Dnes Sobota - jasno 20°C
Zítra Neděle - jasno 23°C
Neděle 4. 6. 2023
Svátek má Dalibor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Politici v Praze 11 řeší vyobrazení radního jako Hitlera
Radnice Prahy 11 sídlí na Jižním Městě. Foto: Jan Puci

Politici v Praze 11 řeší vyobrazení radního jako Hitlera

Dubnové jednání zastupitelstva Prahy 11, na kterém před dvěma týdny vládnoucí koalice Hnutí pro Prahu 11 (HPP11), Prahy 11 Sobě a Pirátů ztratila těsnou většinu, bude mít možná ještě nečekanou dohru v podobě zapojení policie a podaného trestního oznámení. 

Během jednání 20. dubna hnutí ANO společně s dalšími opozičními uskupeními usilovalo o odvolání radního pro dopravu Libora Vrkoče (HPP11) mimo jiné kvůli jeho hanlivým výrokům na vietnamskou komunitu na březnovém zasedání výboru pro územní rozvoj. 

Odvolání Vrkoče přišel z pozice občana podpořit i bývalý zastupitel za SPD Robert Vašíček. Ten po svém vystoupení ukazoval zastupitelům plakát s vyobrazením Vrkoče s hitlerovskou patkou a knírkem a dále plakátkem s výrazným nápisem v záhlaví Der Stürmer a nacistickou rétorikou. „Der Stürmer byl bulvární a vulgární antisemitský nacistický plátek vydávaný gauleiterem Juliem Streicherem, odsouzeným a popraveným v norimberském procesu,“ informovala Praha 11 v tiskové zprávě. 

„Důrazně a opakovaně jsem upozornila občana Vašíčka, že porušuje zákon a ať svého konání okamžitě zanechá. Napříště zasáhnu ještě výrazněji, jsme připraveni využít pomoci městské policie. Zasílám také zprávu orgánům činným v trestním řízení, kteří záležitost podle mých informací již řeší,“ uvedla starostka jedenácté městské části Šárka Zdeňková.

„Mimořádně nevhodné byly i reakce od opozičních zastupitelů Ondřeje Prokopa (ANO), který odebrání slova občanu Vašíčkovi zpochybnil a žádal pro něj další prostor, a Martina Sedeke (ODS), který rozčileně požadoval právní doložení nezákonnosti Vašíčkova vystoupení,“ doplnila starostka. 

Oba jmenovaní zastupitelé se proti kritice vymezili. „Vyjádření paní starostky považuji za nehorázné. Seděl jsem v zadní části místnosti a neviděl, co na plakátě je. Jen jsem chtěl vědět, proč paní starostka sděluje panu Vašíčkovi, že porušuje jednací řád a zákon. Chystám trestně-právní oznámení a civilní žalobu. Budu požadovat minimálně omluvu. Paní starostka vrtí psem, odvádí problém, který v koalici má,“ uvedl Sedeke. 

S pohledem starostky nesouhlasí ani Prokop. „Chování Roberta Vašíčka jsem několikrát odsoudil a dlouhodobě kritizuji jeho extremistické postoje a názory. Hnutí ANO s ním nikdy nespolupracovalo, ani mu nevyjadřovalo podporu. Starostka Šárka Zdeňková se touto pomluvou mimo jiné snaží odvést pozornost od svého vlastního stranického kolegy Vrkoče,“ uvedl.

Praha 11 v aktuální tiskové zprávě uvedla, že „zabrání všemi legálními prostředky opakování naprosto nevhodného chování bývalého zastupitele za SPD Roberta Vašíčka.“ 

„K zabránění podobných projevů bude předsedajícím zasedání zastupitelstva využita celá šíře možností daných jednacím řádem zastupitelstva. Mezi ně patří výzva k upuštění od závadného jednání, odnětí slova, přerušení zasedání až vyvedení ze sálu. Městská část Praha 11 je připravena důrazně reagovat na podobné způsoby narušování zasedání zastupitelstva a udělat maximum, aby se obdobné projevy na zasedání zastupitelstva znovu neobjevily,“ bylo dále uvedeno v tiskové zprávě. 

Podle zprávy exces bývalého zastupitele Rada městské části Praha 11 odsuzuje a příště zasáhne ve spolupráci s policií. 


Autor: Jan Puci

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru