Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 10°C
Středa 17. 4. 2024
Svátek má Rudolf
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Poplatek z pobytu nemusí v pražských hotelích platit ukrajinští uprchlíci
V pražských ubytovacích zařízeních platí od ledna nová sazba 50 korun na osobu a noc. Foto: Jan Puci

Poplatek z pobytu nemusí v pražských hotelích platit ukrajinští uprchlíci

Uprchlíci z Ukrajiny, kteří se nouzově ubytují v hotelu v Praze, nemusí platit poplatek z pobytu. Lidem bude stačit prokázat se ukrajinským pasem. Odpuštění poplatku bude platit zatím do konce března. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman. V Praze platí od začátku roku nová sazba 50 korun na osobu a noc, do té doby to bylo 21 korun. Někteří pražští hoteliéři mimo to nabízejí lidem prchajícím před válkou ubytování zdarma. 

„Přistoupili jsme k okamžitému a plošnému prominutí poplatku z pobytu pro všechny občany Ukrajiny, kteří prchají před válkou a nalezli útočiště v některém z pražských hotelů. Jde o symbolické gesto založené na samozřejmém předpokladu, že hlavní město nebude vydělávat na utrpení jiných,” říká Pavel Vyhnánek, náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu.

Tento krok, na kterém se hlavní město dohodlo s Asociací hotelů a restaurací České republiky, je podle Vyhnánka další součástí systému pomoci Prahy ukrajinským občanům.

Metropole mimo jiné zřídila informační stánky na Florenci a Hlavním nádraží, umožnila ukrajinským občanům přepravu MHD zdarma nebo pomáhá zajistit ubytování či zdravotní péči.

V Městské knihovně na Mariánském náměstí bylo otevřeno Asistenční centrum pomoci Ukrajině. Kapacitnější centrum bude dnes otevřeno v Kongresovém centru Praha u stanice metra Vyšehrad.

Pražský magistrát má pravomoc poplatek z pobytu odpustit během mimořádných situací, mezi které patří i současná vlna lidí prchajících před válkou, kteří potřebují přechodné ubytování.

Poplatek ve výši 50 korun za noc hradí od ledna každá osoba, která se v Praze za peníze krátkodobě ubytuje. Jeho současné odpuštění ukrajinským běžencům se vztahuje na pobyty v období od 25. února do konce března a týká se pouze hotelů, u kterých správu poplatku vykonává magistrát.

U ostatních typů ubytování, jako jsou penziony nebo ubytovny, pak výběr poplatku záleží na rozhodnutí jednotlivých městských částí, které mají jeho správu na starost. K prominutí poplatku je však magistrát vyzval.


Autor: Jan Puci

Provoz Škodova paláce bude v pátek omezen

Dnes ve 13:34

V pátek 19. dubna odpoledne se v budově Magistrátu hl. m. Prahy, ve Škodově paláci v Praze 1, uskuteční evakuační cvičení, které bude trvat zhruba půl hodiny. Provoz Škodova paláce bude v tento den výrazně omezen a po dobu cvičení bude objekt zcela uzavřen.

Tragédie v Kyjích: Vlak srazil dva muže, přebíhali přes koleje

Včera v 09:41

Kolem půl desáté v pondělí večer došlo k tragédii u železniční zastávky Praha – Kyje. Dva muže, které přebíhali přes koleje v místech, kde to je zakázáno, srazil vlak mířící do centra Prahy. Oba na místě zemřeli. Železniční doprava byla odkloněna.

Dotační program podpoří inovační akce

15. dubna 2024 v 08:07

Rada hl. m. Prahy minulý týden schválila Program na podporu akcí v oblasti inovací v hlavním městě pro rok 2024. Program spouští město s cílem poskytovat podporu inovačním akcím systematicky a předvídatelně. K financování akcí z tohoto programu Praha pro rok 2024 vyčlenila...

Další články
Nahoru