Pomoc v oblastech zasažených povodněmi urychlily smlouvy podepsané elektronicky
2. prosince 2024 06:35
Zářijové povodně především na severu Moravy napáchaly miliardové škody. Ihned po opadnutí hladiny vodních toků vyrazily terénní týmy nevládní neziskové organizace Člověk v tísni na nejpostiženější místa.
„Naši pracovníci celkově vyplatí na Krnovsku, Jesenicku a Opavsku více než 3 800 domácností. Tam, kde voda zatopila obytnou část nemovitostí, podepisujeme s jejich obyvateli darovací smlouvu a zasíláme na jejich účet 50 tisíc korun na uhrazení nejnutnějších potřeb,“ řekl Tomáš Urban, vedoucí mediálního oddělení Člověka v tísni.
Terénní pracovníci Člověka v tísni
K 6. listopadu uzavřel Člověk v tísni v Moravskoslezském kraji 2 659 darovacích smluv v souhrnné hodnotě téměř 133 milionů korun. Celková částka, kterou plánuje v rámci akutní pomoci obětem povodní vyplatit, je 165 milionů.
„Ve spoustě oblastí hned po povodních docházelo k výpadkům elektřiny, dodávek teplé vody nebo tepla. Řadě lidí voda vzala skoro všechno. V takto kritické situaci bylo a stále je důležité vyplácet finanční pomoc co nejrychleji,“ vysvětlil Urban.
Rychlost díky elektronickému podpisu
Právě s důrazem na rychlost došlo k pro bono spolupráci neziskové organizace a společnosti Software602. „Když se na nás Člověk v tísni obrátil, neváhali jsme ani minutu, protože to byla skutečně krizová situace pro tisíce domácností, a začali jsme ihned pracovat na přípravě řešení umožňujícího elektronický podpis darovacích smluv s poškozenými, čímž se zásadně urychlila distribuce finančních prostředků ze sbírkových fondů postiženým domácnostem,“ vysvětlil Pavel Žižka, marketingový ředitel společnosti Software602.
„Bylo využito podpisové řešení Sofa, které umožnilo dálkové zaslání připravených darovacích smluv k podpisu příjemcům a samotný digitální podpis. Ti tak mohou smlouvu elektronicky podepsat prakticky kdekoliv pouze pomocí mobilního telefonu s ověřením prostřednictvím zaslaného SMS kódu, bez nutnosti návštěvy terénního pracovníka organizace nebo cesty na kontaktní místo,“ dodal.
„Celý proces to významně zjednodušilo, a akutní finanční pomoc se díky tomu dostává k zasaženým domácnostem mnohem rychleji. Elektronické podepisování smluv šetří spoustu času lidem postiženým povodněmi a nám síly a čas desítek terénních pracovníků, kteří tak mohou pomoci většímu počtu lidí,“ dodal Tomáš Urban.
Finančně oblastem zasažených povodněmi pomohla i metropole. Rada hlavního města Prahy schválila poslední zářijový den pomoc pro celkem 12 obcí zasažených povodněmi formou finančních darů.
Peníze jsou určené na odstraňování následků škod po ničivých povodních. Tyto dary v celkové hodnotě 50 milionů korun jsou mezi zasažené obce rozděleny v částkách od 1,5 do 10 milionů korun. Pomoc obdrželo také město Ostrava. Informoval o tom mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Finančně i materiálně pomohla řada radnic pražských městských částí.