dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
Politická swingers party: Koaliční jednání opět na začátku, jedná každý s každým
Ve swingers clubu se můžete nechat přivázat ke kříži. Kteří politici budou mít nakonec ruce v řetězech, a kteří budou držet bič, to ukáže budoucnost. Foto: archiv

Politická swingers party: Koaliční jednání opět na začátku, jedná každý s každým

Koaliční jednání v Praze jsou znovu na začátku, opět jednají všichni se všemi jako po volbách před rokem a půl. Včera se uskutečnilo několik schůzek, od dvoustranných po zatím nejširší zvažovanou koalici pěti stran. Vůbec poprvé od rozpadu koalice loni v říjnu a začátku nových vyjednávání se sešly ANO, TOP 09, ODS a Trojkoalice (SZ, STAN a KDU-ČSL).

Podle předsedy zastupitelského klubu Trojkoalice Petra Štěpánka (SZ) se včerejší schůzkou odblokovaly všechny podmínky, které strany měly. Původně vedení stran odmítala jednání ANO a TOP 09, společný postup deklarovaly TOP 09 a ODS, stejně tak ČSSD a ANO. Podle místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka (ANO) ale dohoda platí i nadále.

Strany se shodují na tom, že je třeba vytvořit silnější většinu než těsně dostačujících 33 hlasů, které měly společně ANO, ČSSD a Trojkoalice. „Existují asi čtyři možné varianty. Žádná nemá prioritu," řekl po jednání ANO, TOP 09, ODS a Trojkoalice předseda zastupitelů TOP 09 Václav Novotný.

Dopoledne po jednání ANO, ČSSD a ODS předseda zastupitelů ČSSD Karel Březina připustil jako možnou koalici ANO, ČSSD, Trojkoalice a ODS s 41 hlasy z celkových 65. Předseda zastupitelů ODS Filip Humplík ale Březinova slova večer odmítl, žádná koalice podle něj není na stole.

Strany ANO, ODS, TOP 09 a Trojkoalice, které se sešly včera večer, mají společně 45 hlasů. Už dříve se jednalo také o koalici TOP 09, ODS, Trojkoalice, pirátů a nezávislých s 35 hlasy. Tento formát ale skončil odchodem nezávislých zastupitelů vedených bývalým primátorem Tomášem Hudečkem (dříve TOP 09).

Včera dopoledne se sešli zástupci ANO také s TOP 09, k žádné konkrétní dohodě ale nedošlo. TOP 09 se rovněž sejde ještě s ODS a Trojkoalicí. Podle místopředsedy hnutí ANO Faltýnka ve čtvrtek bude jeho uskupení jednat s Trojkoalicí. „Náš záměr je zachovat původní půdorys a k tomu přibrat nějakého partnera,“ dodal Faltýnek.

Hnutí ANO předalo ČSSD a ODS seznam svých požadavků, s nimiž je ochotno vytvořit na magistrátu novou koalici. Obdobný seznam v uplynulých týdnech předala jednotlivým vyjednávacím týmům také ODS – požaduje například snížení běžných výdajů města nebo změnu způsobu financování dopravního podniku.

Strany se na žádné z dnešních četných schůzek údajně nebavily o personálních otázkách či případném složení rady. ANO ale podle Faltýnka trvá na tom, aby mu zůstal primátorský post. „Na řadu přicházejí programové průniky, abychom věděli, že toto je schopný projekt," řekla novinářům po večerním jednání o zatím nejširší koalici místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

Strany se tak shodují zatím jen na tom, že je prakticky nemožné, aby nová koalice vznikla a doplnila sedm členů rady na potřebných 11 už na únorovém zastupitelstvu.


Další články
Nahoru