dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C
Politici obvinění v kauze Opencard: Soud s námi je absurdní, věříme v prokázání naší neviny
Soud začíná, rozsudek je tak zatím v nedohlednu. I pro jednoho z obžalovaných, bývalého primátora Tomáše Hudečka. Foto: archiv MHMP

Politici obvinění v kauze Opencard: Soud s námi je absurdní, věříme v prokázání naší neviny

Podle bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody se u soudu prokáže, jak nesmyslné je v kauze Opencard jeho obvinění i obvinění tehdejších radních. Obžaloba je účelová, řekl dnes před začátkem procesu. Ve spravedlnost a prokázání neviny věří i další politici.

Obžaloba tvrdí, že deset tehdejších radních v dubnu 2012 neoprávněně zvýhodnilo firmu Haguess, když ohledně Opencard souhlasili s uzavřením dvou nových smluv. Praze tak prý způsobili škodu nejméně 24,9 milionu korun. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže jim hrozí dva až osm let vězení.

„(Obžaloba) má za cíl zlikvidovat někoho, kdo se pokusil vnést do systému v Praze nějaký řád. Někoho, kdo si dovolil vztáhnout ruku na dopravní podnik," řekl novinářům Svoboda.

Vedle Svobody před soudem stane i další bývalý primátor Tomáš Hudeček (dříve TOP 09), který však nejspíš k dnešnímu zahájení procesu nedorazí. Podle dostupných informací je v cizině.

Před soudem stanou i další současní pražští zastupitelé – Lukáš Manhart, Václav Novotný, Pavel Richter (všichni TOP 09) a Eva Vorlíčková (bezpartijní). Dále jsou obviněni bývalá radní pro školství Helena Chudomelová (TOP 09), bývalý náměstek primátora a letňanský starosta Ivan Kabický, další Svobodův exnáměstek Josef Nosek a někdejší radní pro životní prostředí Radek Lohynský (všichni ODS).

Vorlíčková obžalobu nechápe, protože se podařilo Opencard zlevnit, a nechápe, jak mohla vzniknout škoda popisovaná v obžalobě. „Věřím ve spravedlnost a ve spravedlivý soudní proces, protože nejsme před rokem 89. Věřím i panu soudci," řekla novinářům zastupitelka Vorlíčková (bezpartijní). „Z mého pohledu je paradoxní, že kvůli Bémově kartě stojí před soudem lidi, kteří se ten problém snažili řešit," řekl ČTK zastupitel Manhart.

Podle dalšího obviněného zastupitele Richtera je kauza absurdní. „Do dnešního dne není možné zadat správu dat Opencard komukoliv jinému než EMS (nástupce firmy Haguess – pozn. red.). Kriminalizovat naše rozhodnutí, ač bylo jediné možné, je pro mě nepochopitelné," řekl Richter ČTK. Podobně reagoval i bývalý radní Lohynský. „Je neuvěřitelné, že něco od samého začátku tak vykonstruovaného se dostalo před soud," uvedl. Vedle desítky radních čelí obvinění i magistrátní úředníci a další lidé.

Elektronická karta Opencard pochází z éry někdejšího primátora Pavla Béma (ODS). Původně měla mít řadu funkcí, nakonec ale slouží především jako tramvajenka. Prahu stála 1,74 miliardy korun.


Další články
Nahoru