dnes
Čtvrtek - skorojasno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Pražská politika

Pomník československým válečným letcům na Klárově

Stavební úřad Prahy 1 povolil vybudování pomníku československým válečným letcům z druhé světové války na pražském Klárově. ČTK to dnes řekl vedoucí stavebního odboru Oldřich Dajbych. Magistrátní památkáři s rozhodnutím nesouhlasí. Vadí jim, že úřad nepočkal na jejich stanovisko.

Proti rozhodnutí se proto odvolají, řekl ředitel památkového odboru Jiří Skalický. Pokud bude památník postaven, mohlo by pak podle něj hrozit jeho odstranění. Dvoumetrovou sochu okřídleného lva věnuje Česku britská komunita žijící v ČR. Autorem bronzového památníku je britský sochař Colin Spofforth. Socha by měla být odhalena 17. června za přítomnosti vnuka někdejšího britského ministerského předsedy Winstona Churchilla. Ambasáda a Praha 1 ji chtěly umístit na Klárově.

Památkáři z Národního památkového ústavu (NPÚ) vydali před několika dny záporné stanovisko, kterým pomník na Klárově odmítli. Lokalitu považují za nevhodnou, neodpovídá podle nich rozměrům památníku a vadí jim také, že v parčíku již jeden pomník je.

NPÚ vydal záporné stanovisko k umístění pomníku letcům na Klárově

Konečné stanovisko měli vydat magistrátní památkáři. Ti již avizovali, že budou názor kolegů z NPÚ respektovat. Podle Skalického bude rozhodnutí vydáno příští týden. Stavební úřad běžně na stanoviska ostatních úřadů čeká. V tomto případě ale podle Dajbycha nebylo možné počkat, protože hrozilo, že rozhodnutí nebude vydáno do 17. června, tedy data plánovaného odhalení. „Proto jsem rozhodl, jak jsem rozhodl,“ řekl.

 

 


Další články
Nahoru