Dnes Pondělí - prehanky-snih 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 30. 1. 2023
Svátek má Robin
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Poplatek z pobytu nemusí v pražských hotelích platit ukrajinští uprchlíci
V pražských ubytovacích zařízeních platí od ledna nová sazba 50 korun na osobu a noc. Foto: Jan Puci

Poplatek z pobytu nemusí v pražských hotelích platit ukrajinští uprchlíci

Uprchlíci z Ukrajiny, kteří se nouzově ubytují v hotelu v Praze, nemusí platit poplatek z pobytu. Lidem bude stačit prokázat se ukrajinským pasem. Odpuštění poplatku bude platit zatím do konce března. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman. V Praze platí od začátku roku nová sazba 50 korun na osobu a noc, do té doby to bylo 21 korun. Někteří pražští hoteliéři mimo to nabízejí lidem prchajícím před válkou ubytování zdarma. 

„Přistoupili jsme k okamžitému a plošnému prominutí poplatku z pobytu pro všechny občany Ukrajiny, kteří prchají před válkou a nalezli útočiště v některém z pražských hotelů. Jde o symbolické gesto založené na samozřejmém předpokladu, že hlavní město nebude vydělávat na utrpení jiných,” říká Pavel Vyhnánek, náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu.

Tento krok, na kterém se hlavní město dohodlo s Asociací hotelů a restaurací České republiky, je podle Vyhnánka další součástí systému pomoci Prahy ukrajinským občanům.

Metropole mimo jiné zřídila informační stánky na Florenci a Hlavním nádraží, umožnila ukrajinským občanům přepravu MHD zdarma nebo pomáhá zajistit ubytování či zdravotní péči.

V Městské knihovně na Mariánském náměstí bylo otevřeno Asistenční centrum pomoci Ukrajině. Kapacitnější centrum bude dnes otevřeno v Kongresovém centru Praha u stanice metra Vyšehrad.

Pražský magistrát má pravomoc poplatek z pobytu odpustit během mimořádných situací, mezi které patří i současná vlna lidí prchajících před válkou, kteří potřebují přechodné ubytování.

Poplatek ve výši 50 korun za noc hradí od ledna každá osoba, která se v Praze za peníze krátkodobě ubytuje. Jeho současné odpuštění ukrajinským běžencům se vztahuje na pobyty v období od 25. února do konce března a týká se pouze hotelů, u kterých správu poplatku vykonává magistrát.

U ostatních typů ubytování, jako jsou penziony nebo ubytovny, pak výběr poplatku záleží na rozhodnutí jednotlivých městských částí, které mají jeho správu na starost. K prominutí poplatku je však magistrát vyzval.


Autor: Jan Puci

Pro Euroklíč na radnici Prahy 9

26. ledna 2023 v 19:10

Euroklíč je speciálně upravený univerzální klíč, který je určen pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Slouží k otevření veřejně přístupných sociálních zařízení, výtahů, schodišťových plošin a podobných zařízení.

Praha 13 rozšířila ZŠ Mezi Školami o dvě třídy

25. ledna 2023 ve 22:44

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami v Praze 13 vznikly dvě nové třídy pro zhruba 40 předškoláků. Radnice z nevyužitých prostor vytvořila moderní třídy i zázemí, na stavební úpravy dala deset milionů korun. Informovala o tom mluvčí městské části Lucie...

Praha 1 by měla ze Sberbanky získat zpět téměř všechny peníze

25. ledna 2023 ve 22:10

Radnice Prahy 1 je na dobré cestě získat zpět 93 až 100 procent finančních prostředků, které měla před válkou na Ukrajině uloženy ve Sberbank CZ. Informovali o tom zástupci vedení první městské části.

Další články
Nahoru