaví Světový den vody Dnem otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství v areálu Podolské vodárny. Akce se uskuteční v neděli 17. března.

Novoměstská radnice otevře vyhlídkovou věž

Včera v 10:05

Vyhlídková věž Novoměstské radnice je v zimě z bezpečnostních důvodů uzavřena. Otevřena bude opět v první jarní den, 20. března.

Sobota: Polívkování na Smíchovské náplavce

Včera v 06:30

Polívkování na Smíchovské náplavce se koná v sobotu 2. března od 10–18 hodin na Hořejším nábřeží na Smíchovské náplavce. 

Další články
Nahoru