dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Policie vyklidila bývalou polikliniku na Žižkově, některé vzdorující aktivisty zadržela
V bývalé poliklinice dnes zasahovala policie. Foto: Natália Zajačiková

Policie vyklidila bývalou polikliniku na Žižkově, některé vzdorující aktivisty zadržela

Tři aktivisté, kteří odmítli při dnešním zásahu policistů opustit bývalou polikliniku na pražském Žižkově, skončili na policii. Jsou podezřelí ze spáchání přestupku neuposlechnutí výzvy. Většina lidí budovu opustila dobrovolně, řekla ČTK pražská policejní mluvčí Jana Rösslerová. Občanská iniciativa Klinika chtěla v objektu v Jeseniově ulici vytvořit komunitní centrum. Na jeho podporu se dnes odpoledne sešlo na demonstraci asi 40 lidí.

Budovu vlastní stát, který ji spravuje prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Aktivisté ji měli vyklidit už minulou středu, úřad ji bude nejspíš převádět na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS).

Policie přijela kolem poledne, podle Rösslerové nejdřív vyzvala osoby v budově, aby dobrovolně odešly. „Tři lidé odmítli, byli vyvedeni a skončili na policejní služebně," uvedla mluvčí. ÚZSVM poté budovu zabezpečil, aby se do ní už nikdo nedostal. „Naši pracovníci budovu zajišťují zvenčí. Až nás policie pustí dovnitř, uděláme to samé i zevnitř," řekl ČTK kolem 13:00 mluvčí ÚZSVM Robert Hurt. Jak přesně bude budova zabezpečená, nechtěl říci.

opustena-klinika-praha-3-claneka-nahled Dům, z něhož aktivisté minulý víkend vyklidili dva kontejnery odpadků, byl prázdný několik let, obývali ho bezdomovci a narkomani. Iniciativa Klinika chtěla budovu získat do péče, opravit a provozovat svépomocí. V neděli na podporu centra aktivisté pořádají demonstraci na náměstí Jiřího z Poděbrad. Už dnes se podle odhadů pořadatelů sešlo na spontánní demonstraci na jeho podporu na Palackého náměstí asi 40 lidí.

Komunitní centrum v budově v omezené míře fungovalo od minulé soboty nelegálně. „Zjistili jsme, že všechno, co v projektu slibujeme, můžeme realizovat a realizujeme už v těchto provizorních podmínkách," řekl novinářům v pondělí mluvčí iniciativy Arnošt Novák. Na každý večer v budově připravovali přednášky, debaty a koncerty. V plánu byly také lidová jídelna, komunitní zahrada a knihovna.

opustena-klinika-praha-3-clanek-nahled Před aktivisty budovu obývali bezdomovci a sociální pracovníci tam často nacházeli injekční stříkačky po narkomanech. Praha 3 se ÚZSVM na prázdnou budovu dotazovala už loni v listopadu, protože si na její „obyvatele" stěžovali místní.

Podle náměstka ministra financí Ondřeje Závodského je další využití objektu v jednání. „Navrhneme vládě změnu privatizačního usnesení tak, abychom mohli předat budovu GIBS. Ta sídlí nyní v nájmu," řekl ČTK.

Praha 3 měla o objekt zájem, chtěla v něm vybudovat školku. „Podle zákona musí zastupitelstvo odsouhlasit nabízenou finanční částku předem. Tato informace však městskou část ve výběrovém řízení značně znevýhodňuje a prakticky vylučuje úspěšnost ve veřejné soutěži," řekl ČTK mluvčí Prahy 3 Stanislav Kněnický.


Další články
Nahoru