dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
Ponrepo zve na oficiální reprízu filmového festivalu v Cannes
V rámci filmové přehlídky uvidí diváci příští sobotu středometrážní Deník svatebního fotografa. Foto: archiv NFA

Ponrepo zve na oficiální reprízu filmového festivalu v Cannes

Ponrepo v Bartolomějské ulici, kino Národního filmového archivu, zve tento víkend a příští sobotu na kompletní krátkometrážní kolekci, která byla uvedena na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes jako součást oficiální soutěžní sekce s názvem Týden kritiky. Praha tak opět stojí po boku dalších světových metropolí, v nichž repríza probíhá, vedle Paříže jsou to Bejrút, Fort-de-France, Lima, São Paulo, Morelia či Porto Vecchio.

Kino Ponrepo

Sídlí v historicky cenném refektáři staroměstského Konviktu v Bartolomějské ulici. Ve 14. století zde stával dům Jerusalem s kaplí sv. Maří Magdaleny. Později tu měla své působiště varhanická škola, mezi jejíž žáky patřil také Antonín Dvořák, který zde po vystudování působil jako ředitel. Konviktský sál se stal jedním z hlavních kulturních center Prahy konce 18. a v průběhu 19. století. V moderní době začali Pražané chodit do nově adaptovaného sálu tehdy velmi oblíbeného kina BIO KONVIKT. Po roce 1945 v upraveném sále budovy působilo studio loutkového filmu Jiřího Trnky. V sedmdesátých letech se Konvikt, jak se celý komplex nazývá, dostal do velice špatného stavebního stavu, dokonce bylo vydáno několik havarijních výměrů. Dnes je zrekonstruované Ponrepo kinem Národního filmového archivu (NFA), kde se promítají filmy především ze sbírek archivu.

Více informací o Ponrepu je na webu NFA zde

Identicky jako v Cannes bude výběr filmů promítnut ve dvou programových blocích. Poprvé budou letos projekce rozšířeny o takzvaný Film de clôture (Zakončovací film) a o Séance 50+5.

„Pod hlavičkou Séance 50+5 uvidíme Deník svatebního fotografa od Nadava Lapida, asi nejoriginálnějšího režiséra, jaký se v Izraeli v posledních deseti letech objevil. Film de clôture nabídne pásmo krátkých filmů tří režisérek. Díky tomu získají diváci náhled do kurátorské praxe Semaine, která se od jiných soutěžních festivalových sekcí výrazně liší. Neklade důraz na stopáž či žánr snímků, ale na podporu tvůrcům, kteří se nebojí z běžných regulí vybočit,“ uvedl David Havas, vedoucí kina Ponrepo.

Sobota 17. září

20.00 Cannes 2016 / Oficiální výběr krátkometrážních filmů

Erwan Le Duc / Voják panic / Le soldat vierge

Francie 2016 / 39 min.

Dva vojáci, Daniel a Jérôme, odešli do války, kterou nespatříme a nic o ní nevíme. Jérôme utrpí vážné zranění, brzy zemře, mluví o tom, uvědomuje si to, má strach. Zašeptá Danielovi své poslední přání. Nechce zemřít jako panic, chce zemřít pomilován.

Wregas Bhanuteja / Prenjak

Indonésie 2016 /13 min.

Diah pozve Jarwo do skladu během polední pauzy. Potřebuje rychle získat peníze. Nabídne Jarwovi zápalku za deset tisíc rupií. S pomocí této zápalky Jarwo může pozorovat její pohlaví.

Cristèle Alves Meira / Campo de víboras

Portugalsko 2016 / 20 min.

Ve vesnici na severovýchodě Portugalska se odehrála podivná tragédie. Stará dáma byla nalezena mrtvá v zahradě zamořené zmijemi. Její čtyřicetiletá dcera Lurdes utekla, aniž by o tom komukoliv řekla. Pomluvy o tajemném osudu jejich domu se šíří rychle po vesnici.

François Jaros / Oh, what a wonderful feeling

Kanada 2016 / 15 min.

Noc, mladá žena, kamiony.

Fellipe Fernandes / O delírio é a redenção dos aflitos

Brazílie 2016 / 21 min.

Dům ve kterém žije, představuje nebezpečí. Musí odejít.

Neděle 18. září

20.00 Cannes 2016 / Oficiální výběr krátkometrážních filmů

Konstantina Kotzamaniová / Limbo
Řecko – Francie 2016 / 30 min.
Levhart ulehne vedle kůzlete. Vlk bude bydlet s jehňaty. A chlapec je povede. 12+1 dětí a mrtvé tělo velryby na břehu…

Antoine de Bary / Dětství šéfa / Lʼenfance dʼun chef
Francie 2016 / 15 min.
Vincentovi je dvacet let a je nadějným hercem. Dostane nabídku hlavní role ve filmu roku, v životopisném snímku o mládí Charlese de Gaulla. Ve stejné době se jeho rodiče rozhodnou přestěhovat do Orléans a nutí syna se osamostatnit. Film sleduje Vincentovy první kroky k samostatnosti. Název odkazuje ke stejnojmenné novele J.-P. Sartra ze souboru Zeď (1939).

Pedro Peralta / Ascensão
Portugalsko 2016 / 18 min.
Za úsvitu se skupina vesničanů pokouší vyprostit tělo mladého muže ze studny. Ženy se zahalují tichem, zatímco muži musí čelit situaci. V centru všeho dění je matka, jež čeká na tělo svého syna. Jak může být život přerušen, když se příroda neustále a nezaměnitelně obnovuje.

Luca Tóthová / Superbia
Maďarsko 2016 / 16 min.
Domorodci ze smyšlené země Superbia, kde muži a ženy tvoří oddělená společenství.

Rina B. Tsou / Arnie
Taiwan – Filipíny 2016 / 24 min.
Při pobytu v přístavu Kaohsiung, zakoupí Arnie, námořník z Filipín zásnubní prsten pro svou přítelkyni. Moment, jež mohl být nejšťastnějším v jeho životě, nabere nečekaný zvrat, když se dozvídá, že jeho vyvolená čeká dítě, ale Arnie není otcem.

Sobota 24. září

18.30 Séances spéciales / Film de clôture

Sandrine Kiberlain / Hezká postava / Bonne figure
Francie 2016 / hraje: Chiara Mastroianni / 13 min. / HD
V průběhu večerní slavnosti, na které byla odměněna za svůj herecký výkon, se Françoise dostává vřelých a obdivných pohledů. Oslňuje krásnou róbou, jež ji padne jako ulitá. Když se ocitá zpět doma, nedaří se jí zdolat zapínání na šatech. Absence jakékoli pomoci ji zpřítomňuje hloubku její osamělosti.

ed-moi-nahled Laetitia Casta / Ve mně / En moi
Francie 2016 / hrají: Yvan Attal, Lara Stone / 26 min. / HD
Filmový režisér přijíždí do pařížské Opery, aby zde natočil svůj příští film. Přichází o inspiraci a snaží se nalézt východisko ze svého osamocení a strachu z neúspěchu. S každým dalším krokem, se mu vrací imaginace a podivuhodné postavy jej provází a navrací mu touhu tvořit a milovat.

Chloë Sevigny / Kitty
USA 2016 / hrají: Edie Yvonne, Ione Skye / 14 min. / HD
Filmová adaptace povídky Paula Bowlese. Příběh mladé dívky, která se mění v kočku, když dospívá a vzdaluje se vlivu rodiny.

20.30 Nadav Lapid / Deník svatebního fotografa / Myomano shel tzalam hatonot
Izrael 2016 / hrají: Ohad Knoller, Naama Preis, Dan Shapira / 40 min. / HD
Tvůrce dramat Policista a Učitelka (na Febiofestu 2015 pod názvem Básník ze školky) přichází tentokrát se středometrážním Deníkem svatebního fotografa, „nejvíce nezařaditelným a často komickým“ snímkem letošní kolekce. „Tímto narychlo načrtnutým dílkem Nadav Lapid nanovo dokládá, jak daleko až nás může dovést kamera, jež s sebou nese a musí nést touhu i ohrožení,“ poznamenává v červnovém čísle Cahiers du cinéma Joachim Lepastier.

+ krátký film

César Augusto Acevedo / Los pasos del agua
Kolumbie 2016 / 12 min. / HD
Dva skromní rybáři žijící v zapomenuté vísce na břehu řeky Cauca jednoho dne zjistí, že se do jejich sítě zamotalo mrtvé tělo. Aniž by nález oznámili úřadům, rozhodnou se, že tělo pohřbí sami a vydají se na cestu napříč džunglí.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru