Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 9°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Polovina Pražanů se na silnicích bojí nehody, ukázal průzkum
Jízda po Praze vyžaduje kvůli silnému provozu pevné nervy a trpělivost. Foto: Jan Puci

Polovina Pražanů se na silnicích bojí nehody, ukázal průzkum

Až 53 procent Pražanů se na silnicích necítí bezpečně. V porovnání s ostatními evropskými metropolemi se tak Praha v oblasti vnímané dopravní bezpečnosti řadí na předposlední příčku, vyplývá z průzkumu společnosti Cyclomedia, která se specializuje na digitální vizualizaci veřejného prostoru. Třetina obyvatel hlavního města ve studii uvedla, že mají kvůli obavám z nehody strach vydat se do provozu. Za rizikovou považují zejména jízdu na kole.  

Průzkumu s názvem Urban Road Safety Index 2022 se zúčastnilo celkem 3 890 respondentů z 16 měst Evropy, z toho 300 obyvatel Prahy. Cílem bylo zjistit, jak občané posuzují bezpečnost a komfort svého města, zejména v oblasti dopravy. Výsledky nejsou pro českou metropoli příliš příznivé. 

Pražská doprava budí strach 

Třetina účastníků pražského provozu má na silnících obavy z nehody. Praha se tak řadí na třetí nejhorší příčku, za Řím (37 procent) a Bratislavu (35 procent). Podobně je na tom v dalším sledovaném parametru: 27 procent obyvatel Prahy v průzkumu uvedlo, že bylo dosud účastníky dvou a více nehod. 

Nelichotivou první příčku obsadila Praha v oblasti rizikových křižovatek. 67 procent Pražanů raději volí zajížďku, aby se nebezpečným křižovatkám vyhnulo. Pouze 55 procent obyvatel metropole přitom ví, kam nebezpečné křižovatky a další rizikové dopravní situace hlásit. 

Dobře nevychází hlavní město ani v žebříčku spokojenosti s množstvím parkovacích míst. Praha skončila třetí nejhorší, spokojenost s parkovacími kapacitami vyjádřilo pouhých 17 procent pražských respondentů. Horší parkovací situaci reflektují pouze Římané a obyvatelé Bratislavy, uvádí průzkum. 

Z průzkumu také vyplývá, že situaci v očích obyvatel evropských metropolí zhoršil nástup sdílené dopravy. Jde například o sdílená kola, elektrické koloběžky či skútry. Ve většině měst přisuzuje sdíleným dopravním prostředkům vinu za více nehod přes polovina dotazovaných. 48 procent Pražanů se domnívá, že by bezpečnosti ve městě pomohlo také zlepšení kvality a oprava komunikací. 

Bezpečně na kole? Raději autem

Samostatnou kapitolou je pak pražská doprava pro cyklisty. 78 procent se z důvodu bezpečnosti vyhýbá jízdě na kole ve tmě. 66 procent pražských cyklistů má pocit, že silnice nejsou dostatečně osvětlené, což zvyšuje nebezpečí nehody. 88 procent Pražanů se cítí bezpečněji v autě než na kole, což je druhá nejvyšší hodnota ze všech sledovaných měst. Prahu v tomto ohledu překonal pouze Řím (90 procent). 

„Pravidelná kontrola stávající dopravní infrastruktury, snazší plánování její údržby a průběžné zlepšování je jednou z častých oblastí, kde se uplatňují data z mobilního mapování. To je doména, jak se může každý přesvědčit díky naší spolupráci s Mapy.cz. Pomáháme zvyšovat bezpečnost obyvatel i nástroji AI, které odhalí smazané čáry, chybějící značky nebo díry v asfaltu tak jako to děláme v Holandsku, Německu nebo Vídni. Průzkum jasně říká, že to je potřeba asi nejen v Praze,“ říká Petr Panec, Business Development manažer společnosti Cyclomedia. 

Problematický vztah mezi českými cyklisty a řidiči potvrzuje i celorepublikový průzkum realizovaný společností KANTAR. Vyplývá z něj, že se v provozu na českých silnicích cítí bezpečně pouze třetina cyklistů. 

Většina proto dává přednost jízdě mimo silnice. Podle 48 procent dotazovaných cyklistů jezdí řidiči příliš rychle, 35 procent za problém označuje i nedodržování dostatečné vzdálenosti při předjíždění. Celkově je v české populaci zastoupeno 66 procent obyvatel, kteří jsou jak řidiči, tak i cyklisty. 

Na silnicích chybí respekt

„Městská cyklistika má svoje specifika. Lidé jsou často nervózní, cítí se ohrožení, domnívají se, že je ostatní zdržují a nerespektují. Důležitá je ohleduplnost, víc než kde jinde. Většina lidí jsou cyklisté i řidiči zároveň. Nemá tedy smysl se navzájem lustrovat. Důležité je začít u sebe. Mám zkušenosti například z Maastrichtu, kde jsem jezdila na kole často. Tam vzájemné soužití cyklistů a motoristů funguje dobře. Je jedno, jestli jsem za volantem nebo v sedle, stačí respekt,“ říká Michaela Kreuzigerová, zakladatelka projektu Dám respekt, který se dlouhodobě zaměřuje na zlepšení vztahů mezi řidiči a cyklisty.


Autor: Karel Netolický

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

26. února 2024 v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

Praha 14: Postupné uzavření Hloubětínské ulice

26. února 2024 v 09:34

Od 4. března do 31. října bude postupně uzavírána Hloubětínská ulice. Důvodem je rekonstrukce vodovodního řadu a kanalizace. Uzavírky budou celkem čtyři.

Prahu 14 v březnu čekají hned dvě dopravní omezení

23. února 2024 ve 13:40

Chlumeckou ulici v Praze 14 čekají hned dvě dopravní omezení. První souvisí se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí a proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech.

Demolice zavřené části Libeňského mostu začne zhruba za dva měsíce

21. února 2024 ve 13:35

Silničáři začnou bourat nyní uzavřenou část pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce na přelomu letošního dubna a května. Do konce února přeloží inženýrské sítě a rovněž začnou v této části odstraňovat tramvajové koleje. Na úterním jednání výboru pro dopravu pražského magistrátu to řekl...

Flixbus kvůli blokádě přesune autobusy z hlavního nádraží na Florenc

18. února 2024 v 10:31

Autobusový dopravce Flixbus v pondělí v souvislosti s pražskou blokádou zemědělců přesune odjezdy autobusů ze zastávky u hlavního nádraží na autobusové nádraží Florenc. Dopravce podle mluvčího Tomáše Beránka pro řidiče vytipoval několik objízdných tras, autobusy se budou magistrále vyhýbat....

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok je pro auta uzavřen

17. února 2024 v 15:13

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok na Jenerálce je v havarijním stavu. Odhalil to posudek Kloknerova ústavu. Důvodem je významné podemletí obou jeho opěr.

Další články
Nahoru