Dnes Sobota - obcasny-dest 12°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 8°C
Sobota 1. 4. 2023
Svátek má Hugo
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Poliklinika Barrandov je po rekonstrukci, díky které se ušetří na energiích
Poliklinika Barrandov se dočkala nového pláště, zmizely z něj klimatizační jednotky. Foto: Jan Puci

Poliklinika Barrandov je po rekonstrukci, díky které se ušetří na energiích

Snížení energetické náročnosti provozu, komfortnější a modernější prostředí je výsledkem rekonstrukce polikliniky z 80. let v Krškově ulici na Barrandově. Informovali o tom zástupci Prahy 5 při dnešním slavnostním ukončení modernizace.  

Předáváme obyvatelům sídliště Barrandov objekt polikliniky, který splňuje požadavky dnešní doby. Rekonstrukcí celého pláště budovy a klimatizace se podařilo vytvořit komfortní zázemí pro lékaře, sestry a také pro pacienty. Za velmi důležité považuji snížení energetické náročnosti na provoz polikliniky,“ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS). Podle ní si hojně využívaná budova modernizaci a vylepšení zasloužila. 

Do rekonstrukce budovy investovala městská část celkem 43 miliónů korun. V průběhu jedenácti měsíců proběhly za plného provozu stavební úpravy. Za tu dobu se podařilo provést celkové zateplení pláště budovy, včetně fasády, střech i teras. 

Nezbytná byla výměna oken a slunolamů u vstupního portálu polikliniky. V rámci úprav došlo k přesunu venkovních klimatizačních jednotek z pláště budovy na střechu objektu. „Díky tomu klimatizace už nejsou z ulice vidět a budově se navrátil původní charakter," podotkl místostarosta Prahy 5 Tomáš Homola (STAN). 

Povrchové úpravy čtyř tisíc metrů čtverečních fasád vychází z původního architektonického řešení. Budovu prozářila bílá omítka a v kombinaci s cihlovým obkladem a novým značením bylo docíleno moderního vzhledu polikliniky. „Budova svítí, je vkusná, minimalistická a zároveň ekonomická. Mám z toho radost,“ dodala starostka. 

„Revitalizace se chodu polikliniky zásadním způsobem nedotkla. Docházelo pouze k drobným provozním omezením, která byla nezbytná kvůli nutným stavebním úpravám. Na základě provedené rekonstrukce dojde k významnému snížení energetické náročnosti budovy a úspoře provozních nákladů, “ uvedl místostarosta Lukáš Herold (ODS). 

„Šli jsme do toho s tím ušetřit, byla to hlavní motivace. Nová budova bude úspornější o desítky procent, vyčíslit do dokážeme až na základě provozu,“ podotkl. 

Podle radního Jana Kavalírka (TOP 09) se budou v další fázi hledat další možnosti, jak ještě snížit energetickou náročnost budovy. „Budeme hledat možnosti, zda by se dala střecha osadit fotovoltaickými panely,“ podotkl.


Autor: Jan Puci

Dohoda Prahy 2 s provozovateli zavádí pravidla pro bikesharing na území městské části

30. března 2023 ve 23:04

Zástupci městské části Praha 2 a bikesharingových společností společně podepsali Dohodu o provozu bikesharingu na území Prahy 2, která zavádí jasná pravidla jeho provozování v této městské části. Svým podpisem se zástupci společností zavázali k jejich dodržování. Informovala o tom v tiskové zprávě...

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

28. března 2023 ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Další články
Nahoru