
Pomozte nám, nechceme další zkažené léto a útrapy. Iniciativa z Prahy 4 píše prezidentovi
4. října 2021 14:51
Od června do poloviny září prostranství v sousedství zchátralých branických ledáren zabrala venkovní scéna Lucerna Music Baru. Několikrát do týdne tu známý hudební klub z centra Prahy organizoval koncerty, které podle obyvatel z okolních oblastí zatěžovaly blízké i vzdálenější území nadměrným hlukem.
Kromě pravidelných koncertů pořádaných na městských pozemcích lidem vadily také ilegální hudební akce na soukromých pozemcích, které probíhaly občas i v noci.
Občané vytvořili iniciativu Hluk z Prahy 4. „Naším cílem je definitivní ukončení celoletního hudebního festivalu v Ledárnách Braník a dalších festivalů v této lokalitě, které nám úředníci na tento a další roky chystají. Tedy permanentní koncerty v širším středu hlavního města, navíc v místě údolí řeky. Jde nám o zajištění klidu pro občany žijící v okolí této lokality,“ uvedla iniciativa na webu, který vytvořila. Zároveň spustila petici.
Petenti protestují proto konání koncertů v této lokalitě „z důvodu enormního hluku v zastavěné oblasti“. K dnešnímu dni ji podepsalo 551 lidí, z nichž mnozí ke svému podpisu připojili vlastní zkušenost.
Podle iniciativy Hluk z Prahy 4 veřejná hudební produkce vytváří takzvaný bass-beat efekt respektive takzvaný raving, který se nese do širokého okolí, zejména údolím Vltavy z Lucerna Music Baru Open Air.
Jak během léta informoval server Pražský patriot Jaromír Telenský, který má v Lucerna Music Baru na starost dramaturgii a produkci, organizátor se v Ledárnách Braník choval zodpovědně a snažil se minimalizovat dopad koncertů na okolí areálu.
„V areálu máme umístěný zvukový systém line array, který umožňuje směrové nastavení zvuku. Systém je nastaven odbornou firmou tak, aby byl zvuk z PA systému nasměrován v maximální míře do samotného areálu a aby se tak eliminoval ,únik´ zvuku do okolí,“ uvedl a zároveň ujistil, že všechny koncerty končily nejpozději ve 21:55.
Jak uvedla iniciativa, doposud řada obyvatel čtvrté městské části poslala stížnosti na radnici Prahy 4, hygieniky i magistrát. „Na všechny stížnosti úředníci odpovídají, že festival je na soukromém pozemku a nelze s tím nic dělat. „Za magistrát věc řeší radní pro kulturu Hana Třeštíková, která již třetí měsíc všem stěžovatelům odepisuje, že s pořadatelem jedná. Avšak za tu dobu se intenzita hluku zvýšila,“ uvedla iniciativa.
Hluk z veřejné produkce není regulován, nevztahují se na něj hygienické limity. Města však mají tyto činnosti možnost regulovat vyhláškou. „I obce jako Benešov takové vyhlášky mají, pražský magistrát zatvrzele odmítá stanovit v tak hustě osídleném městě pro hudební produkce vyhláškou pravidla,“ sděluje iniciativa.
„Je mi velmi líto, že produkce ruší obyvatele sousedních čtvrtí. S organizátory jsme v kontaktu a apelujeme na ně, aby dále dodržovali hlukové limity. Pozemek není magistrátu, ale v rukou soukromého vlastníka, proto hlavní město Praha nemá možnost nájem ukončit,“ sdělila serveru Pražský patriot před měsícem Třeštíková.
I když sezóna oficiálních venkovních koncertů v Braníku skončila, iniciativa Hluk z Prahy 4 varuje, že už nyní je zřejmé, že příští rok se mají hudební akce vrátit.
„Ve stejné lokalitě se plánují i další akce, například Prague Summer Festival 2022,“ uvedla. Na festivalu, který je v plánu od 4. června do 2. července v A-parku, má vystoupit i kapela The Offspring.
Iniciativa ve snaze dosáhnout konec hlasitých koncertů v Braníku aktuálně kontaktovala prezidenta České republiky Miloše Zemana. „Obracíme se na vás, neboť do Vás vkládáme naději řešení naší situace. Z naší strany jsou již vyčerpány veškeré myslitelné veřejnoprávní prostředky obrany v ČR. Problém, který řešíme, se týká tisíců obyvatel hlavního města Prahy,“ uvádí iniciativa v dopise.
„Úředníci a politici magistrátu v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem a paní Hanou Třeštíkovou se chovají naprosto nestandardně a staví se proti vlastnímu obyvatelstvu. Takovou míru ignorace a arogance ze strany vedení hlavního města nikdo z nás nepamatuje. O důvodech takového jednání můžeme pouze spekulovat, nicméně festival, který není zatížen náklady na pronájem haly, nepochybně generuje vysokou míru zisku. Chybějící regulace veřejných hudebních produkcí je naopak podhoubím pro korupční prostředí,“ píše iniciativa.
„Vážený pane prezidente, pro letošní rok festival skončil a nám nastal tolik očekávaný klid. Pořadatel s podporu paní Třeštíkové hodlá ve festivalu pokračovat i v roce 2022, z čehož jsem již nyní upřímně zděšeni. Nedovedeme si představit další zkažené léto a útrapy. Proto Vás žádáme o jakoukoliv pomoc," dodává v dopise iniciativa Hluk z Prahy 4.