Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - oblacno 12°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pomník v areálu bývalého Nuselského pivovaru uctí památku generála Kutlvašra
Generála Kutlvašra připomíná deska umístěná na budově Nuselské radnice. Zdroj foto: MČ Praha 4

Pomník v areálu bývalého Nuselského pivovaru uctí památku generála Kutlvašra

Praha 4 plánuje uctít památku generála Karla Kutlvašra, československého legionáře, který byl v květnu 1945 vojenským velitelem Pražského povstání, vybudováním jeho pomníku v areálu bývalého Nuselského pivovaru. Na tomto místě po propuštění z vězení pracoval. Městská část o tom informovala tiskovým prohlášením.  

Hrdina od Zborova Karel Kutlvašr se po únoru 1948 stal obětí politické perzekuce ze strany komunistického režimu. Dnes tohoto vojáka a vlastence připomíná v Praze 4 náměstí Generála Kultvašra v Nuslích a busta umístěná na budově Nuselské radnice. 

Areál bývalého Nuselského pivovaru byl pro umístění pomníku vybrán proto, že v něm Karel Kutlvašr pracoval po svém propuštění z vězení jako hlídač a noční vrátný. V bývalém pivovaru nyní probíhá revitalizace, jejímž výsledkem má být přeměna dlouhodobě zanedbaného areálu v nový veřejný prostor, který lidem na rozhraní Nuslí a Vinohrad nabídne nejen nové byty, ale i plnohodnotné náměstí s občanskou vybaveností a možností pořádat veřejné akce a obchodní pasáž.

„Chceme splatit dluh statečnému vojákovi a vlastenci, který v legiích bojoval za svobodu své země a v době Pražského povstání řídil ozbrojený odpor proti nacistické přesile,“ uvedl radní Prahy 4 pro kulturu Petr Tomáš Opletal (TOP 09).

„V roce 1949 byl odsouzen na doživotí za velezradu a z hodnosti generála byl degradován na vojína. Z hrdiny, který bojoval u Zborova, podílel se na obraně Transsibiřské magistrály, po níž se československé legie vracely do Československa, a pomáhal osvobodit Prahu, udělali komunisté ve vykonstruovaném procesu zrádce národa,“ dodal. 

Karel Kutlvašr prošel věznicemi v Mírově a v Leopoldově. Z vězení byl propuštěn po amnestii v roce 1960, ale ještě jako důchodce musel kvůli velmi nízké penzi i s podlomeným zdravím pracovat jako hlídač a noční vrátný.

Zemřel 2. října 1961 ve věku 66 let. Plně rehabilitován byl po listopadu 1989. In memoriam byl povýšen na armádního generála a byl mu udělen Řád Milana Rastislava Štefánika. V roce 2017 mu prezident republiky udělil Řád bílého lva. 

Společnost Penta Real Estate, která revitalizaci areálu bývalého pivovaru realizuje, se na základě dohody s Prahou 4 rozhodla na toto dílo vyhlásit uměleckou soutěž. Jejím organizátorem je společnost ONplan lab. Ta pořádá 5. prosince od 18 hodin v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí debatu na téma pomníku a osobnosti generála Kutlvašra.


Autor: Karel Netolický

Beseda u kulatého stolu v Praze 15

1. března 2024 ve 12:57

Starosta Prahy 15 Michal Fischer zve na besedu u kulatého stolu.

Další články
Nahoru