Dnes Středa - zatazeno 21°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 25°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pomník Pražského povstání za sedm milionů korun bude stát v Bubenči od roku 2026
Socha Koněva stála v Bubenči v letech 1980 až 2020. Foto: Jan Puci

Pomník Pražského povstání za sedm milionů korun bude stát v Bubenči od roku 2026

Dnes poprvé zasedne porota, jejímž úkolem bude dohlížet nad architektonicko-výtvarnou soutěží na podobu Pomníku Pražského povstání a následně vybrat vítěze. Pietní místo připomínající osvobození Prahy na konci druhé světové války by mohlo stát na náměstí Interbrigády, kde byla desítky let socha maršála Koněva, od roku 2026. Server Pražský patriot o tom informoval mluvčí Prahy 6 Marek Zeman. 

Vojsko pod vedením maršála Ivana Stěpanoviče Koněva se jako první spojenecká armáda dostalo v květnu 1945 do Prahy. V ní už den před tím kapitulovala německá armáda. V květnu 1980 byla v Bubenči odhalena Koněvova socha v nadživotní velikosti, autory jsou dnes již nežijící sochař Zdeněk Krybus a architekt Vratislav Růžička.

V posledních letech vyvolávalo dílo ve společnosti velké emoce, několikrát se stalo terčem vandalského útoku. Odpůrcům vadila kontroverzní Koněvova minulost, podle historiků vedl krvavé potlačení povstání v Maďarsku v roce 1956 a působil v Berlíně v době výstavby zdi.

Před třemi lety nechalo tehdejší vedení šesté městské části sochu vojevůdce odstranit. Socha se stane součástí expozic v chystaném Muzeu paměti XX. století. Plocha na bubenečském náměstí je nyní volná, v uplynulých letech se zde konalo několik výstav.

Když komunální politici před pár lety rozhodli o odstranění sochy, zároveň určili, že ji nahradí Pomník Pražského povstání. Před třemi týdny schválili radní složení poroty, která vybere vítěze chystané soutěže.

V porotě jsou architekti, urbanisté, ale třeba i kritik umění a výtvarník. Nechybí ani zástupci vedení Prahy 6 a hlavního města. Porota by na svém ustavujícím dnešním zasedání měla dle Zemana určit přesné zadání soutěže a její termíny. Dle dřívějších informací zveřejněných radnicí bude úkolem soutěžících navrhnout nejen podobu pomníku, ale přijít i s vizí úprav navazujícího okolí.

„Cena sedm milionů korun za realizaci platí. Předpokladem pro dokončení je rok 2026 včetně veškerých okolních úprav náměstí. Popis fungování náměstí je součástí zadání, které bude definitivně potvrzeno rovněž v pondělí 24. dubna,“ sdělil Zeman.


Autor: Jan Puci

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

5. června 2023 ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

5. června 2023 v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Další články
Nahoru