Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Poptávka po kancelářích v Praze se vrátila na úroveň před pandemií, nájemné dál roste
Ilustrační foto: Colliers

Poptávka po kancelářích v Praze se vrátila na úroveň před pandemií, nájemné dál roste

Na pražském kancelářském trhu došlo v prvním čtvrtletí k dalšímu nárůstu neobsazenosti, která se zvýšila plošně napříč celou Prahou. Vyplynulo to z průzkumu, o jehož výsledcích informovala společnost Colliers. Ta poskytuje diverzifikované profesionální služby v oblasti komerčních nemovitostí a správy investic.

Hrubá realizovaná poptávka však zaznamenala meziroční nárůst o 44 procent, a vrátila se tak na předpandemickou úroveň. Nárůst cen v rámci celého města je stále citelný zejména u projektů ve výstavbě, a to především kvůli rostoucím nákladům na materiál a stavební práce.

„Meziroční nárůst o 44 procent ukazuje, že jsme se vrátili na úroveň před pandemií a zdá se, že poptávka po kancelářích není dlouhodobě nijak dotčena,“ řekl Josef Stanko, analytik společnosti Colliers.

Téměř 40 procent čisté realizované poptávky, která činila 75 700 metrů čtverečních, směřovalo do Prahy 8, což potvrzuje, že Karlín a jeho okolí jsou stále nejvyhledávanějšími lokalitami. Následujícími nejvyhledávanějšími obvody byly Praha 1, 4 a 5.

Růst neobsazenosti a nízký zájem o podnájmy

I navzdory růstu poptávky došlo v prvním kvartále letošního roku k dalšímu nárůstu neobsazenosti, která se zvýšila o 60 bazických bodů na 8,4 procenta a celkem představuje 315 300 metrů čtverečních.

Neobsazenost se v posledních čtvrtletích zvýšila plošně v celém městě, ta největší se však nachází na území Prahy 4 s podílem zhruba 24 procent na celkové neobsazenosti.

„Dílčí trh vnitřního města je sice celkově mírně nad průměrem, nicméně právě tato oblast představuje až 56 procent celkového trhu a většina nemovitostí třídy A leží zde. Současnou úroveň neobsazenosti lze tedy i nadále považovat za zdravou,“ řekl Josef Stanko.

Zároveň se dle něj zmenšil trh podnájmů, který aktuálně nabízí přibližně 59 800 metrů čtverečních, což představuje přibližně 1,6 procenta takzvané šedé neobsazenosti.

„V souladu s obecným trendem na trhu není o podnájmy takový zájem. Mnoho jednotek nabízených k podnájmu bylo z trhu staženo a jejich celková nabídka se ve srovnání s předchozím čtvrtletím snížila o 24 procent,“ sdělil Stanko.

Nájemné i nadále roste

Nejvyšší dosažitelné nájemné v Praze navázalo na vývoj z minulého čtvrtletí a vzrostlo o dalších 50 centů. Nyní se tak pohybuje v rozmezí 24 až 24,50 eur. Nárůst cen v rámci celého města je stále citelný zejména u projektů ve výstavbě, a to především kvůli rostoucím nákladům na materiál a stavební práce.

Nejlepší kancelářské lokality ve vnitřním městě jsou nabízeny za 16 až 18 eur a nejlepší lokality na okraji města se cenově pohybují na úrovni od 13,50 do 15 eur.

Cenový rozdíl mezi vnitřním a vnějším městem se však bude brzy stírat s některými připravovanými projekty v hraničních lokalitách, jako jsou Hagibor, Radlice a Roztyly.

Čisté efektivní nájemné je stále výrazně nižší a s rostoucí neobsazeností museli někteří pronajímatelé a developeři výrazně zvýšit své nabídky. To může podle Stanka vést k tomu, že čisté efektivní nájemné bude ve výsledku až o 25 procent nižší, než je původní nominální hodnota.


Autor: Dalibor Kracík

Soutěž EY Podnikatel roku 2023 hlavního města Prahy a Středočeského kraje spustila nominační fázi

8. září 2023 v 11:15

Společnost EY pod záštitou primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody a ve spolupráci s inovační agenturou SIC vyhlásila devatenáctý ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku hlavního města Prahy a Středočeského kraje. Celkem osm podnikatelů z těchto dvou regionů se v minulosti stalo...

Fakulta dopravní ČVUT v Praze podepsala nové strategické partnerství se společností SITA

8. září 2023 v 08:22

Ve středu 6. září byla podpisem partnerství mezi společností SITA a Fakultou dopravní ČVUT v Praze obnovena spolupráce zaměřená jak na vzdělávání nových odborníků, tak i na projektové záměry v oblasti letecké dopravy.

Wolt zavádí nonstop provoz, vedle restaurací nabídne i potraviny nebo květiny

29. srpna 2023 v 07:28

Finská technologická společnost Wolt zavádí v hlavním městě nepřetržitou rozvážku z vybraných podniků. Většina pražských zákazníků si tak nyní může objednávat v režimu 24/7 se stejným servisem, na který jsou zvyklí. Zákaznická podpora funguje po celou noc a je připravena pomoct zákazníkům v řádu...

Konference o kyberbezpečnosti

22. srpna 2023 v 09:00

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze organizuje jubilejní 25. ročník jedné z největších a nejvýznamnějších mezinárodních konferencí v oblasti kybernetické bezpečnosti, přesněji kryptologie a bezpečnosti vestavných systémů, Cryptographic Hardware and Embedded Systems...

Další články
Nahoru