dnes
Sobota - polojasno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
5°C
Novoroční dárek pro politiky na pražských radnicích.  Polepší si na odměnách o pět procent
Členové Zastupitelstva hl. m. Prahy budou mít letos hodinový paušál 450 korun. Foto: Jidnřich Dvořák

Novoroční dárek pro politiky na pražských radnicích. Polepší si na odměnách o pět procent

O pět procent vyšší budou letos odměny zastupitelů, s výjimkou pražského zastupitelstva. V hlavním městě se tedy opatření bude týkat jen městských částí – zákonem stanovená částka pro uvolněné starosty je 27 425 korun, navýšená je na základě počtu obyvatel, kde bude nově zohledněno pět procent navíc.

Uvolnění vs. neuvolnění

Uvolnění komunální politici nevykonávají jiné zaměstnání a náleží jim plat. Neuvolnění komunální politici se věnují volené funkci při svém zaměstnání, pobírají sníženou odměnu nebo refundaci ušlé mzdy.

Novelu nařízení vlády o odměnách za výkon funkce členům zastupitelstev schválila v prosinci vláda Jiřího Rusnoka v demisi. Připravilo ji ministerstvo vnitra. Novela mimo jiné navrací výši odměn členům zastupitelstev krajů, obcí a městských částí velkých měst, tedy i hlavního města, na úroveň roku 2010, kdy došlo k pětiprocentnímu snížení těchto odměn.

Snížení odměn tehdy schválila vláda Petra Nečase (ODS). S odůvodněním, že došlo k celkovému poklesu platů ve veřejné správě. Od nadcházejícího roku se však opět zvýší i platy úředníků.

Pražští zastupitelé dostanou 450 korun na hodinu

Navýšení odměn zastupitelů bude hrazeno z územních rozpočtů. Odměny budou zvýšeny všude, s výjimkou Zastupitelstva hlavního města Prahy, které požádalo, aby se ho navýšení odměn netýkalo, z novely je tedy vyňato. K navýšení odměn nebude třeba usnesení zastupitelstev.

Zastupitelé hlavního města Prahy si na prosincovém jednání schválili paušální hodinovou částku pro poskytování náhrady výdělku ušlého v souvislosti s výkonem funkce neuvolněného člena ZHMP. Schválili si, že za hodinu takové práce dostanou neuvolnění zastupitelé 450 korun.

Plat starostů je 27 425 plus počet obyvatel

Odměny starostů, místostarostů i radních v městských částech se stanovují podle počtu obyvatel. Zákonem stanovená částka pro uvolněné starosty je 27 425 korun (pro místostarosty 19 874 korun), navýšená je právě na základě počtu obyvatel, kde bude od ledna zohledněno další navýšení o zmíněných pět procent.

Pro příklad: starosta Prahy 21-Újezdu na Lesy, která čítá kolem deseti tisíc obyvatel, bral v roce 2013 měsíčně necelých 50 tisíc korun hrubého – v čistém to bylo přibližně 36 300 korun. Neznamená to však, že starosta městské části, která má třeba šestkrát více obyvatel, má zároveň šestinásobně vyšší plat. Třeba v městské části Praha 8, kde je kolem sta tisíc obyvatel, bral starosta loni hrubý plat kolem 65 tisíc korun hrubého. Plat samozřejmě podléhá běžným daním a odvodům.

Podle vzorce se u jednotlivých městských částí připočítávají peníze za každých sto obyvatel nad určitou částku – podle nařízení vlády z roku 2003 se připočítávané částky liší podle toho, zda se jedná o obce či městské části s počtem obyvatel nad 10, 20 nebo 50 tisíc, ale i ty s mnohem menším počtem lidí (do 1000, 3000 a 10 000). Od ledna se to všem zvedá právě o pět procent.

Chystá se analýza pro pružnější odměňování

„Hlavním smyslem schválené změny je zohlednit trvale se zvyšující nároky na výkon funkce členů zastupitelstev územních samosprávných celků. Na to je potřeba reagovat především personálně a získat tak pro územní samosprávu kvalifikované odborníky,“ vysvětluje ředitel odboru tisku a PR na ministerstvu vnitra Pavel Novák.

Vláda svým usnesením zároveň zadala ministru vnitra, aby s ministry financí a práce a sociálních věcí do konce června 2014 novému kabinetu předložili analytický materiál s novou koncepcí odměňování členů zastupitelstev územních samosprávných celků. Ta by měla být pružnější a transparentnější.

Neuvolnění mimopražští starostové si polepší

Novela zároveň zmírňuje nerovnosti v odměňování uvolněných a neuvolněných členů zastupitelstev vykonávajících funkci starosty – stanovuje hranice možné měsíční odměny neuvolněným starostům na 60 % měsíční odměny uvolněného starosty, dosud to bylo necelých 40 %.

„To vedlo k tomu, že jsou i v malých obcích starostové uvolnění, byť je to pro obce tohoto typu drahé a dlouhodobě rozpočtově jen obtížně únosné,“ upřesňuje Novák. Případné navýšení odměny konkrétních neuvolněných starostů ale musí schválit zastupitelstvo příslušné obce.

Neuvolněný starosta malé vesničky se 180 obyvateli by měl mít podle doporučení ministerstva 18 020 korun. Starosta obce s 1800 obyvateli 25 214 korun. V pražských městských částech jsou starostové na plný úvazek, takže toto se hlavního města nedotkne.


Autor: Anna Skálová

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru