Dnes Čtvrtek - skorojasno 10°C
Zítra Pátek - oblacno 12°C
Čtvrtek 22. 4. 2021
Svátek má Evženie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Popravený Vladivoj Tomek má v Praze 7 billboard. Dodnes není jasné, kde je politický vězeň pohřben
Tomkova fotografie pořízená při vzetí do vazby v prosinci 1959. Foto: Národní archiv / vladivojtomek.cz

Popravený Vladivoj Tomek má v Praze 7 billboard. Dodnes není jasné, kde je politický vězeň pohřben

Neobvyklým způsobem si připomíná Praha 7 posledního popraveného politického vězně komunistického Československa. Na šedesáté výročí exekuce Vladivoje Tomka upomíná výrazný billboard na rohu ulic Strojnická a Dukelských hrdinů. Za iniciativou stojí historik Petr Blažek a člen místního zastupitelstva Tomáš Bartovský. 

„Chceme připomenout statečného muže, který prožil většinu svého života na území dnešní městské části Praha 7. Upozornit na jeho protikomunistický odboj i na další stránky jeho života, které příliš známé nejsou,“ vysvětluje historik Petr Blažek, který v Praze 7 bydlí.

„Tomek měl například nesporný výtvarný talent, což je patrné na malbách a karikaturách, které se zachovaly. Jeho razantní odpor ke komunistickému režimu je dodnes velkou inspirací, “ dodává.

billboard-tomek

Billboard věnovaný připomínce popravy Tomka (vlevo)

Připomenout šedesát let starou justiční vraždu má podle Bartovského smysl proto, abychom si uvědomili váhu naší svobody. Kromě tradiční piety u Tomkova pamětní desky chceme také mezi obyvateli Prahy 7 rozšířit povědomí o jeho životě a odbojových aktivitách. Proto jsme připravili billboard, který člověka udeří do očí. Je správné připomínat pozitivní vzory z naší minulosti,“ říká. 

Vladivoj Tomek se narodil 9. června 1933 v Praze. Byl studentem La Guardiova gymnázia na Strossmayerově náměstí. Později chodil do gymnázia v Truhlářské ulici, kde seděl v lavici s pozdějším proslulým spolupracovníkem StB a KGB Karlem Köcherem. Od konce čtyřicátých let plánoval s okruhem přátel různé akce proti komunistickému režimu. Pokoušeli se tisknout a rozšiřovat letáky. Snažili se také získat zbraně pro očekávané povstání.

Při přepadení vojenské hlídky ve Strašnicích v roce 1952 došlo k přestřelce, při které byl zastřelen vojín Rudolf Šmatlava. Tomkova skupina následně utlumila činnost až do roku 1956, kdy opět začala plánovat diverzní akce.

Po zadržení Ladislava Balíka pro podezření z přípravy padělání československých bankovek byly aktivity skupiny vyzrazeny a Tomek spolu s dalšími sedmi členy skupiny zatčen. V následném soudním procesu byl odsouzen k trestu smrti, ostatní obžalovaní byli odsouzeni k odnětí svobody od 2,5 do 25 let.

Tomkova rodina nebyla o jeho popravě, která byla vykonána 17. listopadu 1960, nikdy informována. Dodnes není jasné, kde je Vladivoj Tomek pochován.


Earth Day Talk: Představitelé Tchaj-wanu, odborných institucí a Prahy se sešli u kulatého stolu

Dnes v 09:29

Hlavní město ve spolupráci s Tchaj-pejskou hospodářskou a kulturní kanceláří a tchaj-wanským ministerstvem zahraničí uspořádalo kulatý stůl na téma cirkulární ekonomiky a překonávání klimatických výzev. Praha i Tchaj-wan právě v těchto oblastech uskutečňují řadu inovativních i ambiciózních...

Zastupitelé drželi minutu ticha za oběti ruské agrese

Dnes v 08:52

Již 26. jednání pražského zastupitelstva v tomto volebním bylo dnes ráno zahájeno minutou ticha za oběti ruské agrese.

Praha 13 umístila kontejner na uhynulé ptactvo

Dnes v 07:53

Na základě Nařízení Státní veterinární správy ČR k preventivnímu zamezení šíření nebezpečné nákazy ptačí chřipky radnice pro případnou potřebu umístila u hasičské zbrojnice v Tlumačovské ulici 2747/28 na Velké Ohradě kontejner na uhynulé ptactvo.

Praha 15 schválila pomoc spolkům

Dnes v 07:06

Rada městské části minulý týden na svém jednání schválila návrh Výboru volnočasových aktivit a vnějších vztahů na vyhlášení dotačního programu na úhradu neinvestičních nákladů spolků, které působí v MČ Praha 15.

Centrem Prahy prošel pochod na podporu vězněného Navalného

Včera ve 23:03

Historickým centrem Prahy dnes prošel protestní pochod nazvaný Společně proti diktaturám.

Florenc 21. Mezinárodní soutěž, do které se může zapojit veřejnost

Včera v 18:15

Okolí autobusového nádraží na Florenci projde v budoucnu zásadní proměnou. Na konci března vyhlásili většinoví majitelé pozemků, ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, společně s hlavním městem Prahou mezinárodní urbanistickou soutěž, která přinese návrh na možnou podobu lokality již...

Praha spustila webovou aplikaci s daty o veřejných zakázkách

Včera v 18:10

Praha začátkem dubna udělala krok v oblasti průhlednějšího nakládání s veřejnými prostředky. Stala se prvním městem v Česku, které uživatelsky přívětivou a interaktivní formou zveřejňuje podrobné informace o zadávaných veřejných zakázek.

Praha žádá ministra Arenbergera o otevření dětských skupin

20. dubna 2021 ve 21:42

Jménem hlavního města Prahy byl včera ministru zdravotnictví Petrovi Arenbergerovi odeslán dopis s žádostí o co nejdřívější otevření dětských skupin. Současná situace, kdy jsou dětské skupiny uzavřeny, představuje podle vedení metropole významnou zátěž nejen pro děti, které opatřeními bránícími...

Praha 2 vyzvala magistrát, aby zajistil pořádek na stanovištích tříděného odpadu

20. dubna 2021 ve 20:25

Praha 2 se v těchto dnech obrátila na vedení hlavního města s žádostí, aby přijalo opatření, která zajistí pořádek na stanovištích tříděného odpadu a zamezí vytváření černých skládek okolo nich.

Další články
Nahoru