Dnes Úterý - jasno 10°C
Zítra Středa - polojasno 8°C
Úterý 4. 10. 2022
Svátek má František
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Poliklinika Barrandov je po rekonstrukci, díky které se ušetří na energiích
Poliklinika Barrandov se dočkala nového pláště, zmizely z něj klimatizační jednotky. Foto: Jan Puci

Poliklinika Barrandov je po rekonstrukci, díky které se ušetří na energiích

Snížení energetické náročnosti provozu, komfortnější a modernější prostředí je výsledkem rekonstrukce polikliniky z 80. let v Krškově ulici na Barrandově. Informovali o tom zástupci Prahy 5 při dnešním slavnostním ukončení modernizace.  

Předáváme obyvatelům sídliště Barrandov objekt polikliniky, který splňuje požadavky dnešní doby. Rekonstrukcí celého pláště budovy a klimatizace se podařilo vytvořit komfortní zázemí pro lékaře, sestry a také pro pacienty. Za velmi důležité považuji snížení energetické náročnosti na provoz polikliniky,“ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS). Podle ní si hojně využívaná budova modernizaci a vylepšení zasloužila. 

Do rekonstrukce budovy investovala městská část celkem 43 miliónů korun. V průběhu jedenácti měsíců proběhly za plného provozu stavební úpravy. Za tu dobu se podařilo provést celkové zateplení pláště budovy, včetně fasády, střech i teras. 

Nezbytná byla výměna oken a slunolamů u vstupního portálu polikliniky. V rámci úprav došlo k přesunu venkovních klimatizačních jednotek z pláště budovy na střechu objektu. „Díky tomu klimatizace už nejsou z ulice vidět a budově se navrátil původní charakter," podotkl místostarosta Prahy 5 Tomáš Homola (STAN). 

Povrchové úpravy čtyř tisíc metrů čtverečních fasád vychází z původního architektonického řešení. Budovu prozářila bílá omítka a v kombinaci s cihlovým obkladem a novým značením bylo docíleno moderního vzhledu polikliniky. „Budova svítí, je vkusná, minimalistická a zároveň ekonomická. Mám z toho radost,“ dodala starostka. 

„Revitalizace se chodu polikliniky zásadním způsobem nedotkla. Docházelo pouze k drobným provozním omezením, která byla nezbytná kvůli nutným stavebním úpravám. Na základě provedené rekonstrukce dojde k významnému snížení energetické náročnosti budovy a úspoře provozních nákladů, “ uvedl místostarosta Lukáš Herold (ODS). 

„Šli jsme do toho s tím ušetřit, byla to hlavní motivace. Nová budova bude úspornější o desítky procent, vyčíslit do dokážeme až na základě provozu,“ podotkl. 

Podle radního Jana Kavalírka (TOP 09) se budou v další fázi hledat další možnosti, jak ještě snížit energetickou náročnost budovy. „Budeme hledat možnosti, zda by se dala střecha osadit fotovoltaickými panely,“ podotkl.


Autor: Jan Puci

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru