Dnes Úterý - zatazeno 8°C
Zítra Středa - obcasny-dest 7°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Poliklinika Barrandov je po rekonstrukci, díky které se ušetří na energiích
Poliklinika Barrandov se dočkala nového pláště, zmizely z něj klimatizační jednotky. Foto: Jan Puci

Poliklinika Barrandov je po rekonstrukci, díky které se ušetří na energiích

Snížení energetické náročnosti provozu, komfortnější a modernější prostředí je výsledkem rekonstrukce polikliniky z 80. let v Krškově ulici na Barrandově. Informovali o tom zástupci Prahy 5 při dnešním slavnostním ukončení modernizace.  

Předáváme obyvatelům sídliště Barrandov objekt polikliniky, který splňuje požadavky dnešní doby. Rekonstrukcí celého pláště budovy a klimatizace se podařilo vytvořit komfortní zázemí pro lékaře, sestry a také pro pacienty. Za velmi důležité považuji snížení energetické náročnosti na provoz polikliniky,“ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS). Podle ní si hojně využívaná budova modernizaci a vylepšení zasloužila. 

Do rekonstrukce budovy investovala městská část celkem 43 miliónů korun. V průběhu jedenácti měsíců proběhly za plného provozu stavební úpravy. Za tu dobu se podařilo provést celkové zateplení pláště budovy, včetně fasády, střech i teras. 

Nezbytná byla výměna oken a slunolamů u vstupního portálu polikliniky. V rámci úprav došlo k přesunu venkovních klimatizačních jednotek z pláště budovy na střechu objektu. „Díky tomu klimatizace už nejsou z ulice vidět a budově se navrátil původní charakter," podotkl místostarosta Prahy 5 Tomáš Homola (STAN). 

Povrchové úpravy čtyř tisíc metrů čtverečních fasád vychází z původního architektonického řešení. Budovu prozářila bílá omítka a v kombinaci s cihlovým obkladem a novým značením bylo docíleno moderního vzhledu polikliniky. „Budova svítí, je vkusná, minimalistická a zároveň ekonomická. Mám z toho radost,“ dodala starostka. 

„Revitalizace se chodu polikliniky zásadním způsobem nedotkla. Docházelo pouze k drobným provozním omezením, která byla nezbytná kvůli nutným stavebním úpravám. Na základě provedené rekonstrukce dojde k významnému snížení energetické náročnosti budovy a úspoře provozních nákladů, “ uvedl místostarosta Lukáš Herold (ODS). 

„Šli jsme do toho s tím ušetřit, byla to hlavní motivace. Nová budova bude úspornější o desítky procent, vyčíslit do dokážeme až na základě provozu,“ podotkl. 

Podle radního Jana Kavalírka (TOP 09) se budou v další fázi hledat další možnosti, jak ještě snížit energetickou náročnost budovy. „Budeme hledat možnosti, zda by se dala střecha osadit fotovoltaickými panely,“ podotkl.


Autor: Jan Puci

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

24. února 2024 v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Další články
Nahoru