Dnes Čtvrtek - mlha -4°C
Zítra Pátek - oblacno -7°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Politici v Praze 11 řeší vyobrazení radního jako Hitlera
Radnice Prahy 11 sídlí na Jižním Městě. Foto: Jan Puci

Politici v Praze 11 řeší vyobrazení radního jako Hitlera

Dubnové jednání zastupitelstva Prahy 11, na kterém před dvěma týdny vládnoucí koalice Hnutí pro Prahu 11 (HPP11), Prahy 11 Sobě a Pirátů ztratila těsnou většinu, bude mít možná ještě nečekanou dohru v podobě zapojení policie a podaného trestního oznámení. 

Během jednání 20. dubna hnutí ANO společně s dalšími opozičními uskupeními usilovalo o odvolání radního pro dopravu Libora Vrkoče (HPP11) mimo jiné kvůli jeho hanlivým výrokům na vietnamskou komunitu na březnovém zasedání výboru pro územní rozvoj. 

Odvolání Vrkoče přišel z pozice občana podpořit i bývalý zastupitel za SPD Robert Vašíček. Ten po svém vystoupení ukazoval zastupitelům plakát s vyobrazením Vrkoče s hitlerovskou patkou a knírkem a dále plakátkem s výrazným nápisem v záhlaví Der Stürmer a nacistickou rétorikou. „Der Stürmer byl bulvární a vulgární antisemitský nacistický plátek vydávaný gauleiterem Juliem Streicherem, odsouzeným a popraveným v norimberském procesu,“ informovala Praha 11 v tiskové zprávě. 

„Důrazně a opakovaně jsem upozornila občana Vašíčka, že porušuje zákon a ať svého konání okamžitě zanechá. Napříště zasáhnu ještě výrazněji, jsme připraveni využít pomoci městské policie. Zasílám také zprávu orgánům činným v trestním řízení, kteří záležitost podle mých informací již řeší,“ uvedla starostka jedenácté městské části Šárka Zdeňková.

„Mimořádně nevhodné byly i reakce od opozičních zastupitelů Ondřeje Prokopa (ANO), který odebrání slova občanu Vašíčkovi zpochybnil a žádal pro něj další prostor, a Martina Sedeke (ODS), který rozčileně požadoval právní doložení nezákonnosti Vašíčkova vystoupení,“ doplnila starostka. 

Oba jmenovaní zastupitelé se proti kritice vymezili. „Vyjádření paní starostky považuji za nehorázné. Seděl jsem v zadní části místnosti a neviděl, co na plakátě je. Jen jsem chtěl vědět, proč paní starostka sděluje panu Vašíčkovi, že porušuje jednací řád a zákon. Chystám trestně-právní oznámení a civilní žalobu. Budu požadovat minimálně omluvu. Paní starostka vrtí psem, odvádí problém, který v koalici má,“ uvedl Sedeke. 

S pohledem starostky nesouhlasí ani Prokop. „Chování Roberta Vašíčka jsem několikrát odsoudil a dlouhodobě kritizuji jeho extremistické postoje a názory. Hnutí ANO s ním nikdy nespolupracovalo, ani mu nevyjadřovalo podporu. Starostka Šárka Zdeňková se touto pomluvou mimo jiné snaží odvést pozornost od svého vlastního stranického kolegy Vrkoče,“ uvedl.

Praha 11 v aktuální tiskové zprávě uvedla, že „zabrání všemi legálními prostředky opakování naprosto nevhodného chování bývalého zastupitele za SPD Roberta Vašíčka.“ 

„K zabránění podobných projevů bude předsedajícím zasedání zastupitelstva využita celá šíře možností daných jednacím řádem zastupitelstva. Mezi ně patří výzva k upuštění od závadného jednání, odnětí slova, přerušení zasedání až vyvedení ze sálu. Městská část Praha 11 je připravena důrazně reagovat na podobné způsoby narušování zasedání zastupitelstva a udělat maximum, aby se obdobné projevy na zasedání zastupitelstva znovu neobjevily,“ bylo dále uvedeno v tiskové zprávě. 

Podle zprávy exces bývalého zastupitele Rada městské části Praha 11 odsuzuje a příště zasáhne ve spolupráci s policií. 


Autor: Jan Puci

Praha 1 vyhlásila dotační program Podpora využití volného času dětí a mládeže

3. prosince 2023 v 10:16

Radní Prahy 1 na své úterní schůzi odsouhlasili vyhlášení dotačního programu Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Praha 1 pro rok 2024. Cílem programu je vytvoření a zkvalitnění základních podmínek pro aktivity v rámci využití volného času dětí a...

Praha 1 má schválená pravidla rozpočtového provizoria

2. prosince 2023 ve 20:29

Vedení Prahy 1 schválilo pravidla rozpočtového provizoria na rok 2024 ve znění 2. návrhu rozpočtu MČ Praha 1 na rok 2024 s tím, že prostředky budou měsíčně čerpány maximálně do výše 1/12 schváleného rozpočtového provizoria na rok 2024.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou 12. prosince

28. listopadu 2023 ve 21:48

Již šesté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 se bude konat v úterý 12. prosince v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Začátek bude v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17:30 hodin.

Na radnici Prahy 13 se konal Sněm starostů, řešil parkování i bezpečnost

27. listopadu 2023 v 09:31

V pátek 24. listopadu se na pozvání starosty Prahy 13 Davida Vodrážky (ODS) v prostorách tamní radnice uskutečnilo setkání starostů pražských městských částí 1 až 57. Předmětem jednání starostů a jejich zástupců byla dvě aktuální témata – bezpečnost a nová parkovací vyhláška na území hlavního...

Primátor Svoboda navštívil Prahu 2

26. listopadu 2023 ve 20:01

Prahu 2 ve středu navštívil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na úvod setkání primátorovi představil starosta druhé městské části Jan Korseska (ODS) vize a plány, které Prahu 2 v budoucnu čekají.

Průkopnický etický kodex zastupitele přijala Praha 6

14. listopadu 2023 v 18:18

Zastupitelstvo Prahy 6 má etický kodex již od roku 2017. Nyní jej ovšem zdokonalilo a stalo se tak jedním z prvních u nás, které ve své praxi taková pravidla využívá.

Mladé ANO má v Praze nové vedení

12. listopadu 2023 v 07:35

Zástupci organizace Mladé ANO si nedávno na svém oblastním sněmu zvolili nové vedení Prahy. Předsedou se stal 21letý Adam Knedlhans, 1. místopředsedou Jan Klusoň, místopředsedy pak Aneta Hejrovská, Barbora Durdíková a Michal Baštecký.

Další články
Nahoru