dnes
Pátek - skorojasno
4°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - zatazeno
1°C
Politici v Praze 12 se přou o cenu nové radnice
Ilustrační foto: archiv

Politici v Praze 12 se přou o cenu nové radnice

Bývalá starostka Prahy 12 Daniela Rázková (Změna pro Prahu 12) kritizuje vedení městské části za cenu stavby nové radnice. S ohledem na menší počet parkovacích míst by podle ní měla být o 37 milionů nižší, radnice ji chce naopak zvýšit. Vedení radnice to odmítá, cena podle místostarosty Jana Marhoula (ČSSD) odpovídá smluvním podmínkám a Rázková uvádí nepravdivé informace.

Radnice původně schválila cenu 437,7 milionu korun, čtvrt miliardy jí bezúročně půjčil magistrát. Podmínky smlouvy se sdružením stavebních společností Klement a Geosan Group podle Rázkové počítaly s tím, že pokud se podaří vyjednat výjimku z pražských stavebních předpisů na menší počet podzemních parkovacích míst, cena klesne o 37 milionů korun. To se podařilo, radnice nicméně navrhuje cenu zvýšit o 17 milionů, tvrdí bývalá starostka.

„Ačkoliv výjimka byla udělena a počet stání redukován, cena za radnici se nesnížila, ale zvýšila. Předkladatelé to odůvodňují umístěním archivu do podzemního podlaží místo parkovacích stání, realizací nabíjecích stanic pro elektromobilitu, postavením plotu okolo radnice a dalšími vícepracemi," uvedla Rázková s tím, že cena se má zvýšit o 17 milionů.

Na posledním jednání zastupitelé zvýšení ceny neschválili a vyžádali si čas na jeho prostudování. Rozhodnutí má padnout ve středu 27. června.

Místostarosta Marhoul interpretaci Rázkové odmítl. „Nejedná se o žádné vícepráce za 17 milionů korun, nebo o záminky, ale o aktualizaci zadání investora, jejímž cílem je zkvalitnění budoucího provozu radnice," sdělil ČTK.

S vybudováním například nabíjecí stanice pro elektromobily nebo parkovacího systému podle něj počítalo už původní zadání. „Nicméně pokud nebude shoda, tak k jejich realizaci nedojde,“ doplnil.

Pokud jde o výjimku na počet parkovacích míst, tu se podle něj sice podařilo získat, ale i tak bude nutné podzemní garáže vybudovat. „Nedošlo tedy k úplnému vypuštění celé podzemní části stavby, a proto nemohlo dojít k ponížení ceny díla o paní Rázkovou zmiňovaných 37 milionů korun," uvedl. Dodal, že s ohledem na snížení počtu míst se původní cena stavby sníží o milion korun.

Vítěze výběrového řízení, které bylo vedeno formou soutěžního dialogu, schválilo zastupitelstvo loni v červnu. Konsorcium firem s nabídkou 437,7 milionu korun nabídlo nejnižší cenu.

Výběr dodavatele kritizovali opoziční zastupitelé, podle kterých byl netransparentní, protože zastupitelé nedostali údaje o procesu výběru a nabídkách ostatních uchazečů. Podle vedení městské části měli k dispozici všechna důležitá fakta a nevybrané nabídky zveřejnit nelze kvůli autorským právům.

Původní historická radnice starých Modřan byla zbourána v 80. letech. Nyní úřad sídlí v sedmi oddělených objektech.


Pražští Piráti představili své nominanty do eurovoleb

11. ledna 2019 v 15:59

Ladislav Koubek, Mikuláš Peksa, Matěj Šandor a Jiří Hoskovec. To jsou čtyři Piráti, kteří získali podporu v nominaci do evropských voleb. Jejich jména se tak mohou s vysokou pravděpodobností objevit na hlasovacích lístcích ve volbách do Evropského parlamentu. Volí se už letos...

Radní Prahy 10 se sešli, aby nepropadla milionová dotace na základní školu

28. prosince 2018 ve 20:02

Jen pár dnů před vánočními svátky dorazila z hlavního města dotace jeden milion korun pro ZŠ U Roháčových kasáren. Aby dotace nepropadla, musela se k jejímu rozdělení sejít Rada MČ Praha 10 takřka ze dne na den, konrétně ve čtvrtek 20. prosince. „Roháčovky“ tak o peníze na opravu sportovního...

Radního vyměnili zastupitelé Prahy 3

19. prosince 2018 v 19:59

Praha 3 bude mít nového radního pro majetek a investice. Bude jím Jan Materna (TOP 09). Nahradí Jana Bínu (TOP 09), který odstoupil ze zdravotních důvodů. Rozhodli o tom včera zastupitelé městské části, informovala ČTK.

Další články
Nahoru