Dnes Středa - prehanky-dest 25°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Politici v Praze 11 řeší vyobrazení radního jako Hitlera
Radnice Prahy 11 sídlí na Jižním Městě. Foto: Jan Puci

Politici v Praze 11 řeší vyobrazení radního jako Hitlera

Dubnové jednání zastupitelstva Prahy 11, na kterém před dvěma týdny vládnoucí koalice Hnutí pro Prahu 11 (HPP11), Prahy 11 Sobě a Pirátů ztratila těsnou většinu, bude mít možná ještě nečekanou dohru v podobě zapojení policie a podaného trestního oznámení. 

Během jednání 20. dubna hnutí ANO společně s dalšími opozičními uskupeními usilovalo o odvolání radního pro dopravu Libora Vrkoče (HPP11) mimo jiné kvůli jeho hanlivým výrokům na vietnamskou komunitu na březnovém zasedání výboru pro územní rozvoj. 

Odvolání Vrkoče přišel z pozice občana podpořit i bývalý zastupitel za SPD Robert Vašíček. Ten po svém vystoupení ukazoval zastupitelům plakát s vyobrazením Vrkoče s hitlerovskou patkou a knírkem a dále plakátkem s výrazným nápisem v záhlaví Der Stürmer a nacistickou rétorikou. „Der Stürmer byl bulvární a vulgární antisemitský nacistický plátek vydávaný gauleiterem Juliem Streicherem, odsouzeným a popraveným v norimberském procesu,“ informovala Praha 11 v tiskové zprávě. 

„Důrazně a opakovaně jsem upozornila občana Vašíčka, že porušuje zákon a ať svého konání okamžitě zanechá. Napříště zasáhnu ještě výrazněji, jsme připraveni využít pomoci městské policie. Zasílám také zprávu orgánům činným v trestním řízení, kteří záležitost podle mých informací již řeší,“ uvedla starostka jedenácté městské části Šárka Zdeňková.

„Mimořádně nevhodné byly i reakce od opozičních zastupitelů Ondřeje Prokopa (ANO), který odebrání slova občanu Vašíčkovi zpochybnil a žádal pro něj další prostor, a Martina Sedeke (ODS), který rozčileně požadoval právní doložení nezákonnosti Vašíčkova vystoupení,“ doplnila starostka. 

Oba jmenovaní zastupitelé se proti kritice vymezili. „Vyjádření paní starostky považuji za nehorázné. Seděl jsem v zadní části místnosti a neviděl, co na plakátě je. Jen jsem chtěl vědět, proč paní starostka sděluje panu Vašíčkovi, že porušuje jednací řád a zákon. Chystám trestně-právní oznámení a civilní žalobu. Budu požadovat minimálně omluvu. Paní starostka vrtí psem, odvádí problém, který v koalici má,“ uvedl Sedeke. 

S pohledem starostky nesouhlasí ani Prokop. „Chování Roberta Vašíčka jsem několikrát odsoudil a dlouhodobě kritizuji jeho extremistické postoje a názory. Hnutí ANO s ním nikdy nespolupracovalo, ani mu nevyjadřovalo podporu. Starostka Šárka Zdeňková se touto pomluvou mimo jiné snaží odvést pozornost od svého vlastního stranického kolegy Vrkoče,“ uvedl.

Praha 11 v aktuální tiskové zprávě uvedla, že „zabrání všemi legálními prostředky opakování naprosto nevhodného chování bývalého zastupitele za SPD Roberta Vašíčka.“ 

„K zabránění podobných projevů bude předsedajícím zasedání zastupitelstva využita celá šíře možností daných jednacím řádem zastupitelstva. Mezi ně patří výzva k upuštění od závadného jednání, odnětí slova, přerušení zasedání až vyvedení ze sálu. Městská část Praha 11 je připravena důrazně reagovat na podobné způsoby narušování zasedání zastupitelstva a udělat maximum, aby se obdobné projevy na zasedání zastupitelstva znovu neobjevily,“ bylo dále uvedeno v tiskové zprávě. 

Podle zprávy exces bývalého zastupitele Rada městské části Praha 11 odsuzuje a příště zasáhne ve spolupráci s policií. 


Autor: Jan Puci

Změna ve vedení Prahy 2, Jitka Urbánková rezignovala na funkci radní

24. června 2024 ve 23:47

V úvodu pondělního zasedání Zastupitelstva městské části Prahy 2 rezignovala Jitka Urbánková (ANO) na svou funkci radní. Tuto funkci vykonávala od 17. října 2022. Vzhledem k nastelé situaci hned po jednání zastupitelstva mimořádně zasedla Rada městské části Praha 2, která schválila místostarostce...

Primátor navštívil Kolovraty. Ocenil hasiče, jednal o projektech

21. června 2024 v 10:11

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda pokračuje v avizovaných návštěvách městských částí, nyní přišla řada na Kolovraty. Plánují se zde důležité infrastrukturní projekty i nová výstavba, jejich dopady byly také tématem společného jednání s představiteli radnice.  

Praha 11 má kromě nového starosty i nové radní

13. června 2024 ve 22:27

Zastupitelé Prahy 11 ve čtvrtek zvolili nejen nového starostu, kterým se stal Martin Sedeke z ODS, ale i nové členy do rady.

Vedení Prahy 4 nepodpořilo projekt Rezidence Herálecká

12. června 2024 ve 22:43

Praha 4 neuzavře smlouvu o spolupráci se společností Rezidence Herálecká, a neposkytne tak investorovi nezbytnou součinnost ze strany městské části při povolení a realizaci novostavby bytového domu na rohu ulic Pacovská a Herálecká I. Rada městské části Praha 4 na svém aktuálním jednání předložený...

Další články
Nahoru