Dnes Čtvrtek - jasno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 20°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Poničený mural o Anthropoidu čistí jeho autor
Do čištění libeňského muralu se zapojují i pracovníci specializované firmy. Zdroj foto: se svolením MČ Praha 8

Poničený mural o Anthropoidu čistí jeho autor

U zastávky tramvaje Vychovatelna v Praze 8 probíhá tento týden čištění a oprava velkoplošné malby. Mural, který na 80 metrů dlouhé zdi připomíná akci Anthropoid, opakovaně ničí vandalové, naposledy letos v květnu. Opravy se ujal autor díla Jakub Marek. Informoval o tom mluvčí radnice Martin Šalek.  

Graffitový komiks zobrazuje historickou událost od seskoku parašutistů, přes útok na Heydricha, až po boj v kryptě kostela v Resslově ulici. Po opravě budou vybrané části muralu, na které se zatím neznámý vandal opakovaně zaměřuje, opatřeny antigraffiti nátěrem.

Letos byla malba posprejována už třikrát. V červnu proto podala radnice Prahy 8 na neznámého vandala trestní oznámení. „Trpělivost s tímto hlupákem, který poškozuje připomínku operace Anthropoid, už nám opravdu došla. Proto podáváme trestní oznámení pro přečin poškození cizí věci. Doufám, že jej policie odhalí a soud spravedlivě potrestá,“ uvedl tehdy starosta Ondřej Gros (ODS). 

„Opakované poničení mural artu nad Vychovatelnou mne nesmírně mrzí. Jedná se o umělecké dílo ve veřejném prostoru a je dobře, že v lidech vyvolává emoce, to k umění patří. Je však i jiný způsob, jak svůj názor vyjádřit, než ničit práci někoho jiného, nehledě na to, že oprava je finančně náročná,“ dodala Jana Solomonová (ANO), radní pro kulturu a památkovou péči.  

Co na obdobné projevy vandalismu říká zákon? Podle § 228 Poškození cizí věci Trestního zákoníku České republiky, „kdo zničí, poškodí nebo učiní neupotřebitelnou cizí věc, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.“ 

Mural Operace Anthropoid v Libni se stal jedním z nejznámějších street artových realizací v celé České republice a server Kudy z nudy ho dokonce zařadil do kategorie „Nej ze světa českého mural a street artu“. 


Autor: Jan Puci

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

Dnes v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru