dnes
Pátek - obcasny-dest
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - polojasno
5°C
Pražská kultura

Ponec: Divadlo pro tanec zahajuje sezónu světovou premiérou

Ponec zahajuje novou sezónu v pondělí, 19. září, a to světovou premiérou maďarského režiséra, choreografa a tanečníka Csaby Molnára s názvem The Ox. Autor v ní zkoumá hranice, které nás limitují jak ve společenském, tak v každodenním životě a ačkoli se vydává cestou recese a bláznovství, z díla dýchá temná realita dnešní doby. 

Csaba Molnár je fenoménem budapešťské scény, opakovaně uspěl v Aerowaves a projel díky tomu značnou část Evropy, s dílem SKIN ME sklidil ovace na festivalu TANEC PRAHA 2015. Nové dílo vzniká v rámci evropského projektu Be SpectACTive!

První domácí novinkou, která by neměla uniknout příznivcům současného tanečního divadla, je autorská inscenace YOU ARE HERE režisérky Petry Tejnorové a slovenského choreografa Jara Viňarského, kterou premiérově uvedou 26. a 27. září. Zkoumají v ní stav „přítomnosti“ – tady a teď a vtáhnou diváky do společného dobrodružství. Nadchněte se pro dobrodružství a staňte se spolutvůrcem YOU ARE HERE, opusťte zažitá očekávání, jistoty a předsudky nejenom o tanci …

„Když jsme před patnácti lety Ponec otvírali, nebyla jsem si jista, jestli dokážeme odehrát 80 veřejných produkcí ročně, ke kterým jsme se zavázali. Realita ale předčila všechna má očekávání a poslední roky Ponec otevíráme veřejnosti více než 200× ročně, což mě nesmírně těší a naplňuje optimismem,“ říká po 15 letech Ponce ředitelka a zakladatelka Tance Praha Yvona Kreuzmannová a představuje další inscenace podzimní sezóny.

V říjnu, konkrétně 12. 10. uvede svou premiéru Švihla Tereza Hradilková. Dech beroucí fyzický výkon protagonistky nás provede záblesky jejích osobních příběhů a vzpomínek. Kam až nás nakonec dovede, se dovíme právě na premiéře.

Tato performance doplní úspěšnou sérii sól, která zůstávají na repertoáru Ponce – patří k nim i L / One of the Seven Andreje Petroviče ve skvělé interpretaci Martiny Hajdyly Lacové, DEVOID Michala Záhory, La Loba Lenky Vagnerové v podání fascinující Andrey Opavské nebo One Step Before the Fall v tvůrčí interpretaci Markéty Vacovské.

Nebudou chybět ani reprízy dalších úspěšných děl: z dílny Spitfire Comp. ještě Sniper’s Lake a Animal Exitus, z dílny Viliama Dočolomanského Informátoři, připomeňme, že Farma v jeskyni letos získala hlavní ocenění od mezinárodní jury ČESKÉ TANEČNÍ PLATFORMY Taneční inscenace roku za Odtržení. V neposlední řadě se představí také předchozí vítěz téže ceny DOT504 s Collective Loss of Memory v novém obsazení. Mezinárodně uznávaná jsou i díla dalších atraktivních souborů: VerTeDance a jejich KOREKCE v režii Jiřího Havelky, který bude autorem další listopadové premiéry, nebo 420PEOPLE s Phrasing the Pain od Ann Van den Broek (NL).

PONEC věnuje téměř třetinu svých aktivit dětem, školám a mladým divákům. Proto i na podzim mohou vyrazit vstříc interaktivním nevšedním zážitkům celé rodiny s dětmi, a to na nejnovější představení Mirky Eliášové Momo nebo její stále úspěšný Svět z papíru.


Další články
Nahoru