Dnes Čtvrtek - jasno 12°C
Zítra Pátek - polojasno 12°C
Čtvrtek 28. 9. 2023
Svátek má Václav, státní svátek
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Poničený mural o Anthropoidu čistí jeho autor
Do čištění libeňského muralu se zapojují i pracovníci specializované firmy. Zdroj foto: se svolením MČ Praha 8

Poničený mural o Anthropoidu čistí jeho autor

U zastávky tramvaje Vychovatelna v Praze 8 probíhá tento týden čištění a oprava velkoplošné malby. Mural, který na 80 metrů dlouhé zdi připomíná akci Anthropoid, opakovaně ničí vandalové, naposledy letos v květnu. Opravy se ujal autor díla Jakub Marek. Informoval o tom mluvčí radnice Martin Šalek.  

Graffitový komiks zobrazuje historickou událost od seskoku parašutistů, přes útok na Heydricha, až po boj v kryptě kostela v Resslově ulici. Po opravě budou vybrané části muralu, na které se zatím neznámý vandal opakovaně zaměřuje, opatřeny antigraffiti nátěrem.

Letos byla malba posprejována už třikrát. V červnu proto podala radnice Prahy 8 na neznámého vandala trestní oznámení. „Trpělivost s tímto hlupákem, který poškozuje připomínku operace Anthropoid, už nám opravdu došla. Proto podáváme trestní oznámení pro přečin poškození cizí věci. Doufám, že jej policie odhalí a soud spravedlivě potrestá,“ uvedl tehdy starosta Ondřej Gros (ODS). 

„Opakované poničení mural artu nad Vychovatelnou mne nesmírně mrzí. Jedná se o umělecké dílo ve veřejném prostoru a je dobře, že v lidech vyvolává emoce, to k umění patří. Je však i jiný způsob, jak svůj názor vyjádřit, než ničit práci někoho jiného, nehledě na to, že oprava je finančně náročná,“ dodala Jana Solomonová (ANO), radní pro kulturu a památkovou péči.  

Co na obdobné projevy vandalismu říká zákon? Podle § 228 Poškození cizí věci Trestního zákoníku České republiky, „kdo zničí, poškodí nebo učiní neupotřebitelnou cizí věc, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.“ 

Mural Operace Anthropoid v Libni se stal jedním z nejznámějších street artových realizací v celé České republice a server Kudy z nudy ho dokonce zařadil do kategorie „Nej ze světa českého mural a street artu“. 


Autor: Jan Puci

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

Dnes v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

Dnes v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

Dnes v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

Včera ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Praha 1 prodlouží ubytování ukrajinským uprchlíkům

26. září 2023 v 18:03

Radní Prahy 1 v úterý odsouhlasili prodloužení nájmu ubytovacích prostor pro ukrajinské občany, kteří uprchli před ruskou agresí.

Další články
Nahoru