dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Političtí lídři kandidující v Praze hrají vabank, říká politolog. U koho to může být rána mimo terč?
TOP 09 vsadila v Praze dle očekávání na svého lídra Karla Schwarzenberga. Foto: Karel Kreml / top09.cz

Političtí lídři kandidující v Praze hrají vabank, říká politolog. U koho to může být rána mimo terč?

Jedním ze specifik kandidátek sestavených pro předčasné parlamentní volby je fakt, že v Praze stojí v jejich čele straničtí lídři a největší esa konkrétních partají. „Jejich touha prezentovat se v Praze může být i kontraproduktivní – zatímco v regionech často existuje odpor k pragocentrismu, v metropoli je zase přítomna jakási pragocentrická nafoukanost,“ tvrdí politolog Zdeněk Zbořil.

PhDr. Zdeněk Zbořil

Politolog

Narodil se v roce 1938 v Praze.

Vystudoval historii, indonesistiku a politologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Věnuje se především přednáškové, poradenské a konzultační činnosti v oblasti společenských věd a lidských práv, a komentování politiky.

Udělaly podle vás politické strany dobře, když do Prahy většinou nasadily celorepublikové lídry – Němcovou, Schwarzenberga, Babiše, Lišku…?
Předpokládám, že lidé, kteří v Praze kandidují, jsou zkušení politici a mají jistou míru intuice. Hrají vabank. Domnívají se, že kdo vyhraje v Praze, bude automatickým lídrem i po volbách. Nejde jim ale jen o to vyhrát jeden nad druhým. Oni kalkulují jinak než veřejnost a politologové. Chtějí se prostě v Praze i ukázat.

A jak mohou pražské voliče oslovit?
Vhledem k chaotickému a rychlému sebe rozpuštění sněmovny se budou lidé orientovat hlavně podle tváří a barev – zda je to modrá, oranžová nebo rudá. Nebudou příliš vnímat prázdná a bezmyšlenkovitá hesla. Hesel se chytnou snad jen v případě Babišova ANO. Ta jsou totiž formulována trochu neobvykle. Je to jiné, než jazyk dlouholetých politiků, kteří pořád něco předjímali, měli nějaké priority, pohybovali se napříč politickým spektrem, a tento odporný žargon používají stále.

zboril-nahled

Zdeněk Zbořil

A co programy stran? Na ty Pražany nikdo nenaláká?
Všechno jede trochu v hysterii. Politici musí sestavit kandidátky, pohádat se, uklidnit se… Programy proto skoro nikdo číst nebude. Autoři programů navíc budou více než kdy dřív opisovat jeden od druhého: všem půjde o podporu vědy, školství, o sociální jistoty… Některá témata nám však neprozradí, ta se dozvíme až po volbách. Tak to bylo třeba s církevními restitucemi, s těmi se nikdo před volbami příliš nechlubil. A jak hodně se pak o nich jednalo! Takže je vlastně jedno, co strany lidem předloží. Lidé budou volit na základě buď pozitivních, nebo negativních emocí.

Bude to mít v Praze opět těžší levice?
Levice to má v Praze vždycky těžší. Pokud bude hrát na 20 procent jako v minulosti, neumím odhadnout témata, jaká by si mohli levicoví lídři pro Prahu vymyslet. Že se nebude šidit na tunelech jako je Blanka, tomu asi nikdo neuvěří. Hlavně ale pořádně nevím, kdo je levice…

Mám na mysli především ČSSD, kterou v Praze vede odborář Jaroslav Zavadil, a KSČM pod vedením předsedkyně pražské organizace Marty Semelové…
Ti jsou čitelní a platí pro ně, co jsem říkal před chvílí. Ale dnes i programy TOP 09 a ODS vypadají, jako by byly od levice, i když tak ty strany samozřejmě nikdo nevnímá. Všimněte si také, jak nezabral termín Karla Schwarzenberga, že TOP 09 není levicí ani pravicí, ale stranou konzervativní. Je to blízko pravdě, ale přesvědčen je o tom asi jen on. Jiní mluví o liberálním konzervatizmu, což je taková zvláštní česká anomálie. Neumějí přitom ani vysvětlit, co to ten konzervatizmus je. Kdysi o něm mluvil třeba Petr Nečas, který ale svými činy – zejména v privátní sféře – tradiční konzervatizmus značně narušil.

A které subjekty jsou podle vás nečitelné?
Třeba Babišovo ANO, SPOZ, Okamura… U těch opravdu nevím, zda jsou praví, nebo leví. Takže se nám levice a pravice zformuluje až po volbách. Až potom to poznáme. Ty pojmy jsou totiž mnohdy jakkoli použitelné i zneužitelné. Každá strana je naplňuje jiným obsahem. Třeba pan Babiš to obchází tím, že říká, že je středo-pravicový. Co to ale proboha je? Jde o to si jen přilepit marketingovou značku. Když některé subjekty uvidí, že je levice úspěšná, klidně se začnou prohlašovat zase za středo-levicové.

Když kandiduje Pražan mimo Prahu, místní to neradi vadí. Může se totéž stát i v metropoli? Že lidé odmítnou ty, kteří s hlavním městem nejsou spjati?
To je zajímavá otázka, neumím na ni ale příliš odpovědět. Je pravda, že touha prezentovat se v Praze může být i kontraproduktivní – zatímco v regionech často existuje odpor k pragocentrismu, v Praze je zase přítomna jakási pragocentrická nafoukanost. I zběsilý český maloměšťák se chce prezentovat jako aristokrat. Nevím, jak v Praze lidé přijmou třeba již zmíněného pana Babiše – i když úspěšní podnikatelé, kteří se zde koncentrují, na něj možná slyšet budou. Odvážná je třeba Miroslava Němcová, která v minulosti kandidovala na Vysočině – osobně si myslím, že její kandidatura v Praze je rána mimo terč.

Anketa

Již víte, koho budete volit?

77%
(77%)
14%
(14%)
Přijdou podle vás Pražané k volbám v hojném počtu?
To bude zajímavé a netroufnu si to odhadnout. V Praze se vždy volí hlavně v pátek. Uvidíme, zda se TOP 09 podaří zmobilizovat své voliče, nebo jestli odjedou na chaty či na golf. Záležet bude především na politicích, koho se jim podaří zvednout ze židlí a z hospod. Po těch velkých zklamáních lidí z politiky to lehké nebude.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru