dnes
Úterý - jasno
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
Politika se přímo dotýká i mladých lidí, říká  kandidátka lidovců Tereza Procházková
Mladá politička Tereza Procházková. Foto: archiv

Politika se přímo dotýká i mladých lidí, říká kandidátka lidovců Tereza Procházková

Tereza Procházková získávala životní, studijní i pracovní zkušenosti u našich západních sousedů, pracovala dokonce v týmu poslance brandenburského zemského sněmu. V říjnových volbách se členka KDU – ČSL pokusí dostat do Poslanecké sněmovny. V rozhovoru pro server Pražský patriot vysvětluje, čím ji zaujali lidovci, co si myslí o působení mladých lidí ve veřejném životě a jak vidí  této v této oblasti srovnání s Německem. Naznačila také, jaké by byly v případě zvolení její priority ve funkci poslankyně, hovořila o vzdělávacím systému a dalších tématech.

Tereza Procházková

Narodila se v roce 1987 v Praze.

Před dvěma lety úspěšně ukončila na Univerzitě Karlově studium v oboru Česko – německá studia.

Od roku 2010 pracuje jako projektová manažerka pro německou firmu.

Od roku 2006 se aktivně účastnila celé řady projektů v českém, německém a česko – německém kulturním prostředí.

V letech 2007 až 2013 působila v Česko-německém fóru mládeže.

V roce 2010 stála u zrodu česko-německého komorního souboru.

Rok pracovala v týmu poslance za CDU Gordona Hoffmanna.

Během studia v bavorském Regensburgu byla členkou v předsednictvu Junge Union Regensburg-Stadt.

V šestadvaceti letech máte za sebou již zajímavé pracovní zkušenosti, přesto, necítíte se na poslankyni příliš mladá?
V politice se aktivně angažuji od svých 23 let. V sousedním Německu jsem prošla tvrdou politickou školou. Nejprve jako praktikantka, později členka týmu poslance CDU ve Spolkové zemi Brandenburg a předsednictva Junge Union v bavorském Řezně, kde jsem byla krátce po svém příchodu zvolena obvodní manažerkou a tajemnicí na městské úrovni.

Naší zemi chybí mladí a zároveň zkušení politici. To jsem si uvědomila již ve svých sedmnácti letech, a proto jsem se rozhodla odjet do Německa, nasbírat zkušenosti, vrátit se zpět a pokusit se vnést svěží vítr do politické kultury naší země. Myslím si, že jsem na tuto funkci připravena lépe, než mnozí z poslanců, kteří v roce 2010 usedli do křesel dolní komory parlamentu ČR.

Do KDU-ČSL jste vstoupila loni. Čím Vás lidovci zaujali, abyste své působení v politice spojila zrovna s nimi?
V Německu mi celá řada lidí položila otázku, v jaké straně se v Čechách angažuji. Má odpověď byla prostá: v žádné. Proč? Protože mi žádná z nich nebyla blízká. CDU i CSU ve mne vyvolala velké sympatie. Teprve později jsem začala přemýšlet nad tím, jaká strana by jim mohla být nejblíže. Ihned po svém návratu do ČR jsem oslovila pražské lidovce a využila nabídku stáže. O pár měsíců později jsem vstoupila do strany. Proč? KDU-ČSL mne oslovila svoji otevřeností, svým entuziasmem, snahou postavit se znovu na nohy. Pochopila jsem, že s CDU/CSU má hodně společného. Především to, že její filosofie je postavena na základních lidských a morálních hodnotách, které z mého hlediska zaručují zdravý vývoj společnosti jako takové.

V jakékoli cizí země budete vždy cizincem

Proč jste se rozhodla vstoupit do politického života? Kdy jste se začala zajímat o politiku?
Myslím si, že absence občanské společnosti, společenské soudržnosti a občanského či politického vzdělávání v České republice je závažným deficitem, který narušuje samostatnost, životaschopnost a prosperitu naší země. Jak jsem již zmínila, svoji angažovaností bych chtěla vnést svěží vítr do politické kultury naší země. Němečtí politici mě naučili, že politika se dá dělat i poctivě.

Když porovnáte Českou republiku s Německem, kde jste pobývala, myslíte, že jsou mladí lidé u nás dost aktivní ve veřejném životě, nebo oproti zahraničí zaostáváme?
Ve srovnání s Německem je v České republice zájem nejen mladých lidí aktivně se podílet na spoluutváření veřejného života, ať na politické či společenské úrovni, podstatně nižší.

Mnoho mladých lidí žije v přesvědčení, že se jich politika přímo netýká. Často mávají rukou nad tím, co se kolem nich děje. Omámeni deziluzí „utíkají“ do zahraničí a opouštějí vlastní rodnou zemi, která je potřebuje. Odcházejí v přesvědčení, že v cizině najdou uznání a lepší uplatnění. Většina z nich si však neuvědomuje fakt, že ať přijdete do jakékoli cizí země, všude budete cizincem.

Lidé jsou demotivováni, zklamáni a znechuceni

prochazkova-tereza-1-nahled Od mnoha lidí jsem již slyšel, že by do politiky šli, ale že to je špinavé a tvrdé prostředí, ve kterém vládnou zavedené struktury, a nováček nemá šanci prosadit se. Předpokládám, že s tím nesouhlasíte, že?
Situace v ČR není ideální. I v Německu bojují s korupcí, politickými skandály, ale ne v takové míře jako u nás. To, že se politická kultura topí v morální krizi, je smutný fakt. A právě proto bychom se měli nad sebou zamyslet a snažit se s tím něco dělat.

Já jsem přesvědčena o tom, že se nováček prosadit může. Kdyby tomu tak nebylo, tak by mne KDU-ČSL prakticky rok po přijetí do strany nepožádala o podporu při volbách do Poslanecké sněmovny.

Proč si myslíte, že to tak je?
Je nesmírně důležité věnovat pozornost těm, kteří svojí angažovaností chtějí přispět k rozvoji naší země. Poskytnout těmto lidem prostor, podporu a motivaci k realizaci svých nápadů, inovací, by mělo být prioritou každého sociálního státu. Povinností státu je tyto lidi nejen motivovat, ale i jejich práci ocenit. Současná situace v našem státě je kritická. Lidé jsou demotivováni, zklamáni, zmateni a znechuceni.

Sama nemám šanci něco změnit. Svoji společenskou a politickou angažovaností se ale mohu pokusit lidi kolem sebe motivovat, přesvědčit je, že odejít do zahraničí není řešením nebo sedět doma a sdílet se stovkami „kamarádů“, „co se mi právě honí hlavou“.

Na co byste se v Poslanecké sněmovně zaměřila, jaké by byly Vaše priority?
Ráda bych se věnovala kulturní a vzdělávací politice. Chtěla bych navázat dialog a aktivněji spolupracovat s našimi sesterskými stranami z okolních států.

Je tu málo kvalifikovaných a motivovaných učitelů

Všiml jsem si, že jedním z Vašich předvolebních hesel, nebo řekněme myšlenek, je věta: „Vzájemný dialog – klíč k úspěchu?“ Můžete vysvětlit, co tím myslíte?
Našim politikům chybí schopnost komunikovat, zajímat se o druhé. Politik má reprezentovat a hájit zájmy svých občanů. Bolí mne u srdce, když slyším nářek celé řady neziskových organizací a iniciativ, které ve svém volném čase, za nulové ohodnocení, pracují na projektech, které politici bez jakéhokoli zájmu ihned smetou pod stůl.

Umět lidem naslouchat, s lidmi komunikovat, hájit zájmy svých občanů, je to, co valné většině politiků chybí. Proto jedna z mých vizí je podpořit dialog mezi politiky, neziskovým sektorem a občany.

Co je podle Vás největší slabina našeho vzdělávacího systému?
Slabých míst v českém vzdělávacím systému bychom našli celou řadu. Největší slabinou je nedostatek financí a mladých, kvalifikovaných, motivovaných učitelů. Společným problémem vzdělávacího systému, trhu práce a zaměstnavatelů, je vysoká nezaměstnanost mezi absolventy středních škol, a nárůst nezaměstnanosti mezi absolventy vysokých škol.

Jak úroveň fungování tohoto systému pozvednout? Vím, že to asi popsat v několika větách nelze, ale zkuste alespoň naznačit, kde by se mělo začít?
Základem každé úspěšné školy je dobrý a motivovaný učitel. Toto povolání je z mého hlediska podceňováno. Mzdy učitelů bývají téměř o polovinu nižší než v okolních státech. Jednoznačně podporuji navýšení prostředků na mzdy učitelů.

Příprava na učitelské povolání by měla být nastavena tak, aby odpovídala dnešním potřebám žáků. Věnovat větší pozornost vyučování orientované na rozvoj osobnosti, schopnost žáky motivovat, zapojit do mezinárodních projektů, naučit se kriticky přemýšlet.

KDU-ČSL se nesesype při sebemenším zemětřesení

prochazkova-tereza-2-nahled Zajímáte se také o komunální politiku? Pokud se po předčasných volbách nestanete poslankyní, chtěla byste kandidovat příští rok v komunálkách?
Ano, v takovém případě začnu ihned po volbách pilně pracovat ve „svém“ regionu – tedy na Praze 5, kde bych příští rok v komunálkách kandidovala.

Na komunální úrovni jsem prakticky začínala. Když jsem začala pracovat v brandenburském zemském sněmu, uvědomila jsem si, jak je důležité komunální politikou projít, protože tam se naučíte právě to, co jsem před chvílí zmínila- komunikovat s lidmi, naslouchat jim, pokusit se společně problémy v daném regionu pojmenovat, řešit. V Německu jsem doposud nepoznala poslance, který by komunální politikou neprošel.

Lidovcům se v posledních parlamentních volbách v Praze moc nedařilo, získali tu jen něco málo přes dvě procenta hlasů. Jakými argumenty byste se snažila nerozhodnutého voliče z metropole přesvědčit, aby dal nakonec hlas právě lidovcům?
KDU-ČSL je dle mého názoru v tuto chvíli jedinou konzervativní a nezkorumpovanou stranou, která se nesesype jako domeček karet při sebemenším zemětřesení. Na rozdíl od nově vzniklých stran má za sebou více jak stoletou tradici. Je stranou, která si uvědomila, že politiku je potřeba stavět na základních lidských hodnotách.

Po nedávném vítězství CDU a CSU ve volbách v sousedním Německu v lidoveckých kruzích koluje takové volební motto: „chcete se mít jako v Německu, volte jako v Německu“- já myslím, že je to výzva. A KDU-ČSL je z mého hlediska připravena jít ve šlépějích svých německých protějšků.
Já pevně věřím, že lidé po druhé neudělají tu stejnou chybu jako při minulých volbách a nepůjdou volit strany, jejichž jediným uměním je ovládat společnost svými penězi.

Hlasovala bych proti koalici s komunisty

Nezažila jste komunistický režim. Měla byste problém v politice spolupracovat s komunisty?
Komunistický režim jsem sice neprožila jako mí rodiče, ale intenzivně jsem se jím během svých studií zabývala. Kdyby mělo dojít k situaci, že by KDU-ČSL byla nabídnuta možnost vytvořit koalici s ČSSD a KSČM, jsem přesvědčena o tom, že se na takové vládě podílet nebude. Kdybych měla v tuto chvíli odpovědět jen za sebe, tak já bych hlasovala jednoznačně proti tomuto návrhu.

Kde by Vás mohli potenciální voliči před volbami osobně vidět, nebo jak by s Vámi mohli komunikovat?
Každou středu do voleb budu od 17do 19 hodin v pražské kavárně Louvre na Národní Třídě. Jakékoliv dotazy ráda zodpovím přes email, který zní Tepro@seznam.cz či prostřednictvím Facebooku. Na mých webových stránkách www.terezaprochazkova.cz najdete vše o mém politickém i společenském angažmá.


Autor: Renata Rákosová

Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru