dnes
Úterý - obcasny-dest
10°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
11°C
Polský gang byl na hlavním nádraží jako sehraná kapela. Nahlédněte do jeho not
Jeden ze zadržených zlodějů (uprostřed). Foto: Policie ČR

Polský gang byl na hlavním nádraží jako sehraná kapela. Nahlédněte do jeho not

Kriminalistům druhého policejního obvodu se podařilo rozkrýt a zadržet přímo při činu organizovanou skupinu čtyř mužů polské národnosti, kteří okrádali nic netušící cestující na pražském hlavním nádraží. Jednalo se o muže ve věku kolem čtyřiceti let, jednomu z nich však bylo dokonce třiašedesát.

Do Prahy začala skupina najíždět na začátku listopadu loňského roku, a to v pravidelných intervalech od čtvrtka do neděle. Po příjezdu do Prahy se muži ubytovali v hotelu v Praze 9. Na recepci vždy záměrně komolili svá jména nebo čísla občanských průkazů, aby nebyla odhalena jejich pravá totožnost.

Ráno se pak všichni vydali na hlavní nádraží. Každý z nich měl své zavazadlo, aby vypadali jako turisté. Do kufru si s sebou přibalili náhradní oblečení, aby se mohli i několikrát za den převléknout a nevzbuzovali pozornost okolí. „Na nádraží pak měli dokonale rozdělené role. Když se do stanice blížil mezinárodní vlak, rozmístili se odděleně po nástupišti a předstírali, že k sobě nepatří. Mezitím si však tipovali svojí potencionální oběť,“ uvedla mluvčí pražské policie Hana Jeřábková.

Zaměřovali se především na cizince, kteří již cestovali z České republiky pryč. V momentě příjezdu vlaku už měli vybranou osobu, kterou okradou. Ve chvíli, kdy vlak zastavil a cestující chtěl nastoupit, jeden z pachatelů ho předběhl a ochotně se nabídl, že mu pomůže s kufrem.

Vyvolali tlačenici při nastupování

gang-nahled

Jeden ze zadržených

Při nakládání zavazadla pak úmyslně zdržoval a vytvořil tak tlačenici, čehož využil druhý z pachatelů, přes ruku si přehodil šálu a stihl tak v mžiku prohledat kapsy a příruční zavazadlo nic netušícího člověka. Poslední dva zloději kryli „kolegy“ vlastním tělem a tlačili se na právě okrádanou osobu.
 
„Po krádeži nastoupili do vlaku spolu s ostatními cestujícími a vzápětí z něj vybíhali ven. Takovou rutinu zvládli zopakovat i třikrát za odpoledne. Krádežemi si zloději přišli na stovky tisíc korun. V jednom případě dokonce ukradli ženě z Rakouska tašku, ve které měla šperky v hodnotě téměř tři sta tisíc korun,“ pokračovala Jeřábková.

Kriminalisté však na základě několika nahlášených krádeží s podobným scénářem začali trestnou činnost skupiny rozkrývat a netrvalo dlouho a polskou organizovanou skupinu zadrželi. Z policejních databází se pak kriminalisté dozvěděli, že muži měli v minulosti uložen trest zákazu pobytu na území České republiky, a to z důvodu páchání majetkové trestné činnosti. Jakmile jim však trest skončil, okamžitě přicestovali zpět a pokračovali v krádežích.

Policie žádá další poškozené o spolupráci

Pachatelé jsou obviněni z trestných činů krádeže a neoprávněného opatření platebního prostředku, za což jim hrozí, zejména s přihlédnutím k tomu, že trestnou činnost páchali jako organizovaná skupina, až osmiletý trest odnětí svobody. V současné době jsou všichni čtyři ve vazbě a čekají na soud.
 
„Kriminalisté touto cestou žádají širokou veřejnost a případné další poškozené, kteří se domnívají, že je okradla právě tato skupinka mužů, aby se ihned přihlásili na jakékoliv služebně Policie ČR nebo na tísňovou linku 158,“ dodala policejní mluvčí Hana Jeřábková.


Ustlali si v opuštěném drážním domku, od jejich svíčky vznikl požár

8. listopadu 2017 v 18:43

Dnes hodinu po půlnoci vyslal operační důstojník hlídku pražské cizinecké policie do oblasti Florence, neboť byli tito policisté nejblíže místu začínajícího požáru. Na ten policisty upozornili pracovníci tamního autobusového terminálu.

Ptal se seniorky na přesný čas, z krku jí strhnul řetízek za tisíce

8. listopadu 2017 v 09:01

Policisté z místního oddělení Horní Počernice prošetřují případ, při kterém doposud neznámý pachatel využil  nestřeženého okamžiku a pětasedmdesátileté seniorce strhl z krku řetízek.

Překvapení v rozkroku: Asi málokdo by tušil, že si je schovala zrovna do kalhotek

7. listopadu 2017 v 17:32

Tisícovky cigaret pašovaných linkovým autobusem z Ukrajiny, mimo jiné i ve spodním prádle stevardky, odhalili v sobotu pražští celníci. V autobuse byla i puška s náboji. O den dříve celníci v Praze našli stovky litrů piva, vína a lihovin pašovaných rumunskou dodávkou.

Další články
Nahoru