dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - skorojasno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
0°C
Politici omezili pouliční umění v centru Prahy
Legendární pouliční hudebník Jiří Wehle. Foto: Archiv

Politici omezili pouliční umění v centru Prahy

Obecně závaznou vyhlášku omezující pouliční uměleckou veřejnou produkci, takzvaný busking, schválili pražští zastupitelé. Místa, kde nebude smět být tato činnost provozována, jsou v centru města.

Jedná se o velkou část centra metropole: například o část Václavského náměstí, Zámecké schody, Celetnou, některé ulice kolem Můstku či Staroměstské, část Hradčanského náměstí a další lokality. Radní Aleksandra Udženija (ODS) hájila vyhlášku stížnostmi místních obyvatel či institucí.

Jak již dříve informoval server Pražský patriot, problémy s buskingem se podle Komise Rady HMP pro koordinaci aktivit na veřejných prostranstvích objevily za uplynulou sezonu ve čtyřech lokalitách – ulice Celetná, ulice Na Můstku, Malé náměstí a Na Příkopech, kde často zasahovali strážníci. Jde přitom o klíčové turistické trasy, tedy místa, která jsou pro buskery velmi atraktivní.

„Čekali jsme určitá omezení, ale toto de facto vylučuje celé centrum Starého města. Celkem vzato se to dalo čekat,“ uvedl na zastupitelstvu za umělce legendární pouliční hudebník Jiří Wehle, který hrává u studny na Malém náměstí.

„My jsme původně požadovali pouze, aby busker nemusel na povolení čekat skoro 14 dní až jeden měsíc a aby žádost o povolení nebyla tak příšerný byrokratický cirkus, který se skládal původně ze čtyř návštěv, později sto povedlo zkorigovat na dvě,“ dodal.

Je podle něj lehké něco zakázat, místo aby se to řešilo. „Hudba do centra patří,“ řekl. Větší hluk je podle něj z akcí, kdy je například na Staroměstském náměstí povolené pódium.


Autor: Anna Skálová

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Další články
Nahoru