Dnes Úterý - zatazeno 6°C
Zítra Středa - obcasny-dest 10°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Byznys

Pomoc innogy a Asociace občanských poraden v době energetické krize funguje

Nárůst cen energií v důsledku energetické krize dostává některé domácnosti pod velký ekonomický tlak. Energetické skupině innogy se v úzké spolupráci s Asociací občanských poraden (AOP) daří nasměrovat zákazníky, kteří mají problémy s platbami za energie, k dostupné státní pomoci v podobě příspěvků na bydlení a dalších sociálních dávek. Za poslední rok v innogy ve spolupráci s experty z AOP společně pomohli vyřídit státní pomoc na dražší energie už stovkám domácností ve finanční tísni.

Zájem o poradenství v souvislosti s energetickou krizí nám meziročně narostl. Kromě samotných dotazů evidujeme především zvýšený počet požadavků na potvrzení o platbách či vyúčtování pro potřeby úřadů práce. Velmi důležité je, že existuje dostupná státní pomoc pro lidi, kteří mají problémy s platbami za energie. Díky efektivní celorepublikové spolupráci s AOP se daří dostat takové zákazníky k finanční pomoci od státu. Experti AOP vedle konzultací a rad pomáhají příspěvky na bydlení nebo sociální dávky rovnou i vyřídit. Dnes je jasné, že naše společná pomoc funguje,“ uvedl David Konvalina, ředitel maloobchodu a marketingu innogy Energie.

„Na poradny naší asociace se obracejí klienti, kteří se dostali do existenční nouze a potřebují poradit, jak tíživou situaci řešit. Konzultujeme s nimi možnosti řešení zahrnující pomoc prostřednictvím sociálních dávek. Vždy vycházíme z konkrétní situace klienta, dle toho navrhujeme i postup při žádosti o konkrétní dávku, ať už se jedná o dávky hmotné nouze nebo státní sociální podpory,“ vysvětlil Hynek Kalvoda, předseda výboru AOP.

„V loňském roce řešily naše poradny AOP více než 20 tisíc dotazů týkajících se dluhové problematiky. Konkrétní otázky k dluhům za energie řešilo přes 5 tisíc našich klientů,“ dodal.

Celkově však innogy neeviduje v meziročním srovnání nárůst pohledávek ani dramatický nárůst problémů zákazníků s platbami záloh za energie. Je tedy evidentní, že pomoc státu a neziskového sektoru funguje.

Významnou roli také sehrává ochota a připravenost lidí šetřit. Se snižováním účtů za energie velmi pomáhá také mírná zima. Pokud se zákazník přece jen dostane do finančních problémů, důležité je, aby svou situaci začal co nejdříve řešit i s dodavatelem energií.

„Jednotlivé případy řešíme individuálně a jsme například schopni po dohodě se zákazníkem nastavit u ročního vyúčtování splátkový kalendář. Ve složitějších případech se zákazníkovi snažíme pomoci právě ve spolupráci s AOP, aby dostal finanční pomoc od státu,“ dodal David Konvalina. 

O spolupráci s AOP

Na webových stránkách innogy nabízí ucelený přehled všech sociálních dávek a příspěvků včetně podrobností k jejich získání. Pro úplnost zde najdou klienti také kontakty na pobočky spolupracujících občanských poraden a na úřady státní správy, kam se mohou se svými žádostmi obrátit. Naleznou zde také manuál, který vznikl ve spolupráci innogy s AOP a Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR, který nabízí návod, jak se v problematice zorientovat a jaké aktivní kroky mohou sami klienti podniknout ke změně jejich současné situace.

AOP je nezisková organizace, která působí v ČR od roku 1997. V jednotlivých krajích sdružuje celkem 34 občanských poraden a dalších 49 jejich detašovaných pracovišť a kontaktních míst, jež bezplatně radí lidem v nepříznivých životních situacích.

Společný projekt innogy a AOP má celorepublikovou působnost. Již tři roky se zabývá pomocí zákazníkům, kteří řeší nejen své závazky u innogy, ale ocitli se i v dluhové pasti. Takoví lidé se zpravidla neorientují ve vyúčtování energií, nerozumí svým pohledávkám a dlužným částkám nebo si neumějí správně nastavit priority při splácení či zajištění úpravy splátkových kalendářů. Mnohdy také narazili na praktiky tzv. energetických šmejdů. Ti způsobují problémy především lidem v hmotné nouzi, seniorům a zdravotně znevýhodněným občanům.  


Autor: TZ, red

Studenti se seznámí s daty z Observatoře Pierra Augera

23. března 2023 v 09:00

Ochutnávku dat z největší observatoře zaměřené na studium kosmického záření extrémních energií – Observatoře Pierra Augera – pořádá Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská Českého vysokého učení technického v Praze a Fyzikální ústav Akademie věd ČR. Akce se uskuteční v rámci International...

Praha 18 hledá lidi na úklid veřejných prostranství

22. března 2023 ve 22:44

Pokud si chcete přivydělat a zároveň udělat něco pro své okolí, má radnice Prahy 18 pracovní nabídku. Ta se týká úklidu veřejných prostor v městské části.

Energie online nebo v aplikaci řeší stále více lidí

22. března 2023 v 10:52

Nejprve Covid a nyní energetická krize naučily Čechy více využívat samoobslužné online a mobilní aplikace pro správu energií. Dodavateli innogy za poslední rok přibylo 210 tisíc nových uživatelů samoobsluhy innosvět, což je meziroční nárůst o 40 %. Celkem už innosvět využívá téměř třetina...

CEIP spustil investiční fond zaměřující se na průmyslové podniky v Česku a na Slovensku

9. března 2023 ve 14:47

Investiční společnost Central Europe Industry Partners (CEIP) spustila na území České republiky a Slovenska další investiční fond zaměřující se na rozvoj malých a střední podniků, které se zabývají nejen tradičním průmyslem, jako je například strojírenství, ale také automatizací, letectvím a...

Počet letos zrušených živností se blíží sto tisícům, mohou za to povinné datové schránky

8. března 2023 v 16:10

Podle předběžných údajů v únoru zrušilo živnost 78 042 podnikatelů, což je téměř shodný počet jako za celý loňský rok, kdy podnikání ukončilo 80 163 OSVČ. Od začátku roku 2023 počet ukončených živností přesáhl rekordních 95 000. Důvodem je především povinné zavedení datových schránek a s tím...

innogy zlevňuje elektřinu další skupině zákazníků

7. března 2023 v 08:56

Ceny elektřiny pod stropem budou mít nově také zákazníci innogy se smlouvou na dobu neurčitou. Dodavatel přizná zákazníkům s produktem elektřina Standard speciální slevu, která jim sníží cenu komodity pod cenový strop stanovený vládou. Opatření platí pro tyto zákazníky zpětně od 1. března 2023 až...

innogy zlevňuje pod cenový strop i elektřinu

28. února 2023 v 08:09

Po zemním plynu dodavatel energií innogy zlevňuje pod vládou stanovený cenový strop také dodávky elektřiny. V rámci nového podstropového produktu Start 15 innogy nabízí nižší ceny elektřiny na 15 měsíců. Nový ceník začne platit od 1. března.

Další články
Nahoru