Dnes Pondělí - jasno 24°C
Zítra Úterý - polojasno 25°C
Pondělí 8. 8. 2022
Svátek má Soběslav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Poptávka po kancelářích v Praze se vrátila na úroveň před pandemií, nájemné dál roste
Ilustrační foto: Colliers

Poptávka po kancelářích v Praze se vrátila na úroveň před pandemií, nájemné dál roste

Na pražském kancelářském trhu došlo v prvním čtvrtletí k dalšímu nárůstu neobsazenosti, která se zvýšila plošně napříč celou Prahou. Vyplynulo to z průzkumu, o jehož výsledcích informovala společnost Colliers. Ta poskytuje diverzifikované profesionální služby v oblasti komerčních nemovitostí a správy investic.

Hrubá realizovaná poptávka však zaznamenala meziroční nárůst o 44 procent, a vrátila se tak na předpandemickou úroveň. Nárůst cen v rámci celého města je stále citelný zejména u projektů ve výstavbě, a to především kvůli rostoucím nákladům na materiál a stavební práce.

„Meziroční nárůst o 44 procent ukazuje, že jsme se vrátili na úroveň před pandemií a zdá se, že poptávka po kancelářích není dlouhodobě nijak dotčena,“ řekl Josef Stanko, analytik společnosti Colliers.

Téměř 40 procent čisté realizované poptávky, která činila 75 700 metrů čtverečních, směřovalo do Prahy 8, což potvrzuje, že Karlín a jeho okolí jsou stále nejvyhledávanějšími lokalitami. Následujícími nejvyhledávanějšími obvody byly Praha 1, 4 a 5.

Růst neobsazenosti a nízký zájem o podnájmy

I navzdory růstu poptávky došlo v prvním kvartále letošního roku k dalšímu nárůstu neobsazenosti, která se zvýšila o 60 bazických bodů na 8,4 procenta a celkem představuje 315 300 metrů čtverečních.

Neobsazenost se v posledních čtvrtletích zvýšila plošně v celém městě, ta největší se však nachází na území Prahy 4 s podílem zhruba 24 procent na celkové neobsazenosti.

„Dílčí trh vnitřního města je sice celkově mírně nad průměrem, nicméně právě tato oblast představuje až 56 procent celkového trhu a většina nemovitostí třídy A leží zde. Současnou úroveň neobsazenosti lze tedy i nadále považovat za zdravou,“ řekl Josef Stanko.

Zároveň se dle něj zmenšil trh podnájmů, který aktuálně nabízí přibližně 59 800 metrů čtverečních, což představuje přibližně 1,6 procenta takzvané šedé neobsazenosti.

„V souladu s obecným trendem na trhu není o podnájmy takový zájem. Mnoho jednotek nabízených k podnájmu bylo z trhu staženo a jejich celková nabídka se ve srovnání s předchozím čtvrtletím snížila o 24 procent,“ sdělil Stanko.

Nájemné i nadále roste

Nejvyšší dosažitelné nájemné v Praze navázalo na vývoj z minulého čtvrtletí a vzrostlo o dalších 50 centů. Nyní se tak pohybuje v rozmezí 24 až 24,50 eur. Nárůst cen v rámci celého města je stále citelný zejména u projektů ve výstavbě, a to především kvůli rostoucím nákladům na materiál a stavební práce.

Nejlepší kancelářské lokality ve vnitřním městě jsou nabízeny za 16 až 18 eur a nejlepší lokality na okraji města se cenově pohybují na úrovni od 13,50 do 15 eur.

Cenový rozdíl mezi vnitřním a vnějším městem se však bude brzy stírat s některými připravovanými projekty v hraničních lokalitách, jako jsou Hagibor, Radlice a Roztyly.

Čisté efektivní nájemné je stále výrazně nižší a s rostoucí neobsazeností museli někteří pronajímatelé a developeři výrazně zvýšit své nabídky. To může podle Stanka vést k tomu, že čisté efektivní nájemné bude ve výsledku až o 25 procent nižší, než je původní nominální hodnota.


Autor: Dalibor Kracík

Vánočního setkání v klášteře se zúčastnily dvě stovky bezdomovců

26. prosince 2021 v 18:43

Lidem bez domova v Praze včera odpoledne lidé z křesťanské organizace Sant'Egidio rozdali dárky a vánoční pokrmy.

Praha 6: Česká mše vánoční

25. prosince 2021 v 07:59

Praha 6 zve na tradiční vánoční koncert v Kostele československé církve husitské dnes v 17 hodin.

Praha 9 rozdávala rybí polévku

24. prosince 2021 v 17:43

Po loňské pauze Praha 9 letos rozdávala tradiční rybí polévku. U stanice metra Vysočanská se ve středu rozdalo přes 1000 porcí. K dispozici byl i kuřecí vývar, nechyběl ani rybí čaj a sladký koláč.

Praha 1: Štědrý den na Střeláku

23. prosince 2021 v 11:12

Na Střeláku se bruslí i na Štědrý den od 10 do 16 hodin. Zavřeno bude pouze 25. prosince.

Vánoční program Zoo Praha. Děti na Štědrý den mají vstup za korunu

23. prosince 2021 v 08:14

Po celé vánoční svátky a Nový rok se mohou návštěvníci Zoo Praha těšit na program tradičních i mimořádných komentovaných krmení a setkání. Na Štědrý den mohou návštěvníci obdarovat zvířata donesením vhodného krmiva a děti mají vstup pouze za korunu.

Další články
Nahoru