dnes
Pátek - polojasno
10°C
zítra
Sobota - oblacno
11°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
13°C
Politický vězeň Jakub Čermín má v Praze 6 pamětní desku
Odhalení desky předcházel krátký vzpomínkový akt na Jakuba Čermína. Zleva stojí místostarosta Prahy 6 Jan Lacina, Čermínova dcera Markéta Čermínová a Mons. Petr Piťha. Foto: JP

Politický vězeň Jakub Čermín má v Praze 6 pamětní desku

Pamětní deska Jakubu Čermínovi byla v pátek odpoledne slavnostně odhalena na domě v ulici Jaselská v Praze 6, kde vězeň fašistické a komunistické diktatury, nositel Čs. válečného kříže a Řádu T. G. Masaryka a čestný občan Prahy v letech 1960 až 2009 žil.

JUDr. Jakub Čermín se narodil v roce 1917. V roce 1939 byl zatčen a transportován do koncentračního tábora Sachsenhausen, odkud byl po třech letech propuštěn. V padesátých letech byl za údajnou velezradu ve zmanipulovaném procesu odsouzen na šest let. Nakonec byl propuštěn a v roce 1968 rehabilitován. Od roku 1991 byl předsedou Českého svazu bojovníků za svobodu.

deska-cermin Úvodní slovo při páteční vzpomínkové akci spojené s odhalením desky pronesl Mons. Petr Piťha, k přítomným hostům pohovořila i Čermínova dcera Markéta Čermínová. „Tatínkovo poselství je v dnešní době aktuálnější každým dnem víc a víc. Stateční a odváží lidé, kteří mají odvahu v každé době říkat, co považují za správné, i když je to populární, jsou vždy vzorem. Bez nich by tato společnost nemohla přežít,“ uvedla Čermínová.

Odhalení desky se zúčastnili i zástupci politického vedení Prahy 6. Místostarosta Jan Lacina (STAN) řekl, že Jakub Čermín je jeden z lidí, které v naší historii reprezentovali fenomén hrdosti a svobody.

dum-cermin „Jsou to hodnoty, kterým v naší zemi 20. století nesmírně naložilo. Lidí, kteří byli schopni držet vztyčenou hlavu i přes to, co za svůj postoj schytali, moc nebylo. Těmto lidem v Praze 6 rádi odhalujeme desky a připomínáme si je,“ sdělil místostarosta, podle kterého by se ještě letos mohly v šesté městské části objevit další dvě pamětní desky. Výtvarníkovi Kamilu Lhotákovi a významnému českému skautovi Jiřímu Navrátilovi.

Statutární místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS) řekl, že nově odhalená pamětní deska je součástí dlouhodobého projektu šesté městské části, který dává najevo, že v Praze 6 žily osobnosti, které do průběhu dějin měly co říct. „ A doktor Čermín byl jednou z nich,“ uvedl Stárek.

„Jsem rád, že tato pamětní deska upozorňuje kolemjdoucí na to, že pan Čermín existoval. Spousta lidí ho ani nezná, což jsem si ověřil i ve svém okolí. A to je určitě škoda, jeho dopad do toku ději byl velký,“ dodal.

Odhalení desky se zúčastnil i radní Prahy 6 Marián Hošek (KDU-ČSL). „Pan Čermín se zasloužil o novou tvář naší země a byl velkou inspirací, abychom bojovali za jeho myšlenky. Poselství jeho odkazu je oddanost myšlenkám a kořenům této země,“ řekl.


Praha 5: Přijďte diskutovat o věcech, které vás zajímají, které řešíte, nebo vás trápí

Včera v 18:34

Starostka Renáta Zajíčková společně s radními Prahy 5 představí vize a plány nové koalice ve čtvrtek 21. listopadu od 17:30 hodin v prostorách Impact Hub Praha v Drtinově ulici 10 na Smíchově.

Okupační stávka se přesunula z Filosofické fakulty na Rektorát Univerzity Karlovy

13. listopadu 2019 v 19:09

Okupační stávka za klima pokračuje na Rektorátu Univerzity Karlovy. Sem se studenti a studentky přesunuli z Filosofické fakulty, kterou okupovali od úterního rána. Požadují rezignaci rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy.  

V univerzitní okupační stávce chtějí studenti pokračovat i v noci

12. listopadu 2019 v 18:44

Univerzitní okupační stávka bude pokračovat i přes noc. Vedení fakulty studentům vzkázalo, že pokud budovu neopustí po desáté hodině, vyzve policii k jejich vyklizení. I navzdory tomuto varování však studenti plánují zůstat přes noc. Dohodli se na tom všichni účastníci okupační stávky na...

Další články
Nahoru