Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - oblacno 14°C
Sobota 2. 3. 2024
Svátek má Anežka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pondělní protesty mohou ovlivnit dopravu v hlavním městě
Demonstrace v Praze. Ilustrační foto: archiv

Pondělní protesty mohou ovlivnit dopravu v hlavním městě

Na pondělí je v plánu nejen stávka, do které se v metropoli zapojí mnoho škol, ale i shromáždění odborů a odborových svazů na několika náměstích v historickém centru. Právě ta mohou negativně ovlivnit dopravu v Praze, a to již od dopoledne.

Ve středu se na pražském magistrátu uskutečnilo jednání kvůli pondělním plánovaným shromážděním odborů a odborových svazů a jejich možnému vlivu na bezpečnost a dopravu. Jednání se mimo jiné zúčastnili zástupci Policie ČR a městské policie. Pondělní akce totiž mohou mít negativní dopad na provoz individuální i veřejné dopravy, a to již od dopoledne. 

„Cílem koordinační schůzky, kterou jsem svolal, bylo připravit se na pondělní ohlášené protesty. To se týká hlavně bezpečnostních a dopravních opatření. Snažíme se, aby byl chod města dotčen co nejméně a aby Pražané ve svém běžném životě pocítili co nejméně komplikací,“ řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). 

Na pondělí 27. listopadu jsou naplánována dle ohlášeného počtu účastníků tři větší shromáždění na Palachově náměstí a Malostranském náměstí a jedno menší na Jungmannově náměstí. 

Začátky některých shromáždění organizátoři oficiálně ohlásili na 8 hodin, začátky programů se však dle informací magistrátu plánují až od 13 hodin. Do té doby budou svolavatelé na místech dělat přípravné práce, které však mohou již dopoledne, zhruba od 11 hodin, vyvolat omezení v dopravě. Akce na Malostranském náměstí by dle informací o organizátorů měly skončit ve 14:30 hodin.

Od 11 do 15 hodin by měla platit dopravní opatření na Malostranském náměstí a v jeho okolí a už dopoledne pravděpodobně dojde v okolí náměstí k odklonu linek MHD kvůli zvýšenému pohybu lidí v této lokalitě. Bližší informace o konkrétních opatřeních zveřejní pražský dopravní podnik na svém webu.  

„Velká stávka 27. listopadu by se samotného provozu MHD měla dotknout jen minimálně. Odborové organizace zaměstnanců dopravního podniku se stávky nezúčastní,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib (Piráti). Svůj protest proti vládním škrtům podle něj někteří zaměstnanci vyjádří pouze slovně, anebo symbolicky oblečením výstražných vest. 

„Pokud dojde k odklonům od běžné trasy zavedených linek z důvodu zvýšeného pohybu osob po městě, bude o tom dopravní podnik včas informovat cestující na svých webových stránkách,” dodal Hřib.  

Na všechna shromáždění bude dohlížet Policie ČR, která může v případě potřeby operativně řídit či zastavit dopravu, a také strážníci městské policie. 

Cílem středečního jednání bylo zkoordinovat postup magistrátu, dopravního podniku, Policie ČR, městské policie a dalších tak, aby vliv na dopravu a Pražany byl co nejmenší. Informován byl také hasičský záchranný sbor, zdravotnická záchranná služba a dotčené městské části.  

„V tuto chvíli neznáme přesný rozsah jednotlivých akcí, tudíž nelze připravit konkrétní dopravní opatření s předstihem. Jsme ve spojení s příslušnými policejními složkami a budeme připraveni dle reálného vývoje situace řídit provoz jednotlivých linek veřejné dopravy operativně dispečersky,“ sdělil vedoucí odboru Řízení a kontrola provozu DPP Robert Domašínský.

Anketa

Souhlasíte s protesty proti vládnímu konsolidačnímu balíčku?

59.5%
(59.5%)
40.5%
(40.5%)
DPP proto podle něj počítá na pondělí s posílením služeb dispečerů, kteří budou v terénu sledovat situaci na jednotlivých místech a ve spolupráci s Policí České republiky koordinovat veřejnou dopravu.  

Autobusy odborů a odborových svazů přivážející účastníky na shromáždění by měly postupně přijíždět na Letnou mezi pondělní 10. a 12. hodinou. Účastníci by se pak měli sami neorganizovaně přesouvat na místa shromáždění. Je pravděpodobné, že se účastníci zastaví také před Strakovou akademií, kde by mělo vzniknout i petiční místo. Na situaci bude i zde dohlížet policie.   

„Den protestů za lepší budoucnost ČR“, který společně vyhlásily odborové svazy na 27. listopadu, symbolicky podporuje odborová organizace při pražském magistrátu. Podle jejího vyjádření se však nejedná o protest proti vedení magistrátu, ale proti současným krokům vlády.


Autor: puc

V březnu začne druhá etapa opravy tubusu metra B

Dnes v 09:31

V pondělí 4. března budou zahájeny práce na druhé etapě opravy tubusu metra Rajská zahrada. Předpokládané ukončení těchto prací je do konce června.

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

26. února 2024 v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

Praha 14: Postupné uzavření Hloubětínské ulice

26. února 2024 v 09:34

Od 4. března do 31. října bude postupně uzavírána Hloubětínská ulice. Důvodem je rekonstrukce vodovodního řadu a kanalizace. Uzavírky budou celkem čtyři.

Prahu 14 v březnu čekají hned dvě dopravní omezení

23. února 2024 ve 13:40

Chlumeckou ulici v Praze 14 čekají hned dvě dopravní omezení. První souvisí se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí a proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech.

Demolice zavřené části Libeňského mostu začne zhruba za dva měsíce

21. února 2024 ve 13:35

Silničáři začnou bourat nyní uzavřenou část pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce na přelomu letošního dubna a května. Do konce února přeloží inženýrské sítě a rovněž začnou v této části odstraňovat tramvajové koleje. Na úterním jednání výboru pro dopravu pražského magistrátu to řekl...

Další články
Nahoru