Dnes Neděle - zatazeno 12°C
Zítra Pondělí - skorojasno 15°C
Neděle 17. 10. 2021
Svátek má Hedvika
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Popravený Vladivoj Tomek má v Praze 7 billboard. Dodnes není jasné, kde je politický vězeň pohřben
Tomkova fotografie pořízená při vzetí do vazby v prosinci 1959. Foto: Národní archiv / vladivojtomek.cz

Popravený Vladivoj Tomek má v Praze 7 billboard. Dodnes není jasné, kde je politický vězeň pohřben

Neobvyklým způsobem si připomíná Praha 7 posledního popraveného politického vězně komunistického Československa. Na šedesáté výročí exekuce Vladivoje Tomka upomíná výrazný billboard na rohu ulic Strojnická a Dukelských hrdinů. Za iniciativou stojí historik Petr Blažek a člen místního zastupitelstva Tomáš Bartovský. 

„Chceme připomenout statečného muže, který prožil většinu svého života na území dnešní městské části Praha 7. Upozornit na jeho protikomunistický odboj i na další stránky jeho života, které příliš známé nejsou,“ vysvětluje historik Petr Blažek, který v Praze 7 bydlí.

„Tomek měl například nesporný výtvarný talent, což je patrné na malbách a karikaturách, které se zachovaly. Jeho razantní odpor ke komunistickému režimu je dodnes velkou inspirací, “ dodává.

billboard-tomek

Billboard věnovaný připomínce popravy Tomka (vlevo)

Připomenout šedesát let starou justiční vraždu má podle Bartovského smysl proto, abychom si uvědomili váhu naší svobody. Kromě tradiční piety u Tomkova pamětní desky chceme také mezi obyvateli Prahy 7 rozšířit povědomí o jeho životě a odbojových aktivitách. Proto jsme připravili billboard, který člověka udeří do očí. Je správné připomínat pozitivní vzory z naší minulosti,“ říká. 

Vladivoj Tomek se narodil 9. června 1933 v Praze. Byl studentem La Guardiova gymnázia na Strossmayerově náměstí. Později chodil do gymnázia v Truhlářské ulici, kde seděl v lavici s pozdějším proslulým spolupracovníkem StB a KGB Karlem Köcherem. Od konce čtyřicátých let plánoval s okruhem přátel různé akce proti komunistickému režimu. Pokoušeli se tisknout a rozšiřovat letáky. Snažili se také získat zbraně pro očekávané povstání.

Při přepadení vojenské hlídky ve Strašnicích v roce 1952 došlo k přestřelce, při které byl zastřelen vojín Rudolf Šmatlava. Tomkova skupina následně utlumila činnost až do roku 1956, kdy opět začala plánovat diverzní akce.

Po zadržení Ladislava Balíka pro podezření z přípravy padělání československých bankovek byly aktivity skupiny vyzrazeny a Tomek spolu s dalšími sedmi členy skupiny zatčen. V následném soudním procesu byl odsouzen k trestu smrti, ostatní obžalovaní byli odsouzeni k odnětí svobody od 2,5 do 25 let.

Tomkova rodina nebyla o jeho popravě, která byla vykonána 17. listopadu 1960, nikdy informována. Dodnes není jasné, kde je Vladivoj Tomek pochován.


Autor: Jan Puci

Praha 1: Uzavření úřadu

14. října 2021 v 10:47

Radnice první městské části informovala, že v pátek 29. října bude úřad městské části Praha 1 u provozně-technických důvodů uzavřen.

Praha 1 zřídila kontaktní místo pro řešení problémů s krátkodobým ubytováním

13. října 2021 v 10:39

Obyvatelům Prahy 1, postiženým negativními dopady krátkodobého ubytování v bytech, je určeno nové kontaktní místo zřízené při Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života Zastupitelstva Prahy 1.

Téma předškolního a školního vzdělávání na setkání v Praze 5

12. října 2021 ve 23:07

Tisková konference a setkání s aktéry MAP se bude konat 14. října od 16 hodin v ZŠ a MŠ Kořenského. Tématem bude předškolní a školní vzdělávání.

Další články
Nahoru