Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Politolog Pehe si utahuje z Ovčáčka i Zemana, nešetří je. A není sám
Pražský hrad, sídlo prezidenta České republiky, pohledem z promenády pod Petřínem. Na současnou hlavu státu i lidí, kteří ji obklopují, směřuje politolog Jiří Pehe často svou kritiku. Foto: Karel Netolický

Politolog Pehe si utahuje z Ovčáčka i Zemana, nešetří je. A není sám

Politický analytik a spisovatel Jiří Pehe svými vyjádřeními neskrývá zášť k osazenstvu Pražského hradu. Prezidentem Milošem Zemanem počínaje, jeho mluvčím Jiřím Ovčáčkem konče. Dění uplynulých desítek hodin mu dodalo kritickou munici.

Páteční „přeřeknutí“ prezidentova kancléře Vratislava Mynáře, když nastupujícímu ministrovi zahraničí Janu Lipavskému přiřadil titul magistr, aby se obratem opravil, již komentoval kdekdo. 

Ani Pehe si nenechal ujít příležitost. A volil sarkasmus, jak je u něj dobrým zvykem. „Nejlepší zábava v Česku zřejmě má být, když se záměrně řekne, že je někdo magistr, aby se pak mohlo s ironií říct, že je vlastně bakalář,“ napsal. 

A když se aktuálně díky nemlčícímu taxikářovi provalilo, že se prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček opil a usnul v autě, až pro něj museli přijet policisté a záchranáři, Pehe byl u vytržení.

Nic naplat, že se Ovčáček v sobotu kál a na Twitter stručně napsal: „Omlouvám se a prosím o odpuštění.“ Dle přehršle reakcí z veřejného prostoru vyslyšen nebyl. A přisadil si i Pehe. 

„Dělat si legraci z Ovčáčka, že ho transportovali do Ústřední vojenské nemocnice s dvěma promile, je trochu nespravedlivé, když zvážíme, že dělá mluvčího politikovi, který ve výši dosažených promile a doby udržování těchto vysokých met patří možná do Guinessovy knihy rekordů,“ napsal Pehe. (V této nemocnici byl nedávno hospitalizován desítky dní prezident Miloš Zeman, pozn. autora.) 

Pehe si také neodpustil výsměšné rýpnutí s ohledem na skutečnost, že Ovčáček dlouhodobě zveřejňuje žalmy a prezentuje se jako nábožensky založený člověk. 

„Běda bohatýrům zdatným v pití vína, mužům udatným v míchání opojných nápojů. (Izajáš 5,22),“ vtipkoval Pehe. Následně položil řečnickou otázku: „Nevíte, je v žalmech něco na téma „ož*at se jako prase”?“ 

Jak již bylo uvedeno, z Ovčáčka si nyní utahuje kdekdo. Na internetu koluje řada vtípků odkazujících na jeho alkoholový exces.

Připojili se i straničtí kolegové nového ministra zahraničí Jana Lipavského, kteří tak „vrací úder“ za páteční „přeřeknutí“ Ovčáčkova nadřízeného, prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. 

Ten při pátečním jmenování členů vlády do funkce uvedl, že Lipavský je magistr, aby to vzápětí opravil na správný titul bakalář. Mimo jiné, právě nedostatečné dosažené vzdělání Zeman uváděl jako jeden z důvodů, proč byl proti Lipavského jmenování. 

Olomoucký radní z České pirátské strany Martin Šmída uvedl, že Jiří Ovčáček je podezřelý, že právě on oslavil konec Babišovy vlády zdaleka nejvíc z celé republiky.


Autor: Karel Netolický

Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Poslankyně Zajíčková: Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících obsahuje řadu smysluplných změn

17. dubna 2022 v 06:28

Návrh novely například zavádí adaptační období pro začínající učitele, které by mělo snížit riziko brzkého odchodu mladých učitelů ze školství. Další významnou změnou je ukotvení uvádějícího, provázejícího i třídního učitele a garance platů pedagogických pracovníků navázáním na průměrnou mzdu...

Vyjádření pražských politiků k napadení Ukrajiny

24. února 2022 v 16:21

Pražští zastupitelé dnes schválili okamžitý finanční dar ve výši 10 milionů korun humanitární organizaci Člověk v tísni na pomoc obyvatelům Ukrajiny, která se v noci na čtvrtek stala terčem ozbrojené invaze ze strany Ruska. Na potřebě pomoci Ukrajině a potřebě vyjádřit s ní solidaritu se shodují...

Udženija: Kvůli asociální a diskriminační politice se Pražané bojí o střechu nad hlavou

24. února 2022 v 11:36

„Adam Zábranský, pražský radní pro bydlení a transparentnost za Pirátskou stranu se v médiích rád chlubí, co všechno dělá pro to, aby Pražané měli dostupné bydlení. Realita je ale opačná. Kvůli nové strategii magistrátu musí nájemci místo smlouvy na dobu neurčitou každé dva roky čekat na...

Stárek: Soutěže dle pravidel České komory architektů se v Praze 6 osvědčily

6. února 2022 ve 21:44

Místostarosta Prahy 6 pro územní rozvoj a veřejný prostor Jakub Stárek (ODS) se v aktuálním komentáři vrátil k lednovému rozhodnutí vedení městské části, které schválilo výsledky architektonické soutěže o návrh podoby plánované novostavby léčebny pro dlouhodobě nemocné (LDN) v Drnovské ulici...

Další články
Nahoru