Dnes Úterý - obcasny-dest 5°C
Zítra Středa - prehanky-snih 4°C
Úterý 6. 12. 2022
Svátek má Mikuláš
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Hnědé popelnice si v Praze letos objednalo už přes 8000 domácností, brzy se čeká další nápor
Svoz hnědých popelnic na bioodpad. Foto: archiv PSAS

Hnědé popelnice si v Praze letos objednalo už přes 8000 domácností, brzy se čeká další nápor

O bezplatné třídění bioodpadu je v metropoli zájem. Od začátku roku požádalo o přistavení biopoplenice více než osm tisíc domácností a společnost Pražské služby (PSAS) další nápor žadatelů očekává v dubnu, kdy startuje jarní sezona. Informoval o tom mluvčí PSAS Radim Mana.  

Celkově je v metropoli od občanů sváženo zhruba 24 tisíc hnědých nádob. Největší pražská svozová společnost navíc spouští kampaň, která má popularizovat separaci bioodpadu a edukovat Pražany v tom, co do bioodpadu nepatří. 

Podle statistik tvoří rostlinný bioodpad až 20 procent obsahu směsného komunální odpadu. Pětina obsahu černých popelnic, která by šla efektivně využít, tak putuje do ZEVO Malešice k energetickému zpracování. 

„Většina evropských měst má ambici zvýšit podíl separace bioodpadu a Praha není výjimkou. Za dva roky od zařazení třídění bioodpadu do celopražského odpadového systému ho Pražané vytřídili téměř 11 tisíc tun,“ řekl Mana.

Od roku 2020 je bioodpad součástí pražského odpadového hospodářství. Do té doby byl svoz bioodpadu dostupný jako komerční služba. „Magistrát přišel s novou strategií, která usiluje o efektivní nakládání s odpady. V případě biologické složky odpadu není žádoucí, aby končila v zařízení na energetické využití odpadu. Bioodpad je zdrojem cenných živin. Lze z něj vyrobit kompost a ten pak využít při péči o městskou zeleň,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). 

Svoz biopopelnic standardně probíhá jednou týdně. Lze objednat i svoz jednou za čtrnáct dní. Služba je v základu bezplatná. K dispozici jsou i uzamykatelné nádoby. K těm Pražské služby standardně dodávají dva klíče. 

Výroba dalších je zpoplatněna, stejně jako zanáška delší než 15 metrů. Službu zanášky lze provádět pouze tam, kde je to možné z provozních a technických důvodů. 

Navíc pouze u nádob o objemu 120 litrů. Jeden schod se přitom počítá jako jeden metr zanášky. Službu lze objednat na webech svozových společnostech, které odkazují na formulář bioodpad.praha.eu

Co (ne)patří do bioodpadu? 

Bioodpad z hnědých nádob putuje do pražských kompostáren, kde je dále zpracováván. K ručnímu dotřiďování zde nedochází. Proto je klíčové, aby v odpadu nebylo to, co do něj nepatří. 

To jsou třeba všechny typy sáčků a obalových materiálů, kosti, kůže, oleje, mléčné výrobky, podestýlky domácích zvířat, zvířecí exkrementy, peří, chlupy, vlasy, uhynulá zvířata, kontaminované piliny, hobliny a kůra a nebezpečné odpady.

Naopak do biopolenice je možné odhazovat trávu, listí, zbytky ovoce a zeleniny, čajové sáčky, kávovou sedlinu, zbytky rostlin, zeminu z květináčů, plevel, drny se zeminou, košťály, štěpku z větví a keřů, piliny, hobliny, kůru, seno a slámu. 

„Právě o správném třídění bioodpadu a jeho popularizaci bude naše kampaň nazvaná vracejme přírodě, co jí náleží,“ dodal Radim Mana z Pražských služeb.


Autor: puc

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

2. prosince 2022 v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Praha 6: Kampus Dejvice zve na Advent

30. listopadu 2022 v 07:21

Tradiční Advent na kampusu před budovou VŠCHT se koná 7. prosince v 17 až 21 hodin. Čeká vás program v režii studentských spolků, tvůrčí dílny, pečené kaštany a hodně svařáku.  

Zabezpečte řádně vodoměry, upozorňují PVK před zimou

28. listopadu 2022 v 19:51

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Giving Tuesday na náměstí Míru

28. listopadu 2022 v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

VFN Praha pořádá dobročinný jarmark

28. listopadu 2022 v 10:19

Od 1. do 4. prosince v nákupním centru Westfield Chodov najdete obchod VFN plný zajímavých módních kousků. Celý výtěžek z prodeje oblečení, bot a doplňků putuje na canisterapeutické psy, kteří dělají radost pacientům na klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Praha 4 hledá nejlepšího sportovce za rok 2022

27. listopadu 2022 v 11:38

Praha 4 má mnoho úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení radnice Prahy 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za...

Další články
Nahoru