Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Zítra Pátek - oblacno 21°C
Čtvrtek 28. 3. 2024
Svátek má Soňa
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Politici i úředníci z radnice Prahy 2 darovali ve VFN krev
Starostka Jana Černochová a radní Michal Zuna darují krev. Foto: P2

Politici i úředníci z radnice Prahy 2 darovali ve VFN krev

Pražské nemocnice se toto léto potýkají s akutním nedostatkem krve a usilují o dobrovolné dárce. Na volání o pomoc již reagovala řada Pražanů a dokonce i část samosprávy, konkrétně radnice druhé městské části.

Úřad Prahy 2 zorganizoval mezi svými zaměstnanci dobrovolné darování krve. K odběrům na Karlově náměstí ve čtvrtek 20. srpna dorazilo několik desítek pracovníků úřadu. Příkladem šli i radní, v čele se starostkou Janou Černochovou (ODS).

„Prvotním impulzem k uspořádání akce byla výzva na sociálních sítích, ve které VFN v Praze naléhavě sháněla dárce krve. Po předběžném interním průzkumu bylo jasné, že do toho půjdeme. Ale že nás bude tolik, to jsem opravdu nečekala,“ uvedla starostka.

Po odběru, na který se připravovala od rána zvýšeným příjmem tekutin, se cítila dobře. V darování krve chce pokračovat. „Už před lety jsem krev darovala, ale následně jsem toho zanechala. Asi jsem čekala na nový impuls, své dárcovství obnovit. A ten právě přišel, budu se snažit chodit. Každý člověk, kterému to umožní zdravotní stav, by krev měl darovat. Je to morální povinnost společnosti něco vracet, abychom jednou mohli třeba přijímat. Nikdy nevíte, kdy sami budete krev ostatních lidí potřebovat,“ dodala.

Podle ředitele VFN Praha Davida Feltla nemocnice u Karlova náměstí s radnicí Prahy 2 spolupracuje na různých projektech. „Nyní se laťka zase posunula o pomyslný kousek výš. Děkuji především všem prvodárcům a pevně věřím, že se s nimi v roli pomocníků budeme na poli medicíny potkávat i do budoucna,“ dodal.

Jedním z posledních projektů druhé městské části a VFN byla součinnost při zajištění a organizaci hromadného testování obyvatel na promořenost covid-19 na náměstí Míru, v Zítkových sadech a v Kateřinské zahradě.

Odběru krve se zúčastnil i radní Prahy 2 pro bezpečnost Michal Zuna (TOP 09). „Když jsem slyšel výzvu nemocnice, bylo to pro mě snadné rozhodnutí. Moje krevní skupina AB sice není tolik žádaná, ale při současném nedostatku dárců je i o ni zájem. V minulosti jsme již třikrát daroval, ale od posledního odběru uběhlo už 16 let. Chci se k darování vrátit, je to dobrá věc. 

Darovat krev dorazil i místostarosta Prahy 2 Jaroslav Šolc (OSB), do jehož kompetencí patří kultura a sport. „V mládí jsem opakovaně krev daroval, ale od posledního odboru uběhly čtyři desítky let, brzy mi bude 65 let, takže dnes to byl pro mě poslední odběr. Určitě je dobré krev darovat, kdo se na to zdravotné cítí, neměl by váhat,“ řekl.

Mezi dárci byl i zastupitel Prahy 2 Jan Recman (ODS). „Nyní daruji poprvé, považuji to za smysluplnou věc. Budu darovat i dál a třeba se ke mně přidá i někdo z mého okolí,“ uvedl.

V Česku patří mezi pravidelné dobrovolné dárce zhruba 230 000 lidí, optimální počet by však byl 350 000 dárců. V letním období se transfuzní stanice potýkají s výrazně menšími zásobami krve, protože řada lidí je na dovolených. Navíc ti, kteří cestují do zahraničí, pak často nesplňují nutné podmínky pro bezpečný odběr.

Měsíc darovat krev nelze po návratu ze země, kde se šíří západonilská horečka (seznam zemí mají jednotlivé transfuzní stanice k dispozici), stejnou dobu ani v případě, že došlo ke kontaktu s osobou nakaženou nemocí covid-19.

Krev dárců se na virus přenášející covid-19 netestuje. Podle webu Thomayerovy nemocnice v Krči se infekce krví nepřenáší. „Infikovaný dárce by ale mohl nakazit ostatní dárce nebo personál, proto je odpovědný přístup dárců velmi důležitý,“ uvedla nemocnice.

Dárce krve má ze zákona nárok v den odběru na volno z práce a za každý odběr si mohou o 3000 korun snížit základ daně. Za jejich bezplatnou pomoc jim přispívají i všechny zdravotní pojišťovny.

Krev nelze vyrobit, nemocní tak jsou odkázáni na dárce. Krev potřebují pacienti po těžkých úrazech, při vážných operacích, transplantacích, při léčbě otrav. Celoživotně jsou na darovanou krev odkázáni lidé na umělé ledvině či s rakovinou krve. Z krve se vyrábějí léky pro hemofiliky, pro léčbu poruch obranyschopnosti či popálenin.

Krev mohou darovat zdraví lidé od 18 do zhruba 65 let, i když ukončení dárcovství je individuální záležitostí a záleží na zdravotním stavu dárce. Ženy mohou darovat čtyřikrát ročně, muži až pětkrát. Při každém odběru, který trvá zpravidla čtyři až osm minut, je odebráno 450 mililitrů krve.

Asi polovina odebrané krve se použije v operačních oborech, ať již při plánovaných výkonech nebo při úrazech a náhle vzniklém krvácení (například při krvácení do zažívacího traktu nebo u žen po porodu). Zhruba polovina transfuzních přípravků se použije při léčbě dlouhodobě nemocných, zejména při léčbě nádorových onemocnění a chorobách krve. Prakticky veškerá krev se zpracovává na více přípravků (červené krvinky, plazmy, krevní destičky). Jeden dárce tak obvykle pomůže více příjemcům.

Darovat krev lze v Praze na několika místech. V Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze 2, ve Všeobecná fakultní nemocnici v Praze 2, ve Fakultní Thomayerově nemocnici s poliklinikou v Praze 4, v Ústřední vojenské nemocnici Praha ve Střešovicích, ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze 10 a na Zbraslavi.


Autor: puc

Praha 10: Živnostenský odbor pouze na objednání

25. března 2024 ve 12:28

Počínaje dnem 4. dubna budou čtvrtky určeny pouze pro objednané klienty odboru. S konkrétním referentem se lze domluvit telefonicky či e-mailem nebo se objednat elektronicky.

Další články
Nahoru