Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - polojasno 14°C
Sobota 2. 3. 2024
Svátek má Anežka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Politici v Praze 11 řeší vyobrazení radního jako Hitlera
Radnice Prahy 11 sídlí na Jižním Městě. Foto: Jan Puci

Politici v Praze 11 řeší vyobrazení radního jako Hitlera

Dubnové jednání zastupitelstva Prahy 11, na kterém před dvěma týdny vládnoucí koalice Hnutí pro Prahu 11 (HPP11), Prahy 11 Sobě a Pirátů ztratila těsnou většinu, bude mít možná ještě nečekanou dohru v podobě zapojení policie a podaného trestního oznámení. 

Během jednání 20. dubna hnutí ANO společně s dalšími opozičními uskupeními usilovalo o odvolání radního pro dopravu Libora Vrkoče (HPP11) mimo jiné kvůli jeho hanlivým výrokům na vietnamskou komunitu na březnovém zasedání výboru pro územní rozvoj. 

Odvolání Vrkoče přišel z pozice občana podpořit i bývalý zastupitel za SPD Robert Vašíček. Ten po svém vystoupení ukazoval zastupitelům plakát s vyobrazením Vrkoče s hitlerovskou patkou a knírkem a dále plakátkem s výrazným nápisem v záhlaví Der Stürmer a nacistickou rétorikou. „Der Stürmer byl bulvární a vulgární antisemitský nacistický plátek vydávaný gauleiterem Juliem Streicherem, odsouzeným a popraveným v norimberském procesu,“ informovala Praha 11 v tiskové zprávě. 

„Důrazně a opakovaně jsem upozornila občana Vašíčka, že porušuje zákon a ať svého konání okamžitě zanechá. Napříště zasáhnu ještě výrazněji, jsme připraveni využít pomoci městské policie. Zasílám také zprávu orgánům činným v trestním řízení, kteří záležitost podle mých informací již řeší,“ uvedla starostka jedenácté městské části Šárka Zdeňková.

„Mimořádně nevhodné byly i reakce od opozičních zastupitelů Ondřeje Prokopa (ANO), který odebrání slova občanu Vašíčkovi zpochybnil a žádal pro něj další prostor, a Martina Sedeke (ODS), který rozčileně požadoval právní doložení nezákonnosti Vašíčkova vystoupení,“ doplnila starostka. 

Oba jmenovaní zastupitelé se proti kritice vymezili. „Vyjádření paní starostky považuji za nehorázné. Seděl jsem v zadní části místnosti a neviděl, co na plakátě je. Jen jsem chtěl vědět, proč paní starostka sděluje panu Vašíčkovi, že porušuje jednací řád a zákon. Chystám trestně-právní oznámení a civilní žalobu. Budu požadovat minimálně omluvu. Paní starostka vrtí psem, odvádí problém, který v koalici má,“ uvedl Sedeke. 

S pohledem starostky nesouhlasí ani Prokop. „Chování Roberta Vašíčka jsem několikrát odsoudil a dlouhodobě kritizuji jeho extremistické postoje a názory. Hnutí ANO s ním nikdy nespolupracovalo, ani mu nevyjadřovalo podporu. Starostka Šárka Zdeňková se touto pomluvou mimo jiné snaží odvést pozornost od svého vlastního stranického kolegy Vrkoče,“ uvedl.

Praha 11 v aktuální tiskové zprávě uvedla, že „zabrání všemi legálními prostředky opakování naprosto nevhodného chování bývalého zastupitele za SPD Roberta Vašíčka.“ 

„K zabránění podobných projevů bude předsedajícím zasedání zastupitelstva využita celá šíře možností daných jednacím řádem zastupitelstva. Mezi ně patří výzva k upuštění od závadného jednání, odnětí slova, přerušení zasedání až vyvedení ze sálu. Městská část Praha 11 je připravena důrazně reagovat na podobné způsoby narušování zasedání zastupitelstva a udělat maximum, aby se obdobné projevy na zasedání zastupitelstva znovu neobjevily,“ bylo dále uvedeno v tiskové zprávě. 

Podle zprávy exces bývalého zastupitele Rada městské části Praha 11 odsuzuje a příště zasáhne ve spolupráci s policií. 


Autor: Jan Puci

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

23. února 2024 ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Zástupci vedení Prahy 2 jednali s novým vlastníkem nádraží Vyšehrad

21. února 2024 v 09:13

Starosta Prahy 2 Jan Korseska a místostarosta Jan Recman (oba ODS) se sešli s novým vlastníkem historické budovy nádraží Vyšehrad. Zajímali se nejen o stavební záměry nového majitele a budoucí využití objektu, ale zejména o ochranu této nemovité kulturní památky.

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Praha 1 bude soutěžit zajištění streamování zastupitelstva

16. února 2024 v 09:54

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání záměr vypsání veřejné zakázky na zajištění živých přenosů (streamů) ze zasedání zastupitelstva městské části.

Primátor Svoboda navštívil Letňany

4. února 2024 ve 21:47

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Na konci uplynulého týdne přijel na radnici Prahy 18 v Letňanech.

Další články
Nahoru