Dnes Neděle - skorojasno 0°C
Zítra Pondělí - snih 1°C
Pondělí 16. 2. 2026
Svátek má Ljuba
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Polská filmová režisérka Agnieszka Holland převzala v Praze Cenu Karla IV.
Režisérka Agnieszka Holland na Staroměstské radnici. Foto: MHMP

Polská filmová režisérka Agnieszka Holland převzala v Praze Cenu Karla IV.

Polská filmová režisérka a scenáristka Agnieszka Holland ve čtvrtek na Staroměstské radnici převzala Cenu Karla IV., kterou uděluje Praha spolu s Univerzitou Karlovou. Jejím cílem je ocenit významné tuzemské i zahraniční osobnosti vědeckého, kulturního a společenského života. „Tato cena je pro mě důležitá, protože Praha a česká kultura pro mě byly důležité, není to jako dostat cenu v jiném městě," uvedla absolventka pražské FAMU.

Filmařka, která se díky studiu v Praze i práci na českých či koprodukčních projektech podle svých slov pokládá trochu i za českou filmařku poté vystoupila s projevem, v němž se vyjádřila k dnešní době a pozici tvůrce. Připomněla konstatování George Orwella, že svět ovládla monstra, poukázala na nutnost mezinárodní spolupráce a varovala před populisty a cynismem moci a mimo jiné kritizovala amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„Procházíme hlubokou civilizační proměnou srovnatelnou s vynálezem knihtisku nebo průmyslovou revolucí. Nové způsoby a komunikace a rychlost šíření neověřených informací představují nebezpečí," konstatovala.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) ve svém projevu zdůraznil, že letošní laureátka Ceny Karla IV. spojuje talent s morálním postojem a odvahou.

Holland loni obdržela medaili Artis Bohemiae Amicis, kterou oceňují ministři kultury lidi, kteří dlouhodobě a významně přispěli k šíření dobrého jména české kultury doma i v zahraničí. V červnu 2014 převzala na českém ministerstvu zahraničí ocenění Gratias agit a posléze na polské ambasádě vyznamenání Bene merito, v obou případech za posilování mezinárodní prestiže dané země v zahraničí.

Varšavská rodačka je známá například minisérií Hořící keř (2013), kterou věnovala památce Jana Palacha. Začínala jako asistentka režie u hvězd polské kinematografie Krzysztofa Zanussiho a Andrzeje Wajdy. Poté natočila několik filmů.

V 80. letech emigrovala do Francie a nyní žije převážně v USA. Na svém kontě má více než 30 filmů, její snímky pravidelně bodují na filmových festivalech, ale také mnohdy budí vášně. Takovým je například film o migrační krizi Hranice, kterým pobouřila řadu polských politiků a kvůli kterému čelila i výhrůžkám.

V roce 2020 měl premiéru její koprodukční film Šarlatán, který se zabývá osudem českého léčitele Jana Mikoláška. Její další koprodukční snímek z roku 2017 Přes kosti mrtvých se odehrává v česko-polském pohraničí. Šarlatán a Hořící keř uspěly při vyhlašování cen v zahraničí i v Česku, kde získaly České lvy i Ceny české filmové kritiky.

Nový počin Holland, česko-německo-polský snímek Franz, byl uveden na festivalech v Torontu nebo v hlavní soutěži festivalu v San Sebastiánu. Získal čtyři ceny včetně Stříbrného lva za nejlepší film na 50. ročníku Festivalu polského filmu v Gdyni. Na výběrový seznam 15 filmů v kategorii zahraničních snímků na cenu Oscar se však Franz nedostal. Drama o pražském židovském německy píšícím spisovateli Franzi Kafkovi má dvě nominace na Evropské filmové ceny. Vyhlášení vítězů se uskuteční 17. ledna v Berlíně.


Autor: ČTK

Červené knihobudky v Praze 7 budou opraveny a zrenovovány

14. února 2026 v 18:46

V pondělí 16. února dojde k dočasnému odstranění červených knihobudek, které jsou umístěny na Strossmayerově a Řezáčově náměstí, v parčíku v Tusarově ulici a v ulici U Průhonu.

Praha 4: Setkání se starostou i prohlídka radnice

13. února 2026 ve 14:03

Praha 4 zve ve čtvrtek 26. února v 10 hodin na neformální setkání se starostou Ondřejem Kubínem (ODS). Přijďte si u kávy popovídat o tématech, která vás zajímají nebo trápí. Prostor bude věnován aktuálním projektům, plánovanému rozvoji městské části i vašim podnětům k tomu, co by se podle vás mělo...

Praha 14: Na výstavu ledových soch mohou místní za výhodnou cenu

13. února 2026 v 11:40

O výstavu ledových soch u obchodního centra na Černém Mostě je velký zájem, a navíc se pomalu, ale jistě blíží ke konci. Organizátoři rozhodli o poskytnutí další, dodatečné slevy pro občany Prahy 14.

Letňany: Odvoz elektroodpadu zdarma

13. února 2026 v 08:18

Příští týden si můžete nechat zdarma odvézt elektroodpad.

Další články
Nahoru