dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C
Populární farmářský trh na náplavce se nakonec nebude muset stěhovat
Když je pěkné počasí, na sobotní trh dorazí velké množství lidí. Foto: archiv

Populární farmářský trh na náplavce se nakonec nebude muset stěhovat

Farmářský trh Náplavka na Rašínově nábřeží se stěhovat nebude. Novinářům to dnes řekl pražský radní Michal Hašek. Trh se měl posunout podle koncepce vltavských břehů, kterou vytvořil Institut plánování a rozvoje (IPR). Proti se postavilo jak sdružení Archetyp, které trh provozuje, tak obyvatelé – pod petici proti přesunu se jich podepsalo na 4000. Magistrát náplavku upraví tak, aby trh mohl být v případě potřeby pořádán i v úseku mezi železničním mostem a Vyšehradem.

„My jsme hned od začátku, kdy jsme nastoupili na radnici, deklarovali, že máme zájem zachovat farmářské trhy tak, jak jsou nyní," řekl Hašek.

Přesunout trh z podskalské náplavky mezi Palackého mostem a Výtoní do prostoru blíže k Vyšehradu navrhl IPR v koncepci pražských břehů. Důvodem podle IPR bylo mimo jiné předejít kolizím trhů s akcemi, které se konají ve stejný čas na stejném místě – trh se koná vždy v sobotu od 8 do 14 hodin. Architekt Vladimír Fialka z IPR dnes řekl, že trh se navíc „otáčí zády k Vltavě" a jsou tak od ní trh i město odtrženy.

Proti přesunu se postavili pořadatelé, Pražané i radnice Prahy 2. Sdružení Archetyp tvrdí, že nový prostor je nevhodný, náplavka je příliš úzká. „Problém je, že je tam málo míst pro stánky i auta trhovců, bez nichž to nejde. Ze současných 90 míst by zbyly po přesunu dvě třetiny a namísto 30 aut by se jich nově vešlo pouhých 12," řekla spolupořadatelka trhu Šárka Sedláčková. Nesouhlasí ani s tím, že trhu škodí kolize s jinými akcemi. „To se stane zhruba třikrát ročně," dodala. Trh se na náplavce koná 46 sobot v roce.

Podle Haška město prostor pro trh naopak rozšíří a vybuduje například přípojky elektřiny i v prostoru za železničním mostem směrem k Vyšehradu. Důvodem je právě kolize s jinými akcemi – pokud by nastala, trh by se nemusel rušit nebo omezovat, jen by se posunul a zůstal by ve stejném rozsahu jako v ostatní soboty.

Farmářský trh Náplavka začal v Podskalí fungovat v červnu 2010 a stal se nejnavštěvovanějším farmářským trhem v Praze. Přijde na něj každou sobotu až 15 000 lidí. Trh funguje od února do prosince, a to vždy v sobotu od 8 do 14 hodin.


Další články
Nahoru